Správný vozík ušetří spoustu práce

Rubrika: Technika

Nezdá se to, ale až polovinu práce na zahradě a kolem domu tvoří převážení. Ať jde o posečenou trávu, dopravu kompostu nebo hnoje, na podzim spadaného listí či ořezaných větví. Čas od času potřebujete přivézt i stavební materiál, stroje nebo dříví. Někteří si možná vystačí s obyčejným kolečkem, jiní si umějí práci velmi zjednodušit. Jak?

Na každé střední a větší zahradě se hodí vozík. Pokud si myslíte, že ho nevyužijete, vzpomeňte si, jak sečete. Také dáváte trávu do přistaveného kolečka, které ovšem po každém druhém či třetím vysypaném koši musíte vyvézt na kompost nebo do nedalekého bioodpadu? Práci si tím prodloužíte zhruba dvojnásobně, než pokud budete mít k dispozici vozík.

S jednoduchým lidským pohonem

Na odvoz trávy, větví a dalších lehčích věcí bývá nejlepší si pořídit velkoobjemový plastový vozík, který může mít objem až 150 litrů, přičemž samotný váží pouze kolem pěti kilogramů. Pořídit si můžete i typy konstruované na větší zatížení, ovšem ty mívají omezenou kapacitu – počítá se s tím, že ručně byste více neuvezli – a jsou přizpůsobené k práci v nerovném terénu.

Jestliže počítáte s tím, že po zahradě budete muset přepravovat daleko těžší náklady, třeba kompost nebo pořezané dříví, pořiďte si čtyřkolový vozík. Ideálně s nafukovacími koly, aby se nebořila do měkké půdy po dešti, a rukojetí, jakou mívaly starodávné malé žebřiňáčky. Ve srovnání s lehkými dvoukolovými vozíky uvezou až půl tuny.

Specialisté na dřevo

Pro lidi, kteří vytápějí dům dřevem, lze doporučit speciální vozík právě na převoz špalků či polen. Jde vlastně o jednoduchou trubkovou konstrukci postavenou na podvozku tak, aby prošla i běžnými zárubněmi, takže si palivo převezete ze zahrady až do sklepa ke kotli. A na jeden zátah pojme i šedesát kilogramů dřeva.

Lehčí je to s motorem

Mnohem více práce vám však ušetří klasické přívěsné vozíky za auto. Před jejich nákupem si nejprve rozmyslete, jak těžký a jaký typ nákladu budete tahat. Podle toho si pořiďte buď jedno- nebo dvounápravové zařízení. Tyto vozíky se také liší umístěním kol – mimo ložnou plochu anebo pod ní.

Přívěsné vozíky s koly vedle plochy jsou vynikající pro velkou stabilitu přívěsu, a to jak na silnici, tak v terénu. Je to způsobeno i tím, že se ložná plocha a náklad nacházejí blíže k zemi. Pokud jsou kola pod ložnou plochou, získáte zase větší prostor na náklad.

V obou případech bývá výhodné, pokud je vozík vybaven nájezdovou plošinou, která usnadní nakládání. Například při nutnosti odvézt zahradní traktor do servisu oceníte možnost jednoduše na korbu najet, vozík zapojit a vyrazit. Naopak při převážení sypkého materiálu se hodí typy se sklápěním, a to nejen směrem dozadu, ale prodávají se i vozíky s možností sklápění do tří stran.

Místo auta traktůrek

Hodně majitelů zahrad už vlastní travní traktůrek, který však pomůže i s převážením všeho možného. Jen je třeba se ujistit, jaký typ vozíku za něj lze připojit. Na rozdíl od některého dalšího příslušenství lze přívěs použít u velké většiny současných modelů s výjimkou těch nejjednodušších riderů. Vozík se připojuje po aplikaci deflektoru místo sběrného koše.


Na převoz koní

Chov koní je stále oblíbenější, a tak mnozí lidé řeší nákup přívěsů určených na přepravu těchto zvířat. Ostatně vzpomeňte si, jak často je potkáváte na silnici. Koně je třeba převážet z místa ustájení na trénink, závodiště nebo k veterináři. Na výběr pak máte přepravníky pro dva nebo tři koně. Před nákupem se ptejte, jaký komfort může přívěs zvířatům poskytnout: zda budou mít dostatečné větrání, důležité je i boční polstrování, aby se koně neotloukli v zatáčkách, anebo materiál podlahy, aby netrpěla kopyta.

TIP REDAKCE

V době, kdy se ve velkém používaly plechové popelnice, se běžně prodávaly i vozíky pro jejich převoz, pokud to měl někdo daleko ke svozu odpadu. Jestliže i dnes topíte pevnými palivy, tedy takovou nádobu vlastníte a taháte ji týden co týden několik desítek metrů, aby vám ji svozová firma vysypala, poohlédněte se po nich. Sále jsou k mání.

Radek Tichý, foto Shutterstock

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.

Správný vozík ušetří spoustu práce