Smyslová zahrada pro dětskou duši

Menší zahrada obklopená stromy se může stát učiněným rájem pro děti, které si tak užijí báječné hry v přírodním prostředí. Kromě herních prvků zde plní důležitou úlohu i rostliny, které zaujmou nejen svou vůní či paletou barev, ale i při dotyku. Vítejte v zahradě smyslových potěšení, která bude bavit všechny generace.

Před
Pozemku, jako stvořenému pro dětské hry, zcela jí chybí logické uspořádání a přehledný koncept, který by zahradu rozčlenil do menších „pokojíků“ určených pro různé aktivity.

foto Lucie Peukertová

 

Celkové pojetí zahrady se stalo tvrdým oříškem pro začínající zahradnici, maminku šesti dětí, která naši redakci oslovila s prosbou, zda bychom jí s proměnou zanedbaného pozemku mohli poradit. Během léta se totiž čerstvá majitelka zahrady snažila celý prostor uklidit, poněkud ale tápala, jak pozemek rozčlenit, aby dělal radost nejen dospělým, ale především dětem. K pořízení zahrady totiž rodinu inspiroval hlavně jeden z mladších synů, který se narodil s handicapem a mnohem lépe než hluk města snáší ticho uprostřed přírody. Do centra naší pozornosti se proto dostala zadní část zahrady s trampolínou a nadzemním bazénem. Tento prostor ze všech stran obklopují stromy, které se (hlavně v létě) starají o příjemné stínění, díky nové výsadbě zde ale nebudou chybět ani jedlé a dekorativní rostliny, nebo dokonce hmyzí hotel, který budou moct děti pravidelně kontrolovat a zjišťovat, kolik nových hmyzích nájemců se v domku zase zabydlelo.

kresba Lucie Peukertová

 

První krok? Logické uspořádání!

Protože plocha bude v první řadě sloužit jako prostor pro děti, nemá smysl ji výrazně přeplňovat různými prvky. Základ tvoří velká trampolína s bazénem, kolem nichž musí zůstat otevřený prostor – jednak kvůli snadnému pohybu, jednak kvůli údržbě trávníku. Pod trampolínou by měla vzniknout zaštěrkovaná plocha – vzhledem ke stínu pod tímto herním prvkem by zde totiž rostl jen řídký trávník, který by celkově působil neupraveně. Místo štěrku se dá použít i písek. Trávník doporučujeme dosít osivem do stínu: před dosevem je potřeba zeminu narušit hráběmi a po dosetí zase semínka hráběmi zasekat a uválcovat. Pozadí herních prvků ozelení plánovaný živý plot z habru obecného (tato dřevina snese i částečné zastínění). Živý plot se pěkně postará o zajištění soukromí, které této části zahrady schází. Protože má tato část zahrádky fungovat i jako dětská pozorovatelna a poznávací koutek, umístíme sem také hmyzí hotel. Pokud si ho nechcete kupovat hotový ve specializovaném obchodě, dá se poměrně snadno vyrobit svépomocí, s čímž by určitě rády pomohly i děti. Všeobecně ale platí, hmyz ocení hlavně domky vyrobené z přírodního, nátěrem neošetřeného dřeva. I tak byste měli počítat s tím, že zabydlování chvíli trvá – někdy si na první hmyzí larvičky počkáte klidně i dva roky.

čechrava čínská, foto Shutterstock

mitrovnička srdcolistá, foto Shutterstock

 

