Znáte lýkovce?

Lýkovce pro každého.


Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Původní evropský lýkovec jedovatý může kvést už v únoru. Sladce a výrazně voní. Na výběr máte růžovou odrůdu ´Rubra´ nebo bílou ´Alba´. Na podzim se objeví lesklé červené bobule, které jsou – jak napovídá název – velmi jedovaté. Řídce větvený keřík má výšku do jednoho metru.

Tipy pro pěstování: Pochází z krasových oblastí, proto nejlépe poroste na teplých vápencových skalkách či na okraji slunných záhonů pod dřevinami.

 

Lýkovec vonný (Daphne cneorum)

Skalkový domácí druh vyniká silně vonícími drobnými květy uspořádanými do svazků na konci větviček. Rozkvétají od dubna a rozvíjejí se postupně několik týdnů. Hnědožluté plody jsou jedovaté. Jde o stálezelený keř, pěstují se i kultivary, které mají například panašované listy a bílé květy.

Tipy pro pěstování: Dopřejte mu zásaditou či slabě kyselou propustnou půdu a místo na slunci. V ideálních podmínkách se rozroste hodně do okolí.

 

Lýkovec Burkwoodův (Daphne x burkwodii)

Zajímavý zahradní kříženec rozkvétá poněkud později, až v květnu. Typická je pro něj dvoubarevnost – poupata má růžová, otevřené vonné květy bílé. Koupit si můžete i odrůdy ´Variegata´ nebo ´Somerset´, která má květy růžové se světlejšími špičkami. Listy jsou světle zelené.

Tipy pro pěstování: Tomuto poměrně velkému poloopadavému keři se daří v polostínu ve vlhčí kyselé půdě, proto poroste i ve vřesovištích a mezi rododendrony.

 

Lýkovec zaatlantský (Daphne x transatlantica)

Stálezelený kříženec, kterému se říká zaatlantský nebo i zaoceánský, zaujme pozdním letním kvetením, které často trvá až do září. Existuje několik odrůd, mezi ty oblíbené patří růžová ´Blapink´ nebo bílá ´Ice Star´, jenž krásně voní. Některé druhy zdobí zlatě lemované listy.

Tipy pro pěstování: Aby keř zůstal pěkný a hustý, potřebuje vlhkou a kyprou půdu. Na pH je tento druh tolerantní a může růst i na vřesovištích nebo s azalkami.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Znáte lýkovce?