Pastvina na zahradě

Na zahrady se vrací kvetoucí louky, na kterých se mohou pást ovce, kozy, osli, poníci, koně nebo dokonce lamy, zároveň tak pomohou s péčí o tyto plochy. Nejsnazší variantou je půjčit si ovce nebo kozy od chovatele a poskytnout jim pod jeho dohledem dočasný sezónní domov.

Chovat celoročně ovce, kozy nebo koně vyžaduje nejen zásoby sena, slámy a doplňkových krmiv, ale také mnoho znalostí a nejlépe i praktickou zkušenost, kterou získáte třeba na brigádě. Co si ale bez problému můžete na část zahrady nebo dvůr pořídit, jsou slepice.

Slepice

Slepice přinášejí mnohem více užitku než jen čerstvá vajíčka. Sesbírají ze zahrady klíšťata a housenky. Jejich trus je výtečným hnojivem na plodovou zeleninu, drobné ovoce a květiny. Stačí, když ho necháte tři týdny zkvasit ve vodě a naředíte. Slepice jsou společenské, měli byste chovat nejméně čtyři, na což potřebujete výběh kolem deseti metrů čtverečních. Počítejte však s tím, že bude hliněný a plný děr, zelený zob budete muset slepicím nosit. Pokud místo ztrojnásobíte, porost lépe odolá a drůbež bude spokojenější. Na noc pak potřebují bezpečný kurník s hřady. Chodit do něj budou dobrovolně a rády. Do výše půl metru můžete umístit kulaté tyčky nebo větve o průměru pět centimetrů. Kurník musí být suchý, větraný, ale bez průvanu. Izolace je užitečná nejen v zimě, ale i v létě, proti horku. Vchod musíte zavírat, nebo obsluhu ponechat na fotobuňce, která otevře při rozbřesku a zavře při stmívání a ochrání tak slepice proti kunám a liškám. Do klidného kouta kurníku připravte kukaň na snášení, nebo alespoň hnízdečko ze slámy či sena. Slepice navnadíte podkladkem.

 

Ovce a ovečky

Často se na zahradách objevují i ovce, protože jsou otužilé a nenáročné. A také si je nejsnáze zapůjčíte na léto. Pokud se rozhodnete pro celoroční chov, čeká vás rozmyšlení, které plemeno chovat a také jak. Více se však setkáte se zakrslými plemeny pro radost nežli velkými na maso. Ale i tady nastane problém, pokud neudáte do dalších chovů všechny narozené beránky – protože ve společnosti otce, matky a sester je nechat nemůžete. Nejenže by docházelo k příbuzenskému křížení, ale také k bojům mezi samci. Pokud podobné starosti řešit nechcete, pořiďte si dvojici stejného pohlaví, která si bude dělat společnost.

Kozy nejen na mléko

Stejně jako zakrslé quessantké ovečky mohou být jen pro radost chovány i maličké holandské kozy. Vystačí se s menším prostorem, jde o mimořádně přítulná a společenská zvířata, pokud si je ochočíte. Využít louku tak, že budete chovat velká plemena a získáte domácí mléko a vyrobíte si sýry, je lákavé. Ale pozor na to, že kozy budete muset dojit od jara do podzimu dvakrát denně, nemůžete na týden přestat, jet na dovolenou a poté pokračovat. A i když je tráva a seno základem, březí, kojící i rostoucí zvířata potřebují také obilí či zeleninu na přilepšenou. Opět je třeba se nejprve s chovem podrobně obeznámit a vyzkoušet si péči o zvířata v praxi. Kozy jsou nesmírně šikovné horolezkyně a budou vděčné za prolézačky, například velké špalky dřeva, a podobnou zábavu.

