Vysoké trvalky

V čase prázdnin jsou zahrady v plném květu. Právě nyní je nejlépe vidět, jak se trvalkový záhon povedlo vytvořit.

V čase prázdnin jsou zahrady v plném květu. Právě nyní je nejlépe vidět, jak se trvalkový záhon povedlo vytvořit.

V čase prázdnin jsou zahrady
v plném květu. Právě nyní je
nejlépe vidět, jak se trvalkový
záhon povedlo vytvořit.

Rozmanitost a harmonie – to jsou pravidla každé kompozice. Vytvořit druhově různorodou skupinu vysokých trvalek jako na fotografii však vyžaduje hlavně prostor. Tyto rostliny totiž potřebují místo a vhodné sousedy, aby patřičně vynikly. Nezbytný je ale i dostatečný počet rostlin. Tři čtyři kvetoucí stvoly jsou málo, k vytvoření barevného dojmu bývají nutné četnější trsy. Výjimku představují přirozené dominanty, jako třeba vysoké žluté liliochvostce.

1 Jednoduchý rmen Rmen roste i v české přírodě. Na zahradách se častěji pěstuje rmen barvířský se žlutými květy, na představovaném záhonu ale zahradní architekt potřeboval bílé, které by tvořily kontrast k okolním květům. Rmen vyžaduje spíš sušší propustnou půdu, na vlhčím stanovišti rychle vymoká.

2 Žlutý řebříček Statné silné lodyhy řebříčku zahradního jsou vysoké i více než metr. Jeho sytě žluté ploché okolíky jsou překrásné, nepostradatelné v letních kyticích a lze je i sušit. Po odkvětu se rostliny seřezávají, díky čemuž se zpravidla dočkáte ještě druhého kvetení.

3 Lilie ve skupinách Lilie se často vysazují jako dominanty, stejně vhodné jsou ale i do trvalkových záhonů. Je dobré si vysadit kultivary s různým termínem rozkvětu, abyste si je užili co nejdéle. Do skupin je vysazujte alespoň po pěti, aby květy mezi ostatními trvalkami dostatečně vynikly.

4 Kohoutek na slunce Kohoutky věncové se báječně hodí na sušší místa. Odolají i suchu a téměř pouštním podmínkám. Před ztrátou vody je chrání drobné šedé lístky pokryté jemnými chloupky a duté stvoly podobné stéblům. Květy nejsou veliké, na rostlině jich ale rozkvétá po celé léto velké množství. Více se pěstují kohoutky s karmínovou barvou květů, hezké jsou ale i světle růžové.

5 Bodláky pro kontrast Mezi trvalkami si určitě všimnete i bělotrnu a máčky. Oba šedavě modré druhy vytvářejí neutrální barevné doplnění záhonu. Jejich ostnité listy mezi kvetoucí trvalky vnášejí také trochu napětí, na záhonu navíc zůstávají až do zimy (zvláště máčka). Jejich čas tedy přijde ještě jednou.

6 Podzimní nádech Mezi letními trvalkami, jako jsou lilie, dračíky či jarmanky, najdete i příslib podzimu. Kakost v popředí zatím zdobí záplava tmavě fialových květů, s prvním ochlazením ale jeho výrazně dělené listy získají oranžový nádech.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Vysoké trvalky