Proměna klasické zahrady na přírodní

Zahradničení přírodní, organické, biologické, ekologické, bez chemie – je jedno, jak ho pojmenujete – je staronovým trendem, který stále získává na oblibě. Zkusit ho mohou i ti, kdo ještě na podzim používali k hubení chorob a škůdců chemické přípravky.

foto Shutterstock

Kvalitní, voňavé, dobré a zdravé – to jsou důvody, proč si lidé pěstují vlastní ovoce a zeleninu.
Vyhnout se chemickým prostředkům na malé zahradě je mnohem snazší nežli při pěstování ve velkém. Proč tak tedy nepěstují všichni? Zahradničit bez chemie sice lze velmi dobře a také relativně snadno a levně. To ale neznamená, že do začátku nepotřebujete řadu znalostí a mnoho trpělivosti, protože výsledky se ne vždy dostavují okamžitě. Máte na výběr i velmi účinné metody ochrany rostlin, jen je do nich místo času třeba investovat zase trochu peněz.

Říct, která zahrada je konvenčně ošetřovaná a která přírodně, úplně přesně nelze. Existují například přípravky pro ošetření rostlin, které jsou povoleny i v ekologickém zemědělství, a přitom proti nim mohou mít někteří biopěstitelé výhrady. Pokud je nepoužijete správně, mohou jisté škody napáchat. A naopak, jestliže použijete chemický postřik, ovšem cíleně, s maximální opatrností a ohleduplností a jen v případě, že přinese skutečný užitek, nemusí to znamenat konec přírodní rovnováhy zahrady. Ostatně na rozumném používání chemie v opodstatněných případech je založena takzvaná ochrana integrovaná. Záleží totiž nejen na použité látce, ale i načasování a způsobu její aplikace.
Oproti tomu hojné používání pesticidů od začátku sezony až do konce mnoho skutečných výhod nemá. Škůdce sice vyhubíte, což potěší. Ovšem insekticidem zlikvidujete i jejich přirozené nepřátele, a tak když se vrátí, jejich invaze bude o to ničivější. Fungicidy se mohou z hlediska vlivu na užitečné živočichy i rostliny zdát nejméně problematické a boj s houbovými chorobami je bez nich někdy vskutku obtížný. Ale mohou poškodit mikrobiální život v půdě a mykorrhizní symbiózu s houbami, ze které profituje většina rostlin. Pestré složení půdních hub a mikroorganismů samo o sobě do jisté míry zajišťuje rovnováhu, ve které patogeny výrazně nepřevládnou.

foto Shutterstock

Použití herbicidů je na zahradách ještě zbytečnější a nebezpečnější, navíc s trochou píle se bez nich lze obejít – stačí včas plít a chytře mulčovat. Samozřejmě že pokud si nepřejete v trávníku jedinou pampelišku či sedmikrásku, přibude vám mnoho práce. Jenže když selektivní herbicid použijete, musíte dodržet ochrannou lhůtu a po onen čas na plochu nechodit bosi, nepouštět sem zvířata a ani děti si tady nebudou moci hrát. Nebo je se pustíte a vážně tak ohrozíte jejich zdraví. Přehodnotit přísný pohled na sedmikrásky bývá nejvýhodnější pro všechny. Z neošetřovaného trávníku si je navíc můžete nasbírat na léčivý čaj nebo jedlou ozdobu pokrmů.

Bohužel ani při dodržení ochranných lhůt nelze negativní vliv pesticidů na zdraví vyloučit. Jednotlivé látky a přípravky jsou otestovány, ovšem jejich směsi nikoli. Proto v podzemních vodách, kam přebytky unikají, již prokazatelně vzniká neblahý koktejl těchto jedů, které ovlivňují hormonální systém a tím pádem rovnováhu a funkce celého těla. Může tak pomalu, nenápadně a neúprosně přivodit nejrůznější onemocnění. Zahradničení bez chemie nebo alespoň péče využívající integrovanou ochranu rostlin proto není žádným módním trendem, ale zcela racionální a odpovědnou volbou.

LARVA SLUNÉČKA POŽÍRÁ MŠICE, foto Shutterstock

 

Jak založit přírodní zahradu?

Pěstované rostliny musíte chránit jak před rychle rostoucím plevelem, tak chorobami a žravými živočichy. Biologické zahradničení rozhodně neznamená, že se o ně přestanete starat úplně. Pečujete o ně, jen jiným způsobem. A možností, postupů a účinných metod je mnoho. Můžete vybírat a kombinovat podle svých možností a získávat cenné zkušenosti.

