Vodní svět u vás v pokoji? Klidně i bez rybiček!

Rubrika: Dekorace, rss-feed

Akvária mají své jedinečné místo v interiérech i v lidských srdcích – tato živoucí umělecká díla totiž vytváříme ve spolupráci s přírodou. A kdykoli potřebujeme útěchu, stačí se posadit a dívat…

Akvárium

Foto: Shutterstock

 

Svět pod vodní hladinou, a obzvláště pod tou tropickou, nás nepřestává fascinovat. Hýří barvami a tvary, jaké souš nezná – vždyť život pochází právě z vody a skrze akvárium se vám otevře pomyslná brána do kouzelného světa…

Vybírejte pečlivě

Že rybičky zase tolik nemusíte? Akvárium se dá založit i jako čistě rostlinné! Usnadníte si tím péči, vystačíte si se se skromnějším vybavením, a přesto vám zařídí nádhernou podívanou. A když neodoláte představě zářivých rybek, spokojeně plujících vodním světem? Pokud zvolíte nenáročné druhy, dáte si záležet na poctivé přípravě a investujete do kvalitního vybavení, nemusíte se chovu obávat. Budoucí úspěch však začíná u výběru vhodné velikosti nádrže.

 

Akvárium

Foto: Shutterstock

 

Když na velikosti záleží

Investujte do maximální velikosti akvária, jakou vám prostor a rozpočet dovolí – poskytnete tak rybkám ty nejlepší podmínky. Nemusíte se bát, že s velikostí nádrže poroste i pracnost údržby – platí to právě naopak. Čím větší objem vody budete obhospodařovat, tím snáze ji udržíte čistou a zdravou, zvláště pokud nádrž hojně osadíte rostlinami. V malém objemu se totiž každý nepříznivý vliv projeví silněji… Pokud si založíte akvárium pouze s rostlinami, větší objem vám nabídne velkolepější pohled a více možností při tvoření podvodních krajin.

Akvárium bez ryb?

Pro čistě rostlinné akvárium potřebujete z technického vybavení pouze osvětlení pro akvarijní rostliny – umožní jim bujný růst, vám zase radost z pohledu na podvodní vegetaci. (Fázi tmy však rostlinám musíte dopřát také, stejně jako sobě spánek). V závislosti na teplotě pokoje můžete zvážit i vytápění vody s termostatem. Zláká-li vás chov rybek, neobejdete se bez filtračního systému pro čištění vody, který by měl odpovídat velikosti nádrže. Na trhu se prodává vícero typů, zásadní roli hraje dělení na výkonnější a o něco nákladnější vnější filtry, které však nezabírají prostor v akváriu, a na filtry vnitřní. Jednou za čas byste také měli odsát přebytečný kal ze dna odkalovacím zvonem.

Fantastická podvodní krajina krok za krokem

Máte nádrž a potřebné vybavení pohromadě? Nyní zapojte svou kreativitu a představivost. Pomocí dekorací vytvoříte základ jedinečného vodního světa – a podoby může mít vskutku rozmanité. Podklad vždy tvoří vrstva hrubého říčního písku, který umožní cirkulaci vody kolem kořenů rostlin. Pět až deset centimetrů silná vrstva se může mírně svažovat k přednímu sklu. Barvu písku zvažte ve vztahu k ostatním dekoracím i k rybkám, pro které chystáte domov – například oblíbené neonky krásně vyniknou nad tmavším dnem a budou se zde cítit jako doma.

 

Loděnka Barbierova

Foto: Shutterstock

 

 Fantazii se meze nekladou

Do dalšího tvoření můžete zapojit i kameny a kusy dřeva, obojí však raději kupte v akvaristice – u kamenů získaných samosběrem musíte dbát na obsah vápníku, dřevo by zase mělo být tvrdé, plavené, nebo velmi dlouhou dobu máčené. Dekorace musí být každopádně stabilně ukotvené – při aranžování vyzkoušejte různé varianty, rybkám připravte zábavné úkryty a průplavy. Volný prostor může ryby stresovat, a třebaže se dá situace vylepšit dostatkem „schovek” a ryby se časem bát přestanou, akvárium (vždy raději na speciálním stojanu) se snažte umístit ke zdi. A jak ztvárnit zadní stěnu? Osvědčuje se jednobarevné pozadí, zvláště na tmavém vše v popředí krásně vynikne. Inspiraci najdete nejen na internetu, ale i v zoologických a botanických zahradách či v dobrých akvaristikách.

