Voňavá zahrada s růžemi a pivoňkami

Růže, pivoňky, levandule… Venkovské zahradě odjakživa nejvíc sluší barevně kvetoucí rostliny. Když vyberete květy s příjemnou vůní, stačí osadit i menší zákoutí a máte postaráno nejen o správnou letní atmosféru, ale také o zpestření, kterým se přes plot rádi pokochají kolemjdoucí.

PŘED

foto Lucie Peukertová

Zahradě chybí přehledný koncept, díky kterému by vynikla i mimo hlavní sezonu.


Zahradu s ovocným sadem najdete v menší vesnici u rodinné chalupy, která ožívá hlavně o víkendech a prázdninách. Řešená plocha se nachází v přední části, přímo pod okny domu, díky čemuž na první pohled působí jako předzahrádka, ačkoliv se nachází za plotem. Protože ji ale dobře uvidí i kolemjdoucí, pamatujeme v návrhu také na pohled, který se jim naskytne z cesty. Celá výsadba se rozkládá na jihovýchodní straně, částečně na přímém slunci, částečně ve stínu okolních stromů. Stín ovšem není stálý ani tmavý, proto se zde bude dařit rostlinám do polostínu. Nový návrh zahradní úpravy respektuje venkovské prostředí i tradiční sortiment kvetoucích rostlin.

Anglická růže ´Boscobel´
foto Shutterstock

 

Stěhování rostlin i nová výsadba

V současné době roste na zahradě poměrně nesjednocená směs trvalek a okrasných keřů. Na původním místě bude zachován ibišek syrský (Hibiscus syriacus). Blíž k domu se přesune stávající zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), který ovšem bude nutné upravit řezem do pravidelného kulovitého tvaru. Ostatní rostliny budou přesazeny do jiných částí zahrady. Plochu budoucí výsadby bude třeba nejprve pečlivě zrýt a poté obohatit zahradnickým substrátem a dobře rozloženým kompostem. Okraj záhonů zarámuje ocelový obrubník, který se instaluje jen několik milimetrů nad terén, aby přes něj nepřerůstal trávník, ale aby bylo zároveň možné porost sekat. V části směrem k plotu pak budou položeny nášlapy z řezaného kamene – konkrétně na lože ze štěrku, které odvede přebytečnou dešťovou vodu. Před samotnou výsadbou rostlin je vhodné také naistalovat litinová oblouková loubí pro velkokvěté plaménky (Clematis). Většina typů těchto loubí se dá jednoduše zapíchnout do půdy pomocí koncovek litinových tyčí.

Ostrožka stračka
foto Shutterstock

 

Pozor na květináčový efekt

V případě, že se substrát a kompost zaryjí do půdy, už nebude nutné při samotné výsadbě přidávat tyto materiály do každé jamky. Který krok naopak nevynechat? Narušení kořenového balu po vyjmutí rostlin z květináčů. Rostliny pěstované v kontejnerech totiž většinou bývají hodně prokořeněné, a pokud by se vysadily bez této úpravy, jen těžko by zakořenily do okolní půdy. Květináčový efekt, který způsobuje růst kořenů stále jen v původním substrátu, může způsobit úhyn rostlin. Hned po výsadbě můžeme záhon namulčovat štěpkou nebo kůrou – a teprve potom přichází na řadu zálivka.

Fiala šedá
foto Shutterstock

 

Království vůní a barev

Navržené záhony nejlépe vyniknou na jaře a v létě, i v zimním období se však bude na co dívat. Porostou zde totiž kulovité stálezelené zimostrázy, které zaujmou zelenou barvou i zajímavou texturou, hlavně během námrazy. Živě zelenou se žlutým panašováním pak dodá plošná výsadba brslenu Fortuneova (Euonymus fortunei ´Emerald´n Gold´), který díky tvarování získá pravidelnou půdopokryvnou formu. V bezlistém stavu pak vyniknou svídy výběžkaté (Cornus stolonifera ´Flaviramea´) v hráškově zelené barvě. V jarních měsících tu rozkvetou cibuloviny v podobě narcisů (Narcissus), modřenců (Muscari) nebo krokusů (Crocus). Na ně pak naváže dominanta celé výsadby, mnohokmen šácholanu Soulangeova (Magnolia x soulangeana), který tuto část zahrady v dubnu rozzáří svými velkými růžovými květy. V květnu a červnu pak majitele potěší kvetoucí pivoňky (Paeonia) kultivaru Coral Sunset. Netradiční meruňková barva květů upoutá hned na první pohled. V červnu dále vykvetou první květy levandule (Lavandula angustifolia), velké hvězdicovité květy plaménku (Clematis) a vysoká květenství v odstínech bílé, modré a fialové ostrožky stračky (Delphinium x cultorum). Na venkovské zahradě určitě nesmějí chybět růže, krásně sem padnou odrůdy ze skupiny David Austin. Vzhledem k barevnosti ostatních rostlin je vhodné volit kultivary s květy jemně oranžovými, růžovými, fialovými nebo bílými. Stinnější partie ozelení listy bohyšek (Hosta), které navíc během léta ještě vykvetou. U plotu pak bude založen volně rostlý živý plot ze zmíněného dřínu a kvetoucí vajgélie (Weigella). Tato volně rostlá forma se bude na venkov hodit mnohem lépe než pravidelně tvarovaný živý plot.

Šácholan Soulangeův
foto Shutterstock

 


Tip odbornice: Máte rádi rostliny s výraznou vůní? Pokud ano, radši vsaďte na jediném záhonku pouze na několik různých druhů. Určitě by neměly výrazně vonět všechny vysazené rostliny. Dobře se dají zkombinovat například růže s levandulemi, krátkodobě jejich vůni doplní i vytrvalé pivoňky.


Letničky (nejen) do kytic

Na venkov přirozeně patří letničky, které však nemusí zůstávat jen na záhonech, mohou krásně ozdobit i jídelní stůl či obývací pokoj. Pokud chcete vsadit na letničky vhodné k řezu, určitě si v jarních měsících předpěstujte krásné astry čínské (Calistephus chinensis), hledík větší (Antirrhinum majus) nebo ostálky lepé (Zinnia elegans). Dobrou volbou bude i fiala letní (Matthiola incana), pnoucí hrachor vonný (Lathyrus odoratus), krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) nebo sporýš argentinský (Verbena bonariensis), jehož květy se hodí i na sušení.

Plamének velkokvětý
foto Shutterstock

Náročnost údržby

U navrhované výsadby se určitě vyplatí pravidelná péče. Většinu práce ale stačí odvést na jaře, zatímco na podzim bude bohatě stačit, když majitelé odstraní spadané listí ze záhonů. V jarních měsících bude vhodné prosvětlit ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis), ibišek syrský a pnoucí plamének. Ze svíd se v této době odstraňují starší výhony, které už ztrácejí výraznou barvu. Nejstarší větve se odstraňují také z vajgélie. V průběhu dubna nesmíme zapomenout na růže, které se řežou na očko jdoucí ven z korunky – zajistíme tím, že se rostliny udrží v dobré kondici. V jarních měsících se pak odstraňuje veškerá odumřelá hmota trvalek. Šácholan většinou žádný řez nepotřebuje, jediným úkolem tedy bude dohlédnout na odstranění suchého dřeva. Jinak se tomuto stromovitě rostoucímu keři dává volnost. Tvarovací řez zimostrázu a brslenu doporučujeme ponechat na konec dubna nebo na květen, druhý termín řezu pak připadne na červenec nebo srpen. V prvních letech nebude nutné výsadby přihnojovat, po třech letech ale pomůže, když jim dopřejeme menší dávku kompostu nebo pomalu rozpustné hnojivo, které se zapracuje do horní vrstvy půdy. Na zálivku bude výsadba středně náročná, během suchého počasí ocení zalévání především růže.

kresba Lucie Peukertová

foto Lucie Peukertová


Lucie Peukertová se věnuje navrhování rodinných zahrad. Nejvíce se specializuje na zahrady přírodní, bylinkové a jedlé. foto Lucie Peukertová

 

text, kresby: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová a Shutterstock

Voňavá zahrada s růžemi a pivoňkami