Zahrada s osikovým hájem

A ten les je také váš? Takovou otázku mohou čekat majitelé poměrně velké zahrady na Jihlavsku. Přáli si, aby jejich pozemek byl propojený s okolní krajinou. A architekti jim to splnili.

foto FLERA CZ

Rodina měla poměrně jasnou představu, jakou zahradu chce: „Aby sloužila k rekreačnímu sportu a odpočinku, s prostorem pro míčové hry i pétanque, s ohništěm a dětským domkem. A protože velikost pozemku činí tři a půl tisíce metrů čtverečních, vešla se sem i užitková část s ovocnými keři a stromy s drobným ovocem, ovocnými stromy, zeleninovými záhony a skleníkem. Vzhledem k tomu, že majitelé topí dřevem, požadovali do zahrady zakomponovat velký i menší dřevník tak, aby byl co nejblíž domu,“ vyjmenovává architekt Ferdinand Leffler, jehož studio Flera zahradu navrhovalo.

 

Kámen a mlat

Pozemek je rozdělený na čtyři části, každá z nich slouží něčemu jinému. V jižním rohu se nachází vstup do zahrady s osikovým hájem, největší část slouží k relaxaci a je napojená na dům prostřednictvím terasy. Ta je postavená z velkoformátové pískovcové dlažby nepravidelných tvarů, které se také říká divoká, je položená pouze do štěrkového lože a není ohraničená obrubníkem. Trávník tak bude moci prorůstat mezi jednotlivé kameny a bude vypadat přirozeně. Ze stejného materiálu jsou vydlážděné i další cesty a cestičky zahradou.

Mezi půdopokryvné trvalky architekti navrhli pískovcové kamenné nášlapy a dubové pražce. „V místech, která budou frekventovanější, jsme zvolili téměř̌ souvislý chodník z obou typů nášlapů, aby se těmito místy chodilo pokud možno co nejpohodlněji. Do odlehlejších a méně̌ často navštěvovaných koutů zahrady jsme umístili pouze dubové nášlapy na délku kroku,“ popisuje architekt.

Kámen najdete v zahradě nejen na cestách, ale i mnoha dalších místech – je z něj postavená opěrná zeď, lemované ohniště, z kostek byl vydlážděný příjezd ke garáži a vstup k hlavním dveřím. A kamennou tady mají i venkovní kuchyň na terase.
Dalším materiálem, který Ferdinand Leffler rád používá, je mlat. Tady zvolil po dohodě s majiteli mlatové plochy v okrové a pískové barvě. Nacházejí se za domem kolem vyvýšených zeleninových záhonů, u ohniště a na vyhlídce. Jde o poměrně levný materiál, jednoduchý na údržbu, do nějž se výborně vsakuje dešťová voda – neodtéká a zůstává tak v zahradě.

 

Nekonečný výhled

Hlavní pobytovou plochu doplňuje velký trávník a záhony osazené trvalkami a travinami. Díky nim vypadá zahrada pěkně i v zimě, kdy se na ni díváte z tepla obývacího pokoje.
Do západního rohu architekti umístili vrbový hájek s potokem a na ohniště̌, na které navazuje velká rovná travnatá plocha plánovaná jako prostor pro dětské míčové hry. V severní části pozemku je navržena užitková část zahrady s ovocnými stromy, keři a skleníkem.

„Celá zahrada je mírné̌ zvlněná a tento efekt jsme podpořili i vysazenými travinami. Pozemek je modelovaný tak, aby při pohledu do krajiny došlo k prolínání jednotlivých terénních vln a zahrada se na pohled propojila s okolní krajinou. Pokud sem přijdete poprvé, netušíte, kde vlastně končí,“ dodává Ferdinand Leffler.


Tip redakce:
Plánujete změny ve své zahradě? Budete zakládat nové záhony? Sázet stromy? Chtěli byste na pozemek zakomponovat malý vodní prvek? Naučte se to nejprve ve videokurzu www.chytrenarealizaci.cz. 


 

Magdaléna Krajmerová, foto FLERA CZ

Zahrada s osikovým hájem