Trvalky lemující zahradní cestu

 

Záplevák

Mohutné trsy zápleváku vytvářejí velké množství květů, podle odrůdy si můžete vybrat zlatý, oranžový, červený a cihlový odstín. Vysoké rostliny potřebují kolem sebe dostatečný prostor a místo na plném slunci s půdou bohatou na živiny.

 

Česnek

Česnek kulatohlavý zaujme barevně se proměňujícím květenstvím, které se rozvíjí až do druhé poloviny léta, pak rostlina zatahuje. Je vhodným doplňkem dobře odvodněných záhonů na sušším místě.

 

Denivka

I když denivka kvete především v první polovině léta, při vhodných podmínkách vydrží až do září. Z původních oranžových a žlutých variant byly vyšlechtěny tisíc kultivarů v barvě bílé, zářivě červené nebo tmavě vínové. Koncem podzimu denivky zatahují, listy ale neodstraňujte, nechte je do jara. Rostlině slouží jako kryt před mrazem.

 

Sporýš

Neobvykle členěné a chudě olistěné stonky sporýše bonarienského jsou vysoké přes metr, fialové chomáčky květů se rozvíjejí až do října. Potřebuje propustnou půdu, ve vlhké podehnívá.

 

Hvozdík

Ostře růžové květy hvozdíku kropenatého se objevují později než u ostatních zahradních či skalkových karafiátů. Mívá výšku jen kolem třiceti centimetrů, proto se hodí na kraj záhonu, kde mu nepřekážejí a nekonkurují vyšší trvalky a také bude dobře vidět.

 

Šalvěj

Zahradní kultivary šalvěje luční i hajní bohatě, pěkně a dlouho kvetou. Vyšlechtěny byly i varianty s okrasnými listy. Na půdu nejsou tyto rostliny náročné, potřebují však dostatek slunce. Obejdou se téměř bez vody, ovšem dříve odkvetou.

 


Než vykvetou jarní cibuloviny…

Září a říjen jsou poslední dva měsíce, kdy zahradu zdobí barevné květy trvalek. Další se tady objeví nejdříve v únoru, až začnou rašit první sněženky. Přesto místo nebude vypadat nudně a přilehlá zeď může stále zůstat zakrytá vyššími rostlinami, jestliže si tedy vyberete z řady stálezených druhů. Někdy také stačí dodržovat pravidlo, že většina trvalek se stříhá až v předjaří. Řada z nich totiž vypadá na záhonech pěkně, ačkoli ztratí barvy. A vyzkoušet můžete i méně obvyklé varianty a mezi květiny vysadit užitkové druhy. Je třeba, aby všechny byly určené na slunná místa a do sušší půdy – právě takové podmínky tady panují.

Mák východní

Talovín zimní

 

Podzim a zima

Mezi rostliny, které dobře vypadají i mimo sezonu, patří až metr vysoký pryšec hnědokvětý (Euphorbia characias). Zaujme svými pravidelně a hustě uspořádaným úzkými podlouhlými listy. Další variantou je pryšec myrtovitý (E. myrsinites), který se od toho předchozího liší způsobem růstu – ten není vzpřímený, ale poléhavý. Stálezené rostliny zastupují hvozdíky. Zeď domu či plot zakryje bambus, konkrétně fargézie (Fargesia). Existuje řada rostlin, které zdobí záhony přes zimu svými suchými květenstvími. To platí pro sápu křovitou (Phlomis russeliana), jejíž odkvetlá, klubkům podobná plodenství přitáhnou pozornost až do prosince. Podobnou vlastnost má také světlice barviřská (Carthamus tictorius), ač letnička může se na teplejším chráněném místě udržet několik let. Anebo zkuste mezi květiny vysázet užitkové rostliny, vhodný je třeba kopr (Anethum) nebo artyčok (Cynara). Pokud je během sezony nesklidíte, stanou se zajímavým zimním doplňkem záhonu.

Tulipán Kaufmannův

Pryšec myrtovitý

Artyčok kardový

 

Jaro

Pokud v předjaří ostříháte odumřelou nadzemní část trvalek, dobře zde porostou nejrůznější cibuloviny a také později kvetoucí zahradní máky. Ty brzy zatahují, a tak uvolní místo rašícím trvalkám. Z nízkých a časně kvetoucích druhů se na sušší záhon u cesty hodí talovíny (Eranthis) a sněženky (Gallanthus), nikoli ale bledule, která potřebují vlhké humózní místo nejlépe pod stromy. Nebo zkuste nenáročné krokusy (Crocus) a modřence (Muscari). Z tulipánů je vhodné vybrat nižší odrůdy vyšlechtěné z Tulipa kaufmanniana, mívají výšku jen kolem 25 centimetrů, anebo druhy botanické (Tulipa tarda, T. greigii), které vydrží na místě dlouhou dobu i bez přesazování. Velké barevné květy máků východních (Papaver orientale) mohou doplnit pozdější druhy vyšších cibulovin. U okraje cesty bude pěkně vypadat i větší skupina nižších řebčíků kostkovaných (Fritillara meleagris), na rozdíl od nápadného řebčíku královského se jednoduše pěstují. V červnu, tedy těsně před trvalkami, vykvetou bělozářka (Anthericum), a česnek ozdobný (Allium christophii).

Česnek ozdobný

Řebčík kostkovaný

Kopr vonný

Fargézie

Bělozářka liliovitá

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Trvalky lemující zahradní cestu