 

Biologická ochrana

Pro začátek poskytněte hnízdní budky ptákům, přidejte napajedla, vysaďte husté keře, nestříhejte živé ploty v době hnízdění. Jedna rodina sýkor zlikviduje stovky housenek denně, ptáci obírají z větévek i mšice. Pomáhají proti nim i slunéčka a jejich larvy, pestřenky, škvoři či zlatoočky. Například larva slunéčka sežere za dva týdny 270 mšic, dospělec pak až 60 denně. Larvy pestřenek jsou ještě výkonnější. Všem můžete poskytnout úkryt a bezpečné prostředí bez insekticidů. S malými slimáky pomáhají ježci, ropuchy a střevlíci. Hraboše regulují lasičky, užovky, dravci a sovy. Užitek proto přinesou i budky pro dravce, sovy i noční lovce hmyzu – netopýry. Jiným užitečným živočichům zas poslouží obyčejná kupka kamení, listí a větví v koutě zahrady, kousek nesečené trávy a starý pařez. Zimní úkryty poskytne i mulč na záhonech a suché listy trvalek. Pro všechny je lákavá pestrá zahrada, přínosem je jezírko, suchá zídka, rozmanitost nektarodárných květin.
Biologickou ochranu můžete využít i s pomocí zakoupených preparátů, které obsahují parazity rozmanitých škůdců. Hodí se jak na zahradě, například parazitická hlístice slimáků, tak ve skleníku, kam se přirození nepřátelé často v potřebné míře nedostanou.

prostředky na bázi olejů jsou povolené i v ekozemědělství, foto Shutterstock

 

Nezávadné postřiky

Ještě než si se škůdci poradí užiteční živočichové, můžete využít zdravotně zcela nezávadné, a přitom účinné postřiky na bázi řepkového či pongamového oleje a lecitinu. Škůdcům zalepí dýchací otvory a zahubí je, aniž by ohrožovaly ostatní živočichy. Takto ošetřenou zeleninu lze druhý den bez obav konzumovat. Oleje je však třeba aplikovat včas a důkladně. Prevenci proti houbovým chorobám zase nabízejí postřiky na bázi kaseinu, které můžete nahradit i obyčejným nepasterovaným mlékem. Škůdce mohou odpuzovat výluhy z česneku, kůry citrusů, aromatických bylin, mazlavého mýdla, i když jejich účinnost je proměnlivá. Vyrobit lze i přípravky z jedovatých rostlin, například tabáku či vratiče, ale zde už musíte být opatrní. Výborné jsou přípravky, které odolnost rostlin vůči chorobám posilují, jako odvar z přesličky, výluhy z kopřiv a podobně. Užitečných postřiků, které si můžete i doma zdarma vyrobit, je ohromné množství.

žížaly dokonale prokypří půdu a ta pak lépe drží vodu, foto Shutterstock

 

Jednoduché triky

Žraví a nenechaví brouci, jako jsou klopušky, nosatci lískoví, listohlodové či malinovníci na vyrušení reagují tak, že spadnou dolů a předstírají smrt. Zvláště po ránu, kdy jsou ještě ztuhlí chladem. Můžete je proto z ovocných stromů a keřů snadno sklepat do plachet či na lepem potřené desky. Píďalky, které šplhají na strom naklást vajíčka, zachytíte lepicím pásem obtočeným u paty stromu – instaluje se již v září a snímá v březnu. Lepové desky a pásy, žluté či modré, pomáhají také snížit počty savých škůdců, především ve skleníku. Feromonové lapače ochrání i stromy a keře na zahradě. Pivní pasti zachytí slimáky, jejich zvýšené okraje pak minimalizují lapení brouků a pavouků, které vůně piva k překonávání překážek tolik nemotivuje.

úkrat přiláká do zahrady ježky, foto Shutterstock

 

Kompromisy

Lepové desky i feromonové lapače slouží také jako signalizace – a teprve když díky nim zjistíte, že je zahrada velmi napadená škůdci, použijete za bezvětří a s minimálním rozptylem do okolí ten správný postřik. Tak lze velmi zjednodušeně charakterizovat základní princip integrované ochrany. Neošetřujete podle tabulek a kalendáře, ale podle skutečné situace a využíváte v co nejvyšší míře i přirozenou ochranu. Tento způsob má dobré výsledky i v ovocnářství. Chránit rozlehlé sady přitom není snadné, na zahradě je vše jednodušší – již samotnou pestrou skladbou rostlin můžete napomoci tomu, abyste specializované škůdce nelákali z širokého okolí.

Kompromisy mohou být užitečné, i co se použití herbicidů týče. Udržovat s jejich pomocí trávník bez plevele opravdu není správné. Ovšem pokud je plocha určená pro trvalkový záhon plná nechtěných vytrvalých rostlin s hlubokými kořeny a křehkými oddenky, jako je například svlačec, vyplít v podstatě nejde. Můžete proto učinit výjimku a plochu před výsadbou jednou herbicidem ošetřit. Alternativou je například důkladné a případně i opakované mulčování kartonem.

příbytek pro škvory,kteří v noci loví mšice, foto Shutterstock

 

Hnojiva průmyslová a organická

Šetrný způsob péče o zahradu nespočívá pouze ve způsobu ochrany rostlin. Důležité je i používání organických hnojiv, která nejenže dodají rostlinám nutné živiny, ale také pečují o zdraví a úrodnost půdy. Přispívají k tvorbě humusu, díky kterému je půda kyprá, schopná udržet vláhu i živiny. A navíc jsou zdarma. Patří mezi ně kompost, hnůj, kvašené výluhy z plevele i drůbežího trusu, zelené hnojení. Pokud je k dispozici zatím nemáte, můžete zakoupit komfortní přírodní hnojiva ve formě peletek i tekutých koncentrátů.

ptáci dokáží zlikvidovat stovky škodlivých housenek, foto Shutterstock

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Proměna klasické zahrady na přírodní