Dekorativní brsleny

Brslen evropský

Euonymus europaues

Jde o řídký, asi třímetrový keř, nenáročný na pěstování. Nejhezčí je právě nyní, kdy například u odrůdy ‘Red Cascade’ opadavé listy mění odstín na karmínový. A také dozrávají neobvykle tvarované oranžové plody, které se stávají potravou pro ptáky.

Tipy pro pěstování: Brslen evropský nejlépe roste na slunečných místech s vápenitou půdou. Nepotřebuje tvarovat, stačí mu jen občasné zmlazení.

 

Brslen křídlatý

Euonymus alatus

U brslenu křídlatého po opadání listů vyniknou čtyřhranné korkovité pruty. Ještě předtím se třeba odrůda ‘Coloratus’ krásně vybarvuje. Tato dřevina plodí jen výjimečně. Dorůstá do výšky kolem tří metrů, ovšem najdete i nižší typy, například ´Compactus´.

Tipy pro pěstování: Potřebuje více vláhy, polostín a humózní půdu. Nejčastěji doplňuje vřesoviště či skalky, hodí se i do předzahrádek.

 

Brslen Fortuneův

Euonymus fortunei

Tento brslen má kromě klasických kořenů i příčepivé, kterými se může přichytit k pevnému podkladu a pnout se po kmenech stromů nebo fasádách. Ty zdobí svými lesklými a stálezelenými neopadavými listy, které na podzim mění barvu.

Tipy pro pěstování: Potřebuje dostatek vody, nemá rád přímé slunce. Hodí se i jako půdopokryvný druh či do podrostu vyšších dřevin.

 

Brslen japonský

Euonymus japonicus

Japonský brslen se pěstuje jako keř nebo stromek s roubovanou korunou v nižší výšce. Základní odrůda má leskle zelené listy, u zahradních kultivarů mohou být i panašované nebo různě vybarvené. Dobře roste i v nádobách.

Tipy pro pěstování: Vyžaduje hlubší živnou půdu a zastíněné místo. Odrůdy se žlutými listy jsou citlivé na popálení od slunce.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Dekorativní brsleny