Venkovní hry

Rubrika: Herní prvky

Teplé počasí láká děti na zahradu. Hrát si na ní mohou ale i dospělí. Inspirujte se naší nabídkou více či méně tradičních her, do nichž se zapojí celá rodina.

Venkovní hry, někdy také označované jako outdoor hry jsou velimi oblíbené nejen dětmi.

Venkovní hry, někdy také označované jako outdoor hry, vyžadují na rozdíl od deskových či karetních her více prostoru, zručnosti a také soutěživosti. Jde většinou o snadno přenosné hry, které můžete hrát na zahradě nebo v parku, pořádat v nich turnaje a hrát je jak s malými dětmi, tak se seniory.

Kroket

Kroket je oblíbená venkovní hra, kterou lze hrát i na trávníku za domem. Představuje kombinaci golfu, kulečníku a šachové strategie a spočívá v posouvání koule pomocí dřevěné hole (palice) skrz branky směrem k obracecímu kolíku a zpět ke startovacímu kolíku. V obchodech se prodává většinou rekreační balení pro čtyři hráče. Další informace na www.rodinnazabava.cz.

Pétanque

Pétanque je původně je francouzská společenská hra určená pro dvě jedno- až tříčlenná družstva, při níž se hráči snaží umístit kovové koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je jednoduchý, a hrát tak může prakticky každý a téměř kdekoli. Přesnější pravidla najdete na petanque.cstv.cz.

Crossboule

Crossboule moderní varianta hry pétanque.

Moderní variantou pétanque je hra crossboule. Rozdíl představují koule vyrobené ze speciální a velice odolné textilie, které jsou plněné malými kuličkami. Crossboule je tak možné hrát na jakémkoli povrchu, od betonu přes trávu až třeba po sníh. Díky tomu, že jsou koule měkké, s nimi můžete předvádět neuvěřitelné triky – koulet s tím, že se zploští, dávat jim falše, házet na všechny možné způsoby a hodí se i pro hraní s malými dětmi. Jedno balení obsahuje šest koulí a prasátko. Více na www.planetaher.cz.

Kubb

Na zahradě můžete hrát i původně švédskou hru kubb. Utkávají se v ní dva týmy a spočívá v přesném házení kolíků na soupeřovy kubby (dřevěné hranolky) ve snaze je shodit a získat tak nad soupeřem výhodu do dalších herních situací. Podrobnější pravidla najdete na www.kubb.cz.

Hookbruč

Kombinací her kroužky, disc golf a golf vznikla nová hra s názvem hookbruč. Cílem hry je projít dané dráhy s co nejmenším počtem hodů obručí. Jednotlivé dráhy mají tzv. par (ideální počet hodů) a při hře mohou stát v cestě různé překážky. Základem hry je volná plocha, například zahrada, dále potřebujete obruče (hrací prvek), kůly (cílové body) a hookbručiště (startovní body). Vše ostatní je již pouze na samotných hráčích. Více informací na webu České hookbručové asociace www.hookbruc.cz.

Paddle ball

Pálka spojená gumičkou s gumovým míčkem představuje hru pro jednoho hráče a pomáhá zlepšit rychlé reakce a koordinaci. Zábavnější variantou je míček upevněný gumičkou na tyči zapíchnuté do trávníku. Dva hráči si ho pak přepinkávají a vzájemně se za ním honí. www.designprodeti.cz.

Kromě uvedených her ale nezanevřete ani na klasické hry, jako jsou třeba kuličky. Legraci si užijete i s bublifukem, obručí hula hop nebo frisbee.

FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV REDAKCE

Venkovní hry

Venkovní hry