Venkovní adventní výzdoba

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Před Vánocemi si každý zdobí byt tradičními adventními věnci a svíčkami. Čekání na vánoční svátky vám ale může zpříjemnit i ozdobená a svátečně osvětlená zahrada.

Před Vánocemi si každý zdobí byt tradičními adventními věnci a svíčkami.

Před Vánocemi si každý zdobí byt tradičními adventními věnci a svíčkami.

Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům v roce. Vítáme je uklizeným a vyzdobeným bytem, který voní po jehličí, vanilce a skořici. Ani zahrada připravená k zimnímu spánku nemusí ale vyjít naprázdno. Možností, jak ji vyzdobit pro potěchu vlastní, ale i všech kolemjdoucích, je nepřeberné množství. Ponechme teď stranou sobí spřežení v předzahrádce nebo Santu s naditým pytlem, který šplhá přes zábradlí balkonu nebo se zrovna chystá spustit se do domu komínem. Podobné dekorace stačí koupit, nainstalovat a je hotovo. Adventní výzdobu je ale možné pojmout i jinak – s malými náklady, zato s využitím vlastní fantazie a kreativity.

Vstup do domu

Ledově bílé dekorativní LED osvětlení ve tvaru rampouchů v zimě rozzáří váš dům i zahradu.

Ledově bílé dekorativní LED osvětlení ve tvaru
rampouchů v zimě rozzáří váš dům i zahradu.

Adventně vyzdobené vchodové dveře do bytu jako by zvaly dál všechny příchozí. Můžete je ozdobit klasickým adventním věncem z chvojí s mašlemi a skleněnými koulemi nebo ho pojmout v přírodním duchu – s šiškami, malými jablíčky, ořechy a podobně. Podle tradice se adventní věnec zavěšuje na dveře, praktičtější je ale zavěsit ho nade dveře, pokud je to možné. Jednak bude viset nad hlavami lidí vstupujících do domu, a navíc to s ním nebude házet při každém otevření a zavření dveří. Pěkně vypadá také adventní věnec zavěšený pod přesahem střechy nebo pod stropem kryté terasy či balkonu. Rovněž na okna můžete zavěsit malé věnečky z chvojí, ale třeba i z břečťanu a dalších rostlinných materiálů, na dlouhé červené stužce. Velkou parádu udělá u vstupu do domu i malý vánoční stromeček nebo stálezelený keřík v kontejneru, ozdobený a případně i obtočený venkovním světelným řetězem. Efekt bude větší, pokud umístíte stromečky symetricky po obou stranách vchodu. Jestliže máte rádi opulentnější výzdobu, můžete celé vchodové dveře olemovat girlandou z chvojí, ozdobenou opět podle vlastní fantazie – kouličkami, mašlemi i světýlky. K tradičním a stále oblíbeným barevným kombinacím patří zelená (chvojí a větvičky) a červená (koule, mašle a podobně).

Ozdobený plot i lavička
Pěkně vypadají adventní věnečky či závěsy z chvojí i na brance nebo na plotě. Při jejich vytváření a zdobení je ale potřeba vzít v úvahu, že tady budou naplno vystaveny působení povětrnostních podmínek – větru, dešti, mrazu i sněhu. Opět se nabízejí především přírodniny – šišky, větvičky keřů s barevnými plody, ale efektně působí i třeba silnější březové klacíky s bílou kůrou nařezané na stejnou délku a svázané přírodním provázkem do malých „otýpek“ atd. Kromě chvojí (nejdéle zůstane pěkné chvojí jedlové) je možné využít i další materiály – mimo břečťanu například buxus nebo cesmínu, která patří k tradičním rostlinám Vánoc v anglosaských zemích. Girlandu nebo věnec můžete zavěsit také na zábradlí balkonu. Sváteční ráz získá i adventně vyzdobená lavička, ptačí pítko a vlastně kterékoli místo zahrady, na které je vidět z domu nebo na které v zimě chodíte. Například k ozdobení ptačího pítka poslouží aranžmá z chvojí a šišek doplněné jednou velkou skleněnou koulí. Pro větší efekt je možné vazbu z chvojí „posněžit“ umělým sněhem ve spreji – pro případ, že letos nebudou bílé Vánoce…

Slavnostní osvětlení

Modře svítící hvězdy dekorativního Garth LED osvětlení podtrhnou slavnostní atmosféru vánočních svátků.

Modře svítící hvězdy dekorativního Garth LED
osvětlení podtrhnou slavnostní atmosféru
vánočních svátků.

Za dlouhých večerů v předvánočním období zvlášť vynikne osvětlení zahrady. Světelné řetězy sestávající z drobných světýlek přitom nemusejí nutně zdobit jehličnany. Výjimečný efekt hvězdnaté oblohy vytvoří právě na holých větvích listnatých stromů. Také závěsné košíky na květiny, které v zimě zpravidla leží ladem, poslouží jako působivá dekorace – stačí je vyplnit mechem a omotat světelnými řetězy. Do mechu můžete umístit několik zápichů se skleněnými kouličkami nebo s kovovými hvězdičkami, které budou odrážet světlo a znásobí lesk dekorace. K adventu určitě patří i mihotavé světlo svíček. Nejefektněji vypadají čajové svíčky ve skleněných svícnech, vhodných skleněných nádobách nebo lucerničkách, když je neumístíte jednotlivě, ale ve skupinkách. Jen je nutné dbát na bezpečnost.

Rolničky, rolničky…
Kovové rolničky patří také k symbolům zimy a Vánoc. Jejich jemné zvonění evokuje jízdu na saních tažených koníkem zasněženou krajinou a lze v něm zaslechnout i zvuk zvonečku
zvoucího k rozsvícenému stromečku s hromadou dárků. Rolničky jsou k dostání v různých velikostech, barvách a tvarech – stačí je zavěsit pomocí stužky. Pokud dekoraci s rolničkami umístíte někam, kde se pohybuje vzduch, bude nejen potěchou pro oko, ale potěší vás i příjemným zvoněním.

Rozzářené vánoce
Vánoční řetěz Multicolor značky EMOS Lighting prozáří vaše Vánoce! Řetěz je díky vysoce odolnému provedení a voděodolnosti IP 68 vhodný i pro venkovní použití. Řetězy lze propojovat, díky čemuž si můžete vytvořit délku, kterou potřebujete. Jednotlivé baňky plynule mění svou barvu. www.emos.shop/vanocni-svetla.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY KOKISKASHOP.CZ

Venkovní adventní výzdoba

Save

Uložit

Venkovní adventní výzdoba

Zajímavé