Záhony se zásaditou půdou

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.

Šeřík Meyerův

Koniklec obecný

Hlaváček jarní

Pomněnkovec velkolistý

 

Jaro

Jako jedny z prvních tady pokvetou hlaváčky jarní (Adonis vernalis). Na jedné rostlině se objevuje až deset zářivě zlatých květů. Doplnit je mohou nejrůznější koniklece (Pulsatilla sp. ), jejichž původní tedy botanické druhy bývají v různých odstínech fialové. Zahradní kultivary se vybarvují do růžové, červené či bílé. Mezi další vhodné trvalky se řadí pomněnkovec velkokvětý (Brunnera macrophylla) a také známý a oblíbení orlíček (Aquilegia vulgaris). Oba druhy velmi dobře rostou, potřebují ale vlhčí půdu, která nevysychá. Podobné nároky má i zajímavá dymnivka žlutá (Corydalis lutea), dorůstající do výšky jen asi dvacet centimetrů. Na místě se často sama vysévá, setkáte se s ní na polostinných místech. Z dřevin sem můžete vysadit hloh (Crataegus laevigata). Zahradní kultivary mají květy nikoli bílé, ale růžové a plné, což platí třeba pro kultivar Paul´s Scarlet´. Krásně a silně voní lýkovce (Daphne sp.) anebo šeříky. Do zahrad a blízkosti pergoly se hodí šeřík Meyerův (Syringa meyeri), který má sice drobnější laty, ale je jich na keři velké množství. Navíc dorůstá jen asi do metrové výšky, proto se hodí i mezi trvalky.

Akát huňatý

Řebříček tužebníkový

Trojpuk drsný

Pilát lékařský

Sápa křovitá

Zvonek bělokvětý

Konec léta a podzim

Na sušších místech se zásaditou půdou se bude koncem sezony dařit vysokému řebříčku tužebníkovému (Achilea filipendula)´ – jeho ploché okolíky jsou široké až patnáct centimetrů. Doplnit ho mohou i některé ze zahradních kultivarů stálezelené divizny Chaixovy (Verbascum chaixii) s šedými plstnatými listy. Poznáte ji snadno – středy jejích květů jsou purpurové, velmi oblíbený je zejména bílý kultivar ´Album´. Zajímavou rostlinou je i žlutá sápa křovitá (Phlomis fructicosa), květy nezvyklého tvaru má uspořádány do přeslenů nad sebou. Krásným sytě modrým odstínem doplní záhon pilát lékařský (Anchusa azurea) s dlouhými květenstvími vystupujícími vysoko nad listy. Ozdobou letních a podzimních záhonů se stane méně pěstovaný vysoký zvonek bělokvětý (Campanula lactiflora). Ačkoli tomu jeho název neodpovídá, může kvést i levandulově modře nebo jemně růžově. Do zásadité půdy hodí trojpuk (Deutzia scabra) s nálevkovitými a pěkně vonícími květy. Jde o hustý nižší keř, které dorůstá asi do dvou metrů. Později v létě kvetou i pnoucí zimolezy (Lonicera sp. ), do zahrady zvolte nižší varianty, tedy třeba zimolez Brownův či stálezelený. Z tradičních dřevin se do vápenitých půd hodí ty z čeledi bobovitých, například štědřence (Laburnum sp. ) se zlatými hrozny převislých květů. Vybírat můžete i mezi zahradními kultivary akátů, zkuste sytě růžový akát huňatý (Robinia hispida).

Záhony se zásaditou půdou