Užitková zahrada na konci léta

Vysévat? Sklízet? Zalévat? Pro cokoli je ta správná doba!

Sklizeň vlastnoručně vypěstované úrody patří k nejpříjemnější práci v sezoně. Sklízenou zeleninu rovnou třiďte.

V září si jako pěstitelé zeleniny přijdete vysloveně na své. Můžete dělat naprosto všechno, je to totiž doba, ve které se potkávají v pěstitelských cyklech různé skupiny zeleniny. Krásný, z astronomického hlediska vlastně ještě letní měsíc, mívá pěkné počasí s příjemnými teplotami. Do konce sezony, kterou fakticky ukončí až první mrazíky, zbývá řada týdnů, a tak se můžete ještě vypravit do obchodu i pro nějaká semínka.

Vysévejte

Ředkvičky můžete vysít ještě v září, ale už jen do skleníku nebo fóliovníku – vždy volte rané odrůdy.

  • Ve skleníku Ještě v září můžete vysít ředkvičky. Vybírejte mezi ranými odrůdami ‘Mars’, ‘Dětenická Atrakce’, ‘Deon’, ‘Major’ nebo ‘Červánek’, z dalších druhů sáhněte po asijské zelenině typu mizuna, mibuna, hořčice či řeřicha. Výsev salátu je už časově na hraně, ale pokud si pospíšíte, určitě něco sklidíte. Spíš než klasické hlávky ale budete sklízet volné listy. Listová zelenina a ředkvičky vám dovolí využít skleník po okurkách a rajčatech jen v případě, že plochu vyčistíte a připravíte včas. Nemá cenu čekat na pár rostlin kvůli jednomu výhonu, na němž se houpe poslední okurka nebo rajčátko. Skleník se v září vyplatí dvojnásobně. Pokud není přes den venku teplo, v chráněném prostoru budou semínka dobře vzcházet a půda výrazně nevychladne ani přes noc. Skleník nebo fóliovník tak rostlinám daruje navíc ještě alespoň tři týdny, kdy dorostou do sklizně. Dalším plus je minimalizace škod způsobná nájezdy druhé generace slimáků, kteří venku neomylně napadají mladé vzcházející rostlinky. Skoro stejně dobře jako skleník ovšem poslouží i prostornější přenosný kryt, který položíte na osetý záhonek.
  • Venku Na volné půdě už nic do zimy sklidit nestihnete. Nastává ale doba pro výsevy druhů k časné jarní sklizni. Vysévejte hlavně listovou zeleninu, jako je polníček (Valeriana locusta) a špenát. Vybírejte mezi odrůdami ‘Lazio F1’, ‘Misano F1’ a ‘Winter Riesen’, v teplejších oblastech můžete ještě vysít i ozimou cibuli. Pozor, česnek ještě nevysazujte. Půda je zatím příliš teplá, a buď by vám stroužky stihly do zimy vyrašit, nebo by v teplé a vlhké půdě shnily či se infikovaly, zvláště pokud nejsou kvalitně namořené.

Ošetřujte

Zelenina sklizená ve správné době se při dobrém zpracování a uskladnění může stát zásobárnou vitaminů na řadu měsíců.

Pečujte hlavně o pekingské zelí, které v této době potřebuje hodně živin a vody. Za sucha ho mohou ohrožovat i dřepčíci, i když v daleko menší míře než na jaře. Hodně narůstají i všechny druhy tykví a dýní. Pravidelná zálivka a lehká okopávka prospěje také podzimním kedlubnám a pozdním košťálovinám, jako je kapusta, zelí a pozdní květák. Zvláštní pozornost věnujte druhům, které zůstávají na záhonech až do jara – tedy póru, kadeřávku a růžičkové kapustě. Rostliny průběžně prohlížejte, zbavujte je slimáků, housenek a žlutých listů. Slabší rostliny přednostně zpracujte, aby na záhonech zůstaly jen ty nejsilnější. V půdě zůstává také kořenová zelenina pro uložení, pokud není napadena hlodavci. Klidně na ni proto ještě na měsíc zapomeňte, dokud nedoroste a nevyzraje. Žádnou zeleninu už není třeba přihnojovat, je ale nutná zálivka. Nemusí být každodenní, ale dostatečná.

Sklízejte

V září vrcholí sklizeň plodové zeleniny, zelených fazolek, červené salátové řepy, letního póru, mangoldu, ředkví, letního květáku a brokolice. Všichni hobby zahradníci chápou sklizeň jako zaslouženou odměnu. Málokdo má tolik zeleniny, že by pro něj představovala problém. Vyhněte se ale náručím zavadlé zeleniny uložené halabala a sklízejte vždy jen takové množství, kolik zpracujete nebo uložíte. Dopředu si připravte dostatečnou zásobu nádob, bedniček i jmenovek, zeleninu už při sklizni třiďte na kvalitnější kusy a ostatní a vyberte si ke sklizni pěkný den se suchým počasím. Trocha rozmyslu tak posune sklizeň z kategorie nutných prací do skupiny příjemných zážitků.

Uklízejte

Podzimní úklid není ještě nezbytný, konec sezony je zatím dost daleko. Spoustu času a hlavně energie si ale postupným úklidem ušetříte. Stačí deset minut pokaždé, když odcházíte ze zahrady – posbírejte květníky a sadbovače nebo tyčky od hrášku, odnesete hromádku plevele, zarovnejte okraj záhonu nebo odložte k opravě motyčku s prasklou násadou. Nejenže tak budete mít za dva týdny na zahradě vzorně uklizeno, ale nezaskočí vás ani žádná nepředvídaná událost v podobě náhlé změny počasí, zejména trvalého deště.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Užitková zahrada na konci léta

Užitková zahrada na konci léta