Univerzální muchovník

Krásné bílé květy na jaře, borůvkám podobné plody v červenci a záplava teplých sytých barev listů na podzim. Muchovníky se stále více dostávají pod kůži všem zahradníkům, kteří od rostliny očekávají více než jen krásné květy. Je to dřevina vhodná do okrasných, moderních i přírodních zahrad, která navíc není ani příliš náročná na stanoviště a následnou péči po výsadbě.

Muchovníky si nás získají krásnými květy na jaře.

Muchovníky si nás získají krásnými květy na jaře.

Většina druhů muchovníku pochází ze severu Ameriky. Tedy až na několik výjimek, které mají za svou domovinu Asii a Evropu. Muchovník vejčitý (Amelanchier ovalis) roste dokonce ve slovenských Karpatech. V České republice jsou všechny druhy ovšem nepůvodní, ačkoliv jim zdejší podmínky poměrně vyhovují. Pokud se rozhodnete pro výsadbu této všestranné dřeviny i na svou zahradu, určitě vás potěší její odolnost vůči mrazu. Dobře prospívá na slunci i v polostínu v půdě bohaté na minerály. Muchovníky nejsou ani příliš náročné na řez. Občas dohlédněte pouze na příliš zahuštěnou korunu, kterou mírně prosvětlete.

Stromy i keře

Muchovník si většinou spojujeme s rozkladitými keři, ovšem není to tak úplně jednoznačné. U specializovaných prodejců rostlin seženete také stromové muchovníky, které se často používají jako alejové stromy nebo jako esteticky působivé solitéry do trávníku. Stejně dobře doplní květinové výsadby pro jarní efekt nebo výsadbu, kde hraje důležitou roli podzimní zbarvené listů. To bývá zlaté nebo růžově oranžové v závislosti na druhu. Keřové typy umožňují neskutečně všestranné použití v zahradní architektuře. Plní funkci efektních solitér, hodí se do skupinových výsadeb a díky dobré snášenlivosti pravidelného řezu jsou navíc vhodné také do živých plotů. V přírodních zahradách se kombinují s jinými ovocnými druhy, ovšem dávejte si pozor na ptáky, kteří milují úrodu sladkých plodů stejně jako lidé. Plody ochráníte přehozením sítě přes korunu dřeviny.

Běžně dostupné druhy

Amelanchier lamarckii – muchovník lamarckův

Amelanchier arborea – muchovník stromovitý

Amelanchier ovalis – muchovník vejčitý

Amelanchier spicata – muchovník klasnatý

FOTO: SHUTTERSTOCK

Univerzální muchovník

Zajímavé