Trávník na jaře

Nezvykle teplý začátku letošního roku potěšil trávníkáře. Kosit, provzdušňovat a hnojit budou moci o několik týdnů dříve, než bývá obvyklé. Kdy tedy začít?

Vhodná doba podle odborníků přichází tehdy, kdy se teplota půdy pohybuje kolem osmi stupňů. Poznáte to podle toho, že stébla začnou růst.

foto Shutterstock

Velký úklid

Nejprve z trávníku odstraňte všechno napadané nebo naváté listí, větve, případně kameny. Pokud v něm objevíte mech, nestačí ho jen vyhrabat. Silně zasaženou plochu je vhodné ošetřit přípravkem na jeho vyhubení a když odumře, vyhrabat ho. Také byste měli plochu provzdušnit a na konec po povrchu rozhodit jemný prosátý kompost. Holá místa nebo sešlapané okraje znovu osejte.

Prořezání, nebo provzdušnění?

Vertikutace, tedy prořezávání, pomůže každému trávníku. Dochází při ní pomocí vertikálně uložených nožů k odstranění plsti, kterou tvoří odumřelé listy trav a mech. Uvolní se tak prostor pro nová semena, z nichž vyrostou další stébla a trávník bude hustější. Odstraněná hmota je navíc zdrojem různých houbových chorob, které – pokud se rozvinou – mohou porost značně poškodit. Pro tuto práci se skvěle hodí, jak jinak, vertikutátory, zvlášť máte-li velký pozemek. Pokud tento stroj nevlastníte, využijte služeb půjčoven a upřednostněte silnější typ, který prořez provede opravdu kvalitně. Pozor, pokud máte v trávníku nainstalovanou závlahu, označte si dopředu lokalizaci trysek, abyste je nepoškodili. Jestliže jste si u domu založili pouze malý trávník, budou vám stačit vertikutační hrábě. I práce s nimi má své zásady: prořez vždy provádějte ve dvou na sebe kolmých směrech a po každé plsť vyhrabejte pomocí švédských hrábí.

Pokud porost žloutne nebo hnědne, je příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci, tedy provzdušnění. Zvlášť pokud máte zahradu založenou na na ornici či jílu, kdy se svrchní vrstva zeminy ušlape, udusá a zhutní. Brání pak přístupu vzduchu ke kořenům, zhoršuje vsakování vody a také živin do půdy. Kvůli tomu všemu trávník trpí. Proto je třeba provést jeho provzdušnění, a to buď aerifikátorem s dutými nebo plnými hroty. V prvním případě se trávník zapískovává až po provzdušnění a uklizení plochy, u plných je tomu naopak. Pozor ale na zklamání, jestliže se pro tento zásah rozhodnete poprvé. Možná vás překvapí, že nějakou dobu po aerifikaci vypadá trávník poměrně nevzhledně. Ale nebojte se, brzy se vzpamatuje, což poznáte na jeho vzhledu. Na rozdíl od prořezávání je na provzdušnění lepší povolat odbornou firmu, ale trávníku můžete pomoci i sami, prodávají se speciální nástavce na boty, jimiž ho lehce provzdušníte pokaždé, když na něj vstoupíte. Pokud jste trávník založili na písku, tento krok lze vynechat.

foto Shutterstock

 

Důležité hnojení

Zvlášť na jaře, kdy trávník roste nejvíce a nejrychleji, je třeba mu dopřát dostatek živin. Uvádí se, že během prvního jarního měsíce by měl dostat čtvrtinu z celkového doporučeného množství živin. Na jaře trávník vyžaduje mnoho fosforu a nižší podíl pozvolna se uvolňujícího draslíku. Vybírejte tedy hnojiva přímo určená pro toto období, ideálně pak pomalu rozpustné typy s dlouhou účinností. Živiny se z granulí potažených voskovou vrstvou uvolňují pozvolna, proto nehrozí popálení trávníku při nedostatečné zálivce ani to, že se příliš rychle dostanou do půdy a kořeny ho nevyužijí. Na trhu objevíte také hnojiva, která porostu dodají nejen živiny, ale i organickou hmotu důležitou pro kvalitu půdy. Pozor na používání univerzálních přípravků! Trávník má zcela odlišné potřeby než třeba dřeviny a také se liší potřeby živin na jaře, ale také v létě a na podzim. Pro rychlou regeneraci poškozeného porostu lze na plochu několikrát rozhodit i malou dávku ledku vápenatého.

Důležité zalévání

Zdravý a pěkný trávník se neobejde bez pravidelného zalévání. Na výběr máte automatický zavlažovací systém nebo můžete zůstat u klasické hadice. Obě metody mají své výhody i nedostatky. Automatická závlaha je cenově náročnější, ale během sezony se skoro o nic nemusíte starat. Také spotřebujete mnohem méně vody. Zálivka zahradní hadicí se sice obejde bez odborné instalace, ale voda se nedostává do trávníku ani k rostlinám rovnoměrně, navíc jí spotřebuje více.

Pozor na plevele

Na silně poškozená místa dosejte travní směs použitou při založení trávníku nebo tu s označením obnova – poškozená místa rychle zaplní. Koncem jara chemicky nebo mechanicky odstraňte širokolisté plevele. Trávník, který je poškozen z více jak padesáti procent, je nejlépe obnovit celý. Koncem jara provedeme chemickou nebo mechanickou cestou zásah proti širokolistým plevelům, které do okrasných nebo zátěžových trávníků rozhodně nepatří.

V zimě dokážou trávník poškodit také hraboši. Dělají v půdě chodbičky, kvůli nimž se pak trávník na některých místech boří. Nápravu zvládnete sami. Místa dobře zhutněte, dorovnejte směsí trávníkového substrátu a plochu dosejte. Menší nerovnosti vyplňte tenkou vrstvou křemičitého písku, který se navíc při každé vertikutaci dostane do půdy, a tím ji vylehčí. Další komplikace přinášejí krtince. Ty rozhrňte hráběmi a povrch urovnejte opět třeba pomocí písku.

 

 

redakce, foto Shutterstock

Trávník na jaře