Vyrobte si vlastní kosmetiku na zimu

Bylinková kosmetika pohladí po těle i na duši. Při její výrobě můžete využít bylinky z vlastní zahrady a tvořivě tak spotřebovat nasušené zásoby. Připomenou vám teplé voňavé léto, zaženou zimní chmury… A dokonce si vystačíte i s jednoduchými recepty!

foto Shutterstock

Konejšivá levandule a osvěžující lavandin

Máte nasušená květenství bylinky s tou nejpodmanivější vůní? Můžete je využít pro péči o celé tělo i psychickou pohodu. A pokud si přejete využít potenciál rostliny naplno, vyplatí se rozlišovat její druhy. Nejběžněji se na zahrádkách pěstuje levandule lékařská neboli úzkolistá (Lavandula officinalis), která vyniká sladkou, květinovou vůní. Má uklidňující účinky, tiší nervozitu a usnadňuje usínání. Stále větší oblibě se těší atraktivní levandule prostřední zvaná lavandin (Lavandula x intermedia). Vznikla zkřížením levandule lékařské a širokolisté, na rozdíl od ní však dobře odolává mrazu. Intenzivní vůně květů lavandinu se dá popsat jako květinová a bylinná zároveň, s nádechem svěžesti a kafru. Psychiku může uvést do rovnováhy rovněž, ovšem nepůsobí sedativně, ale spíše povzbudivě. Pomáhá při infekcích dýchacích cest, v koupeli vám uleví při bolesti svalů a kloubů. Pokud nálev z květů použijete jako kondicionér na vlasy, bude účinek levandule lékařské i lavandinu stejný. Ovšem v koupeli, v pleťovém oleji či v krému se trochu liší – klasická levandule má spíš hojivý efekt, lavandin více prokrvuje. A záleží i na tom, která vůně se vám zdá nejpříjemnější.

foto Shutterstock

Levandulová koupel
Bylinková lázeň pečuje nejen o pokožku celého těla. Vonné silice pronikají i skrze ni a působí na celkovou kondici těla i ducha. Levandulovou koupel bychom tedy neměli brát jako plýtvání teplou vodou, ale preventivní péčí o zdraví. Stačí si ji dopřát jednou týdně, po dobu alespoň 15 minut.
Do vany s příjemně teplou vodou jednoduše nalijte pořádný hrnek silného nálevu, na jehož přípravu použijete alespoň vrchovatou lžíci květů. Aby uvolnily co nejvíce prospěšných látek, nejprve je lehce podrťte a poté luhujte v přikryté nádobě až půl hodiny.
Využít můžete i bylinky vložené do sáčku z plátna, mušelínu nebo organzy. Sáček před použitím promněte v dlaních, díky čemuž snáze uvolní blahodárné látky. Vůně, kterou přitom vdechujete, se stane prvním příjemným krokem léčivého rituálu. Sáček poté zavěste pod co nejteplejší proud vody (pokud není opravdu horká, raději připravte nálev). Až poté koupel podle potřeby nařeďte studenou. Bylinky nechte ve vaně po celou dobu.


Užitečné tipy
• Sáček se sušenými sdrhnutými květy levandule poslouží i jako krásný voňavý dárek. Obdarovaný ho může nejprve použít k provonění prádla a poté ještě do koupele.
• Koupel můžete doplnit i několika lžícemi soli, která prohloubí blahodárné účinky lázně. (Pokožka totiž potřebné minerály ochotně vstřebává.) S levandulí se dokonale snoubí magnéziová sůl, která působí proti stresu.
• Pokud nemáte po ruce sušené květy levandule, pro přípravu koupele i levandulové kosmetiky se dá použít i silice v lahvičce. Můžete ji zakoupit i v biokvalitě, a to jak z levadule lékařské, tak z lavandinu.
• Levandule kombinuje účinnost s jemností, hodí se tedy i pro děti. Voňavou koupel i ošetření pokožky levandulovým olejem si mohou dopřát spolu s vámi.


foto Shutterstock

Levandulový tělový olej
Po koupeli můžete do ještě vlhké pokožky vetřít bylinkový olej. Získáte ho jednoduchou macerací vonných bylin v oleji, který levandule zaručeně provoní. Dá se použít i jako zábal na vlasy, třeba při relaxaci v bylinkové koupeli.
1. Do čtvrt litru oleje vmíchejte hrst či dvě levandulových květů. Sušené květy mají tu výhodu, že neobsahují vodu, která by mohla přispět ke kratší trvanlivosti.
2. Při pokojové teplotě nechte dva týdny macerovat v uzavřené nádobě, kterou denně protřepete.
3. Olej přeceďte, přičemž květy důkladně vymačkejte. Poté uchovávejte v chladu.
Olej volte za studena lisovaný, na výběr máte mnoho druhů. Univerzální a vhodný i pro velmi citlivou pleť (včetně dětské) je olej mandlový. Na suchou pleť náchylnou k atopickému ekzému má blahodárný efekt olej brutnákový či pupalkový. Snadno se vstřebává lehký olej brusnicový, mokřadkový, makový či z olej vinných jader, vhodný i pro mastnou pleť. Oleje můžete dle libosti i kombinovat.

