Zahrádkář v zimě nespí

Zahrada už je připravená na zimu, takže si konečně můžete trochu odpočinout. Zahrádkáři však bývají činorodí lidé, kteří svému koníčku věnují každou volnou chvilku, a to i mimo sezonu. Co budete dělat vy?

Zahrádkář v zimě nespí

Zahrádkář v zimě nespí

Zásilkové obchody
Už nyní můžete přemýšlet o výsadbě v příštím roce. Poohlédněte se proto na internetu po zásilkových zahradnictvích. Nejenže mají bohatou nabídku rostlin, jejichž ceny jsou více než přívětivé, ale na jejich stránkách najdete i mnoho zajímavých informací, a navíc si v mnoha případech můžete vybrané rostliny objednat i několik měsíců dopředu. Řada těchto e-shopů prodává i doplňkové zboží, jako jsou třeba pěstební nádoby, hnojiva nebo drobné nářadí. Zasílání živých rostlin prostřednictvím pošty se nemusíte bát – jsou balené s maximální péčí. Často také získáte jednu či dvě rostliny zdarma jako poděkování za váš nákup nebo při objednávce nad určitou sumu nehradíte poštovné či dostanete jako dárek třeba zahradnické rukavice. Podívejte se například na www.fuchsie.cz, www.ceskerostliny.cz, www.florianus.cz nebo www.ekozahradnictvi.cz. Větší a zavedené zásilkové obchody vám pošlou i tištěný katalog, například www.bakker-cz.com nebo www.sieberz.cz. Kromě rostlin si můžete samozřejmě objednat i semena. Jejich kvalita je pro příští sezonu rozhodující, vsaďte proto na ověřené firmy, jako jsou třeba www.semo.cz, www.dobrasemena.cz nebo www.moravoseed.cz.

Odborná literatura
I zkušení zahrádkáři, kteří už mají všechno naplánované a rok od roku vypilované k dokonalosti, sledují nové trendy či postupy při pěstování rostlin. A právě v zimě je vhodná doba k doplnění teoretických znalostí, které v budoucnu převedete do praxe. Pokud nedáte dopustit na tištěné slovo, současný knižní trh nabízí velké množství knih a publikací, z nichž si vybere začátečník i zkušený pěstitel. Velkou nabídku najdete například na www.grada.cz, www.smartpres.cz, www.ibrazda.cz, www.rebo.cz nebo www.albatrosmedia.cz.

Hledání inspirace
Volné dny můžete využít i k doplnění nových tipů a nápadů ke zvelebení své zahrady. Inspiraci naleznete například na www.pinterest.com. Na těchto stránkách je sice třeba se registrovat, ohromné množství inspirativních fotografií za to ale stojí. Z některých nápadů srší tolik energie a zahrádkářského nadšení, že vás začnou svrbět ruce už v prosinci.

Plánování zahrady
Pokud svou zahradu teprve plánujete, zima je pro její navržení ideálním obdobím. Použít můžete samozřejmě papír, jednodušší a rychlejší řešení však nabízí počítačový software. Vyzkoušejte některý ze zahradních programů – nebudete litovat a navrhování různých variant vás bude bavit. Například Aplikace Moje zahrada 3D je k zakoupení na www.rgmt.cz, Garden Planner pořídíte na www.slunecnice.cz a TurboFloorplan Zahrada & Terasa najdete na www.spinnar.cz. Pořídit si můžete i Sadovnickou projekci z www.sadovnicka-projekce.cz a závlahu si navrhnete pomocí aplikace My Garden na www.gardena.com.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zahrádkář v zimě nespí

Zajímavé