Jedlé dobroty i krásné květiny

Záhony poblíž bazénu a trampolíny ozdobí okrasné trvalky i drobné ovoce. V květinovém záhonu na jaře vykvetou jarní cibuloviny v podobě narcisů, krokusů a tulipánů. V létě na ně navážou zápleváky podzimní (Helenium autumnale), krásné sasanky hupejské (Anemone hupehensis) nebo nenáročné šalvěje hajní (Salvia nemorosa). Příjemným zpestřením budou květenství okrasné trávy, dochanu psárkovitého (Pennisetum alopecuroides). U branky se pak po plotě popne zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum) s výrazně vonnými květy. Ačkoliv si zahrada doslova „říká“ o výsadbu stromu, který by vytvořil zajímavou dominantu v této části zahrady, nakonec do projektu zařazený nebyl, protože v okolí zahrádky roste poměrně velké množství vzrostlých stromů, které už tak stíní a tvoří hustý lesní porost. Další téma výsadby, tedy drobné ovoce, v návrhu najdete v okolí mlatové cestičky. Ta navazuje na branku a propojuje spodní část pozemku se smyslovou zahradou. Děti si už v květnu pochutnají na modrých plodech zimolezu kamčatského (Lonicera kamtschatica). Od června do října bude plodit jahodník měsíční (Fragaria vesca ‘Rujana’) a v červenci ještě dozrají borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum). A jakou péči si pozemek vyžádá při výsadbě? V prostoru záhonů bude nutné odstranit travní drn rýčem, čímž se půda rovnou i nakypří. Plošně se pak do ní zapracuje zahradnický substrát a zralý kompost. Borůvkám chocholičnatým dopřejte trochu rašeliny nebo substrát určený přímo pro tyto kyselomilné ovocné keře. Od trávníku bude výsadba oddělená ocelovým obrubníkem, který do budoucna zabrání prorůstání travin mezi rostliny.

dochan psárkovitý, foto Shutterstock

zimolez kamčatský, foto Shutterstock

 

Trocha péče, mnoho radosti

Výsadba nebude na údržbu nijak zvlášť náročná, zvládne ji i začátečník. Jednou do roka, ideálně v červenci, bude třeba tvarovacím řezem ošetřit habrový živý plot. Jedlé rostliny nevyžadují žádný pravidelný řez, jen u borůvek se vyplatí na jaře odstranit staré odplozené větve. Poznáte je podle hustého větvení i podle toho, že větve netvoří téměř žádné pupeny. Částečné zmlazení pak prospěje popínavému zimolezu, který díky tomuto zákroku bohatě pokvete. Stačí jen zkrátit koncové větévky, do kosterních větví se při řezu nezasahuje. Jahodník měsíční musíte každý třetí rok vyměnit za mladé sazenice. V předjaří majitelku také čeká odstranění odumřelé hmoty trvalek. V tomto případě se volí takový termín, kdy ještě neraší cibuloviny, které by se při údržbě mohly poškodit. Protože budou záhony zamulčovány jemnou mulčovací kůrou pro trvalky, nebudou příliš vysychat ani v létě. Přesto však rostlinám udělá občasná zálivka dobře. Borůvky a zimolez radíme jednou ročně pohnojit buď kompostem, nebo pomalu rozpustným hnojivem pro drobné ovoce.

kresba Lucie Peukertová

 

Co místo drobného ovoce?

Jedlé rostliny můžete v této zahradě smyslů nahradit okrasnými trvalkami, které si poradí s lesním charakterem zahrady. Okrasné květiny navíc budou skvělým lákadlem pro hmyz, který tak snáze osídlí i nedaleký hmyzí hotel. Mezi zajímavé rostliny, které snesou přistínění, patří: pupkovec jarní (Omphalodes verna) s azurově modrými květy připomínající kvítky pomněnek, dále trvalka čechrava čínská (Astilbe chinensis), kterou využijete i do kytice, půdopokryvný druh zběhovec plazivý (Ajuga reptans) dostupný i v kultivaru s panašovanými listy nebo třeba mitrovnička srdcolistá (Tiarella cordifolia). Na světlejším místě pak vyniknou sivě plstnaté listy čistce byzantského (Stachys byzantina), kterému se díky jemně chlupatým kopinatým listům lidově říká zaječí ouška. Nejenže tyto rostliny zaujmou na omak, hodí se i při výrobě různých dekorací a děti v nich dost možná uvidí materiál na výrobu figurek.

zimolez ovíjivý, foto Shutterstock


Tip odbornice:
Pokud se rozhodnete, že použijete svahové tvárnice, abyste překonali terénní převýšení, snažte se je osázet rostlinami, které alespoň částečně „změkčí“ vzhled betonu. Nahradit je ale můžete třeba i kameny, z nichž vytvoříte přírodní suchou zídku. I do spár mezi kameny můžete vysadit suchomilné rostliny – skvěle se ujmou voňavé mateřídoušky či směsi odrůd rozchodníků a netřesků.


 

 

Foto: Lucie Peukertová, Shutterstock

Smyslová zahrada pro dětskou duši