Kůň, poník a oslík

Máte-li velkou louku, pořídit si můžete koně, po kterých někteří touží celý život. Potřebujete však k tomu i mnoho času a peněz v záloze – nejen na případnou nadstandardní veterinární péči, ale třeba i na seno, pokud se zase kvůli suchému létu stane nedostatkovým zbožím. Pokud nemáte s koni zkušenosti, je samozřejmě nezbytné začít je nejprve sbírat, například v některém jezdeckém klubu, a teprve poté uvažovat o pořízení vlastního koně. Zkuste třeba poskytnout domov staršímu klidnému koni, který se třeba kvůli nesnázím majitele ocitl v nouzi – nejen psi někdy hledají nový domov. Podobné je to s menším poníkem, na kterém mohou jezdit i děti, nebo s oslíkem či minioslem, který vůbec není tvrdohlavý, jak tvrdí pomluvy, ale pouze citlivý a opatrný. Na rozdíl od ovcí a koz zákon umožňuje i chov pouze jednoho koně či poníka, protože společnost mu může nahradit člověk. Je ale lepší i koně, poníky či osly chovat alespoň ve dvou, přičemž se samozřejmě musí jednat o jedince, kteří se snášejí a spřátelí. Velkému koni může dělat společnost i malý poník.

Lama

U nás je lama stále exotickou novinkou, ale ve svých domovských Andách je domestikována a chovaná pro vlnu i maso už tisíce let. Lamy jsou otužilé a nenáročné, chovají se podobně jako ovce. Oproti nim jsou však učenlivější a mohou vám dělat společnost při procházce jako třeba osel a stejně jako on nést i zavazadlo. Spotřebují relativně méně potravy než jiná hospodářská zvířata, protože pocházejí z drsných podmínek. Lamy můžete dnes pořídit i na tuzemských farmách, kde se také podrobněji seznámíte s jejich chovem.

 

Oplocení pastviny

Býložravé zvířata ve většině případů nemůžete nechat volně pobíhat po celé zahradě, ukousala by a poničila větve stromů a keřů. Jen ta dobře ochočená lze ponechat i mimo pastvinu, ovšem vždy pod dohledem. Jejich výběh lze vymezit kromě pevné ohrady i téměř neviditelným elektrickým ohradníkem, který má tu výhodu, že ho můžete podle potřeby přemisťovat. Zvířata brzy pochopí, že nemá smysl se k němu přibližovat – rána, kterou dostanou, je dostatečně nepříjemná, aby si to pamatovala, ale nikterak nebezpečná. Ostatně, můžete to vyzkoušet sami, pokud se tak již dávno nestalo. Pro větší zvířata postačí vodorovné dráty umístěné na sloupcích, pro menší zvolte síťové elektrické ohradníky, jejichž tyčky opatřené nášlapnými bodáky jednoduše zapíchnete do země.
Na pastvě zvířata nutně potřebují čistou vodu, minerální liz a přístřešek. Zvláště kozy, koně, poníci a oslíci musí být v suchu, ovcím s vlnou napuštěnou lanolinem déšť tolik nevadí, ale střechu ocení také. Všechna zvířata pak musí mít možnost ukrýt se před slunečními paprsky, ideálně ve stínu stromů, v nouzi pod střechou. Příbytek nastelte slámou, získáte tak kvalitní hnůj či příměs do kompostu.

 

Pastva v sadu

Pro zvířata je ideální pastva v sadu, protože jim stromy poskytnou stín, ale také potravu. Uchránit mladé stromky můžete jen s pomocí skutečně bytelných ohrad a klecí. Vzrostlým stromům stačí obalit kmeny pletivem. Nespoléhejte na to, že starou borku zvířata ožírat nebudou, například kozy jsou schopny okousat i stařičké, hrubé a popraskané kmeny. Třísloviny a další látky v kůře obsažené jim dělají dobře. Dřeviny proto musíte důkladně chránit a zvířatům přilepšovat větvemi, které můžete postrádat. Lískové pruty, stromky z náletů a prořezávek ocení všechna, nejen ta pasoucí se v sadu. Kůru u mladých kmínků a větví často dokonale oloupou a pak je můžete na zahradě využít jako pěkné opory nebo pro ploty.

 

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Pastvina na zahradě