Zpracování úrody
-
Zavařujte zdravě a jednoduše
Není pravda, že zavařování patří mezi pracné způsoby konzervace a kompoty a marmelády jsou nezdravé, protože obsahují hodně cukru. Jde…
-
Zpracujte ovoce zajímavě
Džemů, kompotů a ovocných salátů sice nikdy není dost, ale když se poštěstí bohatá sklizeň, může se ve vás probudit…
-
Jak zpracovat drobné ovoce?
Zatímco o první zralé jahody a maliny bývá na zahradě skoro bitka, další týden zbyde i na ovocné knedlíky a…
-
Jak uchovat úrodu (nejen) přes zimu
Sušení, zavařování, mražení – to jsou tři nejčastější způsoby, jak lze uchovat přebytky ovoce a zeleni do zimy a déle.…
-
5 způsobů, jak rychle zpracovat úrodu
Domácí ovoce a zeleninu si můžete vychutnávat po celý rok. Stačí přebytky správně zpracovat. Který způsob je pro vás ten…
-
Tipy na zpracování úrody
První košík jahod nebo třešní chutná, druhý darujete. Ale co s třetím, čtvrtým, pátým? Vyzkoušejte tyto tipy na uchování a…
-
7 tipů, jak nejlépe zpracovat úrodu
První sklizené kousky ovoce a zeleniny zpravidla člověk zkonzumuje okamžitě a čerstvé. Ovšem když ze zahrady odnáší další a další…
-
Letní sklizeň ovoce
Srpen patří jednoznačně peckovinám. Naplno dozrávají nejrůznější ryngle a renklódy, broskve a dopřát si můžete i některé rané odrůdy hrušek…
-
Lepší než slunce: sušičky ovoce
Domácí křížaly, sušené švestky, třešně, meruňky i hrušky se do spižíren vracejí i díky sušičkám. Stejně tak výrobu moštů a…
-
Zpracování úrody aneb Jak uchovat vitamíny na zimu
Zahrada vás může zásobovat vitaminy od jara do podzimu, zvláště pokud zvolíte šikovnou skladbu raných, pozdních a opakovaně plodících odrůd.…
-
Zpracování úrody: Je lepší zavařovat, sušit, nebo zamrazovat?
Celou sezonu se poctivě staráte o záhony a rostliny na nich, pečujete o keře a stromy a odměnou vám je…
-
Bedničky pro bohatou sklizeň
Zaslouženou odměnou zahradničení je sklizeň úrody. Právě při ní poznáte užitečnost přepravek. Zvláště pokud pěstuje štědré ovocné stromy. Přepravky a…
-
Víte, kde vás na každém kroku čeká sklizeň?
Do přírodní zahrady se rádi vracejí nejen drobní živočichové, kteří si zde nacházejí úkryt i potravu, ale především sám člověk.…
-
Sklizeň kořenové zeleniny a její tajemství
Pěstování a posléze i sklizeň kořenové zeleniny je pro zahrádkáře vždy tak trochu tajemstvím. Nikdy totiž nevíte, co se skrývá…
-
Zpracování letní úrody
Zpracování přebytků z vlastní zahrady je nejen ekonomické, ale poskytuje i další výhody. Víte, jaká hnojiva a postřiky jste na…
-
Přírodní zdroje vitaminu C
Moderní doba po každém z nás chce, abychom pracovní i rodinné povinnosti plnili nezávisle na počasí i ročním období. Dříve…
-
