Návod na krásný trávník

Musíte jej denně kropit, rosit, svlažovat, stříkat čili zadešťovat, a když toto budete činit tři sta let, budete mít právě tak dobrý trávník jako já – tak zněl recept od anglického venkovského šlechtice na krásný pažit, jak ho v knize Zahradníkův rok nabídl Karel Čapek. Naštěstí se za těch několik desetiletí situace změnila a vypěstovat hezký trávník je o něco jednodušší.

foto: Shutterstock

Trávník už dávno neslouží jen na ozdobu. Stává se fotbalovým hřištěm, tělocvičnou, vyplňuje stinná místa i dlažbu na chodníku. Má-li i přesto zůstat pěkný, hustý a zelený, je třeba už na počátku vybrat správné osivo, které svým složením zvládne zvýšenou zátěž. Jednotlivé druhy trav se totiž od sebe liší svými vlastnostmi, například rychlostí vzcházení, výškou, tvarem a šířkou listů, odolností vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopností regenerace. Firmy z nich míchají takové směsi, že díky vyšší odolnosti a velikosti listu budou vypadat pěkně i po rodinném fotbalovém zápase na zahradě nebo ve stinné části.

 

Před výběrem

Budete-li chtít od trávníku, aby krásně vypadal, a máte pozemek řešený tak, že po něm nemusíte skoro vůbec chodit, zvolte okrasnou travní směs, zpravidla na obalu najdete obchodní názvy jako dekora, zahrada, golf, royal park a podobně. Obsahují z šedesáti procent kostřavu červenou trsnatou a kostřavu krátce výběžkatou. Dále zde najdete po dvaceti procentech kostřavy červené pravé a lipnice luční. Jde o druhy s jemnými listy a sytě zelenou barvou. Proto budete mít kolem domu krásný hustý zelený porost, ovšem pokud mu dopřejete ještě potřebnou péči. Potřebují kvalitně připravenou půdu, pravidelné zalévání, přihnojování, provzdušňování a také sečení.

foto: Shutterstock

Jestliže plánujete proměnit trávník v dětské hřiště, kde budete hrát fotbal, povalovat se na dece a mezi vámi bude pobíhat pes, vyberte si směs pro zátěžové trávníky. Tvoří ji větší podíl druhů, které rychle regenerují po poškození, tedy jílek vytrvalý a lipnice luční, každý je zastoupený třiceti procenty, a doplňují je kostřavy červené – pravá, trsnatá a krátce výběžkatá. Zpravidla se prodávají pod jménem například hřištní, sprint 2 in 1, super sport.

K zatravnění pozemků orientovaných na jih a západ, kam v létě přes půl dne svítí slunce nebo tam máte chudou písčitou půdu, jsou určené směsi do sucha – pod tímto označením se i prodávají. Ve směsi najdete šedesát procent kostřav – ovčí, červené trsnaté a červené krátce výběžkaté. Zbývajících čtyřicet procent tvoří lipnice luční. Trávník se sice zpočátku vyvíjí pomaleji, zpravidla po patnácti až dvaceti dnech, postupně však houstne a poté si velmi dobře poradí s krátkodobým suchem a zvládne i běžnou zátěž. Jen pozor, nesmíte ho síct na příliš krátko – ostré slunce by pak poškodilo místa odnožování a v porostu by vznikly mezery.

foto: Shutterstock

Bojujete-li s opačným problémem, tedy že potřebujete osít část zahrady ve stínu nebo orientovanou ne sever, využijte směsi do stínu. Obsahují trávy snášející částečné zastínění – čtvrtinu tvoří kostřava ovčí, po patnácti procentech jsou zastoupené kostřava červená výběžkatá a lipnice luční. Najdete zde i další kostřavy, jílek vytrvalý, psineček obecný nebo lipnici nízkou. Tyto druhy špatně odolávají zátěži, nelze po nich často a pravidelně chodit. Neměly by se kosit příliš nízko, s dostatkem živin a vody pak vytvoří pěkný porost. Je třeba mu věnovat větší pozornost a hlídat, aby se zde neobjevil mech, který by zahubil trávu. Tyto směsi jsou vhodné i pod stromy a keře.

 

Pro jarní regeneraci

Jestliže po zimě objevíte v trávě poškozená a holá místa, co nejrychleji je dosejte. Slouží k tomu speciální směsi nesoucí název obnova. Firmy je míchají tak, abyste je mohli použít jak na okrasný, tak třeba zátěžový trávník. Velmi důležitá je také příprava místa, které osíváte. Jenom nasypat osivo na holé místo opravdu nestačí. Je třeba nejprve prostor důkladně vyhrabat a nakypřit do hloubky jeden až jeden a půl centimetru, při tom odtud odstraňte veškeré organické zbytky, případně kameny, a následně plochu srovnejte. Po osetí ji zasypte kvalitní zeminou, přimáčkněte, aby semena měla kontakt s půdou, a důkladně zalijte.

Hledáte-li jednodušší cestu, pořiďte si směsi, které se prodávají s označením záplata. Také slouží k dosetí holých míst, ale obsahují nejen správný poměr osiva, ale také substrát z kokosového vlákna, dlouhodobě působící travní hnojivo, vápník z mořských řas, který neutralizuje poškozenou půdu, a aktivátor růstu pro zdravý vývoj rostlin. Odpadne vám tak pracná příprava. Sto gramů substrátu z kokosového vlákna absorbuje až dvě stě mililitrů vody, což vystačí na to, aby trávník dobře a rychle vzešel.

foto: Shutterstock


Pro rozkvetlou louku

Jestliže chcete část zahrady proměnit v rozkvetlou louku, kupte si k tomu speciální osivo nesoucí tento název. Skládá se z 21 druhů květin a bylin, hlavní složku tvoří kopretiny a chrpy.

 


5 tipů pro správné setí

1. Výsev provádějte do kříže, napodruhé kolmo k původnímu směru.
2. Dodržujte firmami doporučené množství 20 až 25 gramů na metr čtvereční.
3. Poté plochu uválcujte, aby se semena dostala do kontaktu s půdou.
4. Zalévejte jemným proudem vody, abyste osivo nevyplavili.
5. Používejte jen suché a zdravé osivo, plesnivé tvoří hrudky a má světlý, často práškovitý povrch.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto: Shutterstock

Návod na krásný trávník