Užitečný skleník

Prosklený chráněný prostor představuje zázemí pro skutečné zahradníky a měl by být na zahradě využíván doslova od jara do podzimu. Vyplatí se jeho pořízení i vám?

Před skleníkem by měla být vždy pevná manipulační plocha a vstup musí být pohodlný a dostatečně velký.

Skleníky jsou ryze hospodářské stavby, které využijete jen v případě, že se vaše zahradničení stane opravdovým koníčkem. Jeho stavba vždy trvale ovlivní podobu zahrady, životnost je určitě patnáct i dvacet let. Neměl by se proto stavět bez rozmyslu a důkladného plánu.

Malý nebo velký

V případě skleníku rozhodně platí „když už, tak už“. Pokud jste se rozhodli pro jeho stavbu, vyplatí se pořídit si větší skleník s podlahovou plochou od sedmi, lépe od deseti metrů čtverečních. Pořízení malého skleníku s krytou plochou do pěti metrů vyjde totiž bez zemních prací i na deset tisíc korun. Výhody takového skleníčku jsou přitom minimální. Prostor se za slunečných dnů rychle přehřívá, výška nepřesahuje dva metry (jen v hřebeni), takže se v něm bude vyšším lidem špatně pracovat, a malý prostor ztěžuje i manipulaci s běžným zahradnickým nářadím. Skleníček s policemi tak bude fungovat spíš jen jako sklad rostlin a nebude v něm dost místa na přesazování, případně řízkování či roubování. Jestliže si ale stále nejste jistí, pořiďte si pro začátek větší přenosný laminátový (polykarbonátový) kryt nebo demontovatelné pařeniště. Za jednu sezonu už daleko lépe odhadnete, jestli větší skleník vůbec využijete. Možná vám bude kryt či pařeniště dokonce vyhovovat a ke stavbě klasického skleníku ani nepřistoupíte. Výborně totiž malý skleník nahradí, můžete v nich pěstovat sadbu a přirychlovat ranou zeleninu a před mrazíky zde schováte i truhlíky s přezimovanými nebo čerstvě vysazenými balkonovkami. Vhodné jsou zejména na malé zahrady, protože nejpozději na konci května je složíte a nebudou na zahradě zabírat místo.

Výběr místa

Klasický velký skleník je dobrou investicí pro rozlehlou užitkovou zahradu, jeho využívání je ale třeba dobře plánovat.

Skleník je speciální stavba, a nemůže proto stát tam, kde je zrovna místo. Neměl by být umístěn ve stínu a vždy by před ním měl být prostor, např. na kolečko, pytel se substrátem nebo přepravky. Samozřejmostí je také dostupnost vody a případně i přívod elektřiny. Nezbytná je rovněž dostatečně široká pevná přístupová cestička. Delší strana skleníku by měla být vždy orientována v ose sever – jih, aby byl sluneční svit využit v maximální míře. Skleník nikdy nestavte v mrazové kotlině, jako první stavbu na návětrné straně zahrady nebo tam, kde je průvan. Je třeba také dodržet odstup od sousedova plotu, který činí tři metry. Dobrou volbou je i skleník zkonstruovaný u zdi domu – ušetří místo i teplo.

Zemní práce

Skleník je stavba, která se vždy staví na vybetonované základy. Dnes se skleníky dodávají jako stavebnice, stačí tedy dodržet pokyny výrobce a vytvořit základnu daného rozměru. Pokud se rozhodnete pro středovou cestičku zapuštěnou pod úroveň půdy, musíte ji vždy pečlivě vybetonovat, beze spár a prasklin, a to i po stranách. Rozhodně nestačí volně položené podlážky nebo dlaždice. Jinak se za deštivého počasí na cestičku stáhne voda a vy budete muset pracovat v holinách nebo balancovat na kraji záhonu. Nejlepší je výběr místa i zemní práce provést ještě na podzim, protože na jaře budete moci skleník využívat už od prvních teplých dní.

Využití

Přenosný kryt je praktická náhrada skleníku vhodná na malé zahrady.

Aby se skleník vyplatil, měl by být využíván co nejvíce. Chce to jen trochu rozmyslu a praxe, kdy a co vysazovat. Pokud není skleník vytápěný, začíná jeho sezona na přelomu března a dubna, kdy se vysévají ředkvičky a vysazují saláty a kedlubny. Po jejich sklizni přichází na řadu plodová zelenina – nejčastěji rajčata, která se mohou sázet dost brzy, a hadovky, které mají rády teplejší půdu. Vysazují se nejčastěji v blocích, podle toho, jak se prostor ve skleníku uvolňuje. Na polici nebo někde stranou byste měli mít stále dorůstající sadbu, která se postupně vysazuje ven, třeba košťáloviny pro letní a podzimní sklizeň, pekingské zelí, podzimní pór nebo saláty. Do skleníku samozřejmě patří i sadba letniček, případně nařízkované balkonovky

Skleník – ano či ne
Pro

  • máte větší užitkovou zahradu
  • vaše zahrada je v chladnější oblasti
  •  zahradničení se věnujete pravidelně
  • chcete pěstovat druhy náročné na teplo – papriky, baklažány, hadovky
  • máte malé děti a býváte často doma
  • pracujete z domova
Proti

  • vlastníte malou okrasnou zahradu
  • jste časově velmi vytíženi
  • se zahradničením teprve začínáte
  • vaše zahrada má netypické parametry – je úzká, stinná,  skalnatá nebo v prudké stráni

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY LANIT PLAST

Vybíráte nový zahradní skleník? Mnoho modelů za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-skleniky

 

Užitečný skleník

Užitečný skleník