Škopek s puntíky

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Staré plechové nádoby najdete téměř na každé zahradě. I když už se nelesknou jako kdysi a je v nich nějaká ta dírka, určitě si nezaslouží vyhodit. Při troše fantazie proměníte jejich vzhled i využití.

Ze starého škopku jsme schopni s trochou šikovnosti a fantazie udělat i umělecké dílo.

Materiál a nářadí

  • starý plechový škopek (nebo jiná nádoba)
  • drátěný kartáč a smirkový papír
  • odrezovač (je-li potřeba)
  • barvy na kov (bílá a červená)
  • štětce
  • hadřík
  • mince
  • obyčejná tužka
  • molitanový váleček nebo houbička na nádobí
  • bezbarvý lak

Škopek omyjte a pomocí drátěného kartáče a smirkového papíru zbavte nečistot.

1.

Škopek omyjte a pomocí drátěného kartáče a smirkového papíru zbavte nečistot. Případná rezavá místa natřete odrezovačem, postupujte přitom podle návodu výrobce a nechte působit. Pokud je nádoba hodně rezavá, je vhodné ji před barevným nátěrem natřít ještě antikorozní barvou.

Na takto připravený povrch naneste štětcem nebo válečkem bílou barvu na kov.

2.

Na takto připravený povrch naneste štětcem nebo válečkem bílou barvu na kov. Nátěr podle potřeby dvakrát zopakujte a jednotlivé vrstvy nechte vždy dobře zaschnout. Škopek natřete několikrát i zevnitř.

Připravenou minci na škopek opakovaně přikládejte a obkreslujte.

3.

Připravenou minci na škopek opakovaně přikládejte a obkreslujte. Aby byly puntíky rovnoměrně rozmístěné, předkreslete si horní řadu a v dalších je kreslete vždy mezi dva puntíky z předcházející řady.

Puntíky vybarvěte červenou barvou a nátěr dvakrát zopakujte.

4.

Puntíky vybarvěte červenou barvou a nátěr dvakrát zopakujte. Nejdříve vyplňte puntík uvnitř, pak se věnujte okrajům a nakonec nabarvěte ještě jednou střed.

Hrany škopku ozdobte pomocí molitanového válečku nebo houbičky na nádobí.

5.

Hrany škopku ozdobte pomocí molitanového válečku nebo houbičky na nádobí. Na váleček netlačte, snažte se vytvořit pouze jemnou patinu. Nakonec nádobu dvakrát natřete bezbarvým lakem a nechte zaschnout.

Tip

Zrenovovaný škopek je možné použít na cokoliv, například na květiny. Využívejte ho ale jen jako vnější obal na květináč, v žádném případě v něm nesmí stát přebytečná voda. Nový nátěr by se brzy poničil a původní rez by skrze barvu vystoupila na povrch. Nádobu umístěte raději pod přístřešek, aby na ni nepršelo, prodloužíte tak životnost vytvořeného povrchu. Na zimu škopek ukliďte.

FOTO A REALIZACE: AUTORKA

TENTO POSTUP VYŠEL I V KNIZE KOUZELNÉ PROMĚNY.

Škopek s puntíky

Škopek s puntíky