 

Rostliny seskupujte podle oka i nároků

Stejně jako zahrada, i akvárium ožije teprve s rostlinami. Přispívají k čistotě vody, prokysličují substrát, rybkám poskytují příjemné prostředí a lidem důvod kochat se. Při výběru potřebujete znát nejen jejich budoucí vzrůst, ale i nároky na teplotu a pH vody (dá snadno měřit i upravovat pomocí speciálních přípravků). Druhů s podobnými nároky najdete mnoho. Přesto nejlépe působí, pokud vyberete méně druhů a z nich vytvoříte skupinky o větším počtu rostlin. Velké solitéry pak mohou růst třeba jen ve dvojici.

Neonka

Foto: Shutterstock

 

Nebojte se barev

Mezi velmi dekorativní solitérní druhy patří například šípatkovec amazonský (Echinodorus amazonicus), dorůstající výše 50 cm a šíře až 30 cm. V jednom či více trsech nejlépe vynikne bahnatka bezstopečná (Limnophila sessiliflora) s jemně dělenými lístky. Dorůstá rovněž až půlmetrové délky, ale nejvýše 9cm šíře. Jako vhodný druh pro husté skupinové výsadby se jeví nenáročná zákruticha šroubovitá (Vallisneria spiralis), tvořící ladné trsy štíhlých, až 40 cm dlouhých lodyh a listů. Vybírat můžete mezi desítkami dalších rodů, nespočtem druhů a také odrůd – i akvarijní rostliny se šlechtí do ještě atraktivnějších forem, tvarů a barev.

 

Vodní mechy ano, řasy jen výjimečně

Přizvat můžete také mechy, které stejně jako na souši dovedou vykouzlit jedinečnou atmosféru. Pro pěstování v akváriích se hodí řada mechorostů a játrovek, kterým svědčí teplá voda a stálý ponor. Velké oblibě se těší různé druhy celkem nenáročného rodu loděnka (Taxiphyllum), dále měchýřka (Vesicularia) či štětkovec (Riccardia). Polštářky mechů připevníte k dekoracím pomocí vlasce, zanedlouho se přichytí samy a začnou se utěšeně rozrůstat. Ačkoli řasy v akváriu obvykle vítány nejsou (pomůže škrabka na sklo, nebo ještě lépe hejno rybek, které se řasami živí), existuje výjimka. Řasa rodu Cladophora se ve formě takzvané řasokoule považuje za půvabnou akvarijní vegetací. Kouli jednoduše necháte povalovat po dně, pomalu zde naroste až do průměru cca 10 cm.

Paví očka

Foto: Shutterstock

 

Kolik rybek vlastně koupit?

Pokud už máte akvárium osazené a technika vám funguje aspoň dva týdny, můžete se vypravit pro rybky. Zatímco veškeré vybavení, a dokonce i rostliny hravě seženete přes internet (a můžete si je nechat zaslat), pro své budoucí oploutvené kamarády se vypravte do solidní akvaristiky. Poradí vám, jak rybky v bezpečí přepravit, aklimatizovat i krmit. Výběr ovlivňuje především velikost nádrže, a požadavky rybek na teplotu vody, její pH a tvrdost. Dále byste měli dodržet přiměřený počet – přerybněné akvárium se hůře udržuje a rybkám neprospívá. Klasické pravidlo zní, že na litr vody (přičemž z objemu nádrže odečítáme písek a dekorace) by měl připadnout maximálně centimetr délky rybího těla, raději méně. Při výběru vícero druhů musíte samozřejmě brát v úvahu i vzájemnou snášenlivost.

 

Příjemná voda i společnost

Mezi nenáročné, a přitom naprosto okouzlující rybky patří drobné tetry neonové neboli neonky obecné (Paracheirodon innesi) a neonky červené (P. axelrodi). Začátečníkům se dají doporučit rovněž živorodky duhové neboli paví očka (Poecilia reticulata), drobné rybky s nádhernými ocasními ploutvičkami, které se i velmi snadno množí. Všem zmíněným druhům vyhovuje voda neutrální nebo mírně zásaditá s teplotou přibližně 22°-25 °C (některým z nich i vyšší). Podobně jako i většina ryb spadají mezi bytostně společenské druhy, proto byste měli chovat nejméně deset jedinců. Jedině v hejnu se budou cítit dobře a vy si za odměnu užijete pohled na dokonalou souhru jejich skupinového tance.

Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock

Vodní svět u vás v pokoji? Klidně i bez rybiček!