Levandulový balzám na ruce
Blahodárnou vůni levandule můžete mít stále po ruce, nebo přesněji řečeno na ruce. Domácí balzám pokožku rukou opečuje, aby vlivem zimy nestrádala a nepraskala. Využít můžete levandulový olej připravený macerací (viz výše), ideálně co nejsilnější macerát. Doplňte ho stejným dílem bambuckého másla a strouhaného včelího vosku.
1. Ve vodní lázni rozehřejte včelí vosk, přimíchejte bambucké máslo – zahřívejte jen tak, aby se všechny ingredience roztavily, a dobře je promíchejte. Poté je odstavte a vmíchejte levandulový olej.
2. Ještě tekutou směs nalijte do připravených nádobek a nechte vychladnout.
Tip: Macerát můžete vyrobit i rychlejší cestou, když budete levanduli macerovat v zahřívaném oleji alespoň hodinu.

 


Hojivá síla měsíčku

foto Shutterstock

Pleť v zimě trpí střídáním teplot i suchým vzduchem. Ocení proto jemnou péči bylinek s hojivými účinky. Mezi nejoblíbenější kandidáty patří měsíček lékařský (Calendula officinalis), nenáročná letnička se zářivě oranžovými (případně žlutými či krémovými) úbory. Po jejich nasušení získáte jedinečnou ingrediencí pro výrobě domácí kosmetiky.

Univerzální měsíčková mast
V jednoduché receptuře budete potřebovat jen výživný kokosový olej, který má při pokojové (a nižší) teplotě tuhou konzistenci, a sušené květy měsíčku. Za nejhodnotnější se považují jazykovité květy, které lemují střed úboru, ale použít můžete celé květenství. Měsíčková mast vytvoří na pleti ochrannou bariéru proti nepřízni počasí. Hodí se k ošetření suché, hrubé či popraskané kůže kdekoli na těle, rty nevyjímaje.
1. Kokosový olej rozpusťte ve vodní lázni a zahřívejte tak, aby byl horký, ale nebublal.
2. Přihoďte tolik měsíčkových květů či úborů, kolik se do oleje vejde, aby byly po zamíchání ponořené.
3. Směs udržujte horkou nejméně hodinu, ideálně několik hodin. Poté nechte vychladnout. Druhý či některý následující den olej opět rozehřejte, přeceďte a vymačkejte poslední kapky z květů.
4. Do ještě teplého tekutého oleje můžete přimíchat rostlinnou silici oblíbené vůně, poté ho nalijte do připravených nádobek.

foto Shutterstock


Praktické tipy:
• Měsíčková mast se nejlépe vstřebává do vlhké pokožky.
• Do oleje můžete při maceraci přidat další bylinky, nebo zjemňující okvětní plátky růží.
• Sušený měsíček zakoupíte i v bylinářství nebo lékárně. K dostání jsou samozřejmě i již vyrobené měsíčkové masti, vaše domácí však může mít vyšší obsah účinných látek a naprosto čisté složení.
• Sušený měsíček můžete macerovat i v oleji – stejně jako levanduli či jakoukoli jinou bylinku.


Hřejivá skořice a lahodná káva

Na zahradě si kůru skořicovníku bohužel vypěstovat nemůžete, ale v kuchyni platí za nepostradatelnou ingredienci, zvláště pak v zimě. Dovede totiž skutečně zahřát, a to nejen při vnitřním užití. Skořice vám příjemně prokrví pokožku, zjemní ji a účinně mírní celulitidu. A platí pro ni též, co pro voňavou kávu – může vám udělat dobře nejen v šálku…

foto Shutterstock

Skořicový zábal
1. V malém šálku libovolného rostlinného oleje rozmíchejte tolik mleté skořice, aby vznikla kaše vláčné konzistence.
2. Směs rovnoměrně rozetřete všude, kde potřebujete a překryjte potravinovou fólií.
3. V teple odpočívejte přibližně 20 minut, poté zábal smyjte.
Kávový peeling se skořicí
Výtečný peeling připravíte smícháním kávové sedliny s olejem a mletou skořicí. Můžete použít i mletou kávu, ale lógr vám udělá stejně kvalitní službu, a ještě si před procedurou pochutnáte na kávě. Peeling se dá zjemnit přídavkem soli, která se po kontaktu s vodou postupně rozpustí.

Prohřívací skořicová koupel
Pár kousků skořicové kůry podrťte, v půl litru vody povařte pod pokličkou na mírném ohni alespoň 15 minut, nechejte vychladnout a přeceďte. Poté voňavý odvar přidejte do koupele. (Kůru musíte na rozdíl od jemných bylinek povařit – vložená do sáčku by příliš účinných látek neuvolnila).

foto Shutterstock

text: Viola Martinková, foto Shutterstock

Vyrobte si vlastní kosmetiku na zimu