Pozvěte rodinu na zimní party

Nejen mezi rozkvetlými záhony, ale také zasněženými stromy se může odehrávat rodinná oslava nebo party s přáteli. A nemusíte kvůli tomu cestovat do Alp nebo Krkonoš. Zkuste ji zorganizovat doma na zahradě.

Pro dokonalou party potřebujete nejen dobré občerstvení – to zvládnete připravit na grilu – , ale také dekorace a světlo. Při přípravě té zimní nezapomeňte na polštáře, fleecové deky a dobře se oblečte. Důležité jsou teplé boty a krytá záda. Vyvarujte se použití dlouhých šátků, šál a oděvů, které by mohly přijít do styku s grilem a začít hořet. Přes oděv si můžete ještě uvázat kuchyňskou zástěru, která bude chránit vaše oblečení od mastnoty a dalších nečistot. Budete potřebovat kvalitní rukavice, ne zimní, ale tepelně odolné, vhodné na grilování

foto Shutterstock

Dekorace a osvětlení

I když začne oslava brzy odpoledne, neobejdete se bez osvětlení. Ve čtyři se začne šeřit, v pět bude tma. Proto si pořiďte minimálně zásobu svíček, které zároveň poslouží i jako dekorace. V chladných zimních dnech zpravidla nefouká vítr, a tak je nemusíte dávat do sklenic, stačí pouze podložky či podmisky, aby stékající vosk nezničil stůl. Zvolit můžete klasické čajové, pokud se podíváte v obchodech po speciálních určených na ven, budou mít větší svítivost.

foto Shutterstock

Dalším zdrojem světla mohou být i řetězy se žárovkami, k některým nepotřebujete ani elektrický proud. V nabídce jsou LED řetězy, ty si díky malé spotřebě vystačí s tužkovými bateriemi. Anebo se prodávají i party girlandy. Mají podobu například čirých nebo barevných žárovek, tmavý nebo transparentní kabel, který na pohled neruší a samozřejmostí je vysoká ochrana proti vodě a vlhku, proto mohou zůstávat celoročně venku. Jako zdroj energie slouží buď elektřina anebo solární panel. Často lze řetězy spojovat dohromady, mohou tak nasvítit celý altán, místo kolem ohniště, terasu.

foto Shutterstock

Zimní grilování

Chystáte-li se na party grilovat, můžete, ale bude to o něco složitější než v létě. V zimě je totiž složitější udržet na grilu dostatečnou teplotu, aby se pokrmy dokonale propekly. Proto byste měli vždy využívat gril s poklopem. Teplota uvnitř pak bývá až 180 stupňů a pokrm se peče díky horkému vzduchu, který proudí okolo roštu. Přesto je ale lepší grilovat menší kousky masa, aby pečení netrvalo příliš dlouho. Jídlo se na něm dá připravovat nejen v mrazu, ale také když sněží. Další důležitý parametr je dostatečný spodní přívod vzduchu a větrání v poklopu, aby po jeho zavření nechyběl kyslík a bylo zajištěno proudění tepla. V případě, že se rozhodnete pro elektrický gril, je vhodné vybírat s vyšším příkonem, který vám zajistí rychlejší zahřátí. Pokud dáváte přednost grilům na dřevěné uhlí či brikety, musíte je obzvlášť v zimě pořádně rozžhavit a teprve pak můžete připravovat pokrmy. Je důležité počítat s tím, že při nízkých teplotách se déle roztápí, proto potřebujete více dřeva i uhlí. Největší rozdíl mezi letním a zimním grilování je tak u plynových spotřebičů, kde byste jako zdroj tepla měli používat láhve plněné pouze propanem. Podle odborníků se totiž butan přestává při teplotách kolem nuly odpařovat a zůstává v láhvi nevyužitý, propan se odpařuje i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Díky tomu spotřebujete veškerý obsah láhve, aniž by v ní zůstával nevyhořelý butan. Další parametry grilů pro celoroční provoz jsou stejné jako těch sezonních – měly by být vyrobené z materiálů odolných vůči korozi a stabilní. Samozřejmě bude příjemnější grilovat na suchém místě – balkonu, terase, chodníku než na mokré nebo zmrzlé trávě, kde vás budou brzo zábst nohy i v teplých botách.

Samozřejmě i v zimě lze připravovat pokrmy na ohni, u kterého se zároveň ohřejete a bude i zdrojem světla.

foto Shutterstock

Horký nápoj z termosky

Zatímco v létě při party řešíte, co dělat, aby nápoje nezteplaly, v zimě se studeným pivem problém či sektem problém mít nebudete. Naopak. Více potěšíte horkým nápojem, který by neměl dojít během celého večera. Máte-li plynový gril s hořákem nebo ohniště s klasickou trojnožkou a kotlíkem, můžete je neustále dohřívat. V ostatních situacích pomůže kvalitní termoska. Ta funguje je na principu vakua mezi dvěma stěnami vyrobenými buď z plastu nebo nerezové ocel. Zatímco pro turistiku jsou lepší lehké výrobky, na zahradu si můžete dopřát větší s vyšší hmotností. Nejenže bude stabilnější, ale většinou platí že čím větší hmotnost, tím silnější stěny a také vyšší odolnost. Jakýkoliv kontakt vnější stěny termosky s vnitřní totiž vede k vytvoření tepelného mostu a termoska se tak stává nefunkční.
Termosky se od sebe liší i způsobu uzavírání, nejčastěji se setkáte s tím mačkacím. K jeho ovládání a nalit nápoje potřebujete obě roce. Mnohem praktičtější a odolnější je otočný, můžete ho ovládat i jednou rukou, pokud v té druhé držíte třeba hrnek. Stačí jím pootočit obvykle o jednu otáčku a nalévat horký čaj či svařené víno. Vždy ale platí, abyste termosku neotvírali úplně, protože tekutina uvnitř se začne okamžitě ochlazovat.
Na stejném principu pak fungují i tolik oblíbené termohrnky a termosky na jídlo.

foto Shutterstock

foto Shutterstock

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Pozvěte rodinu na zimní party