Ovocné stromky pro nové zahrádky

Pokud se zahrádkou teprve začínáte, měli byste vždy dát přednost takovým druhům rostlin, které se snadno pěstují, jsou dostupné, a tedy i levné. To platí nejen pro rostliny okrasné, ale i užitkové.

Švestky ´Jojo´

Při zakládání zahrady se málokdo rovnou rozhodne pro ryze okrasnou, třebaže jsou takových obrázků plné encyklopedie. Často je vidět i snaha o pěstování užitkových rostlin. Vedle bezproblémových bylinek se jako první užitkové rostliny objevují na pozemku keříky drobného ovoce a jahodník, další úrovní pro začínající zahradníky mohou být některé druhy peckovin.

Které ano, které ne…

V objednávkovém katalogu vypadá nabízený sortiment lákavě a vybírající snadno podlehne dojmu, že nic není problém a všemu se bude na zahradě dařit. Nic z toho ale není pravda, a pokud nebudete dobře vybírat, přijdete nejen o peníze a iluze, ale můžete také ztratit chuť do dalšího pěstování. Meruňky a broskvoně patří k náročnějším druhům. Zejména meruňky potřebují dost slunce a tepla, náročné jsou i na propustnou půdu. Na utužené půdě, např. na stavebních parcelách, nebo v jílovité se jim nedaří, trpí klejotokem a odumíráním větví. Třešně jsou také oblíbené, ale jejich pěstování je v našich krajích limitováno vrtulí třešňovou, která znehodnocuje plody, a péče se tak neobejde bez systematické ochrany. Z tohoto důvodu je rovněž nelze začátečníkům doporučit. Vybírejte tedy mezi višněmi, mirabelkami a novými odrůdami švestek, s jejichž pěstováním budete téměř stoprocentně úspěšní.

Višně

Višně ´Újféhertoi fűrtős´

Jsou neprávem trochu opomíjené a stojí mimo hlavní zájem pěstitelů. Ve srovnání s třešněmi přitom mají mnoho výhod – dorůstají do menších rozměrů, kvetou později, a lépe tak odolávají pozdním jarním mrazíkům, slaběji rostou a lze je tvarovat i do stěn a vřeten, stromky nepřerůstají a dobře se očesávají, a hlavně je neohrožuje úporná vrtule třešňová. K odrůdám seřazeným podle ranosti patří ´Bare´, ´Fanal´, ´Érdi Bőtermő´, ´Favorit´, ´Újféhertoi fűrtős´, ´Morava´, ´Morellenfeuer´ a ´Morela pozdní´.

Mirabelky a renklódy

Renklódy ´Opál´

Jedná se o výborné ovoce, které není na trhu téměř k dostání a jeho pěstování je snadné. Tvarově tvoří dost proměnlivou skupinu – najdete mezi nimi plody drobné i veliké jako vajíčko. Naprosto bez problémů se pěstuje klasická drobnoplodá mirabelka ´Nancyská´ s jantarovými kulatými plody. Chutná a šťavnatá je ´Zelená renklóda´ a ´Wazonova ´ se světlými zelenavými plody. Veliké fialové plody sklidíte u odrůdy ´Althanova´ a ´Opál´. Mirabelky ani renklódy nejsou napadány šarkou.

Švestky

Pěstování klasických švestek je silně omezeno výskytem virové nemoci šarka. V posledním desetiletí se ale na trhu objevují nové, odolnější nebo dokonce rezistentní odrůdy, označované také jako pološvestky. Při výběru proto věnujte pozornost odrůdám ´Čačanská lepotica´, ´Hanita´, ´Katinka´, ´Haganta´, ´Jojo´, ´Presenta´ a ´President´.

Rady a tipy

Všechny uvedené ovocné druhy nejlépe prospívají v nadmořské výšce do 350–400 m. n. m. a jsou vhodné do běžné zahradní půdy s dostatečnou zásobou vody a živin. Potřebují také dostatek slunečního svitu, ve stínu a polostínu kvetou a plodí málo.

FOTO: ARCHIV REDAKCE

Ovocné stromky pro nové zahrádky

Ovocné stromky pro nové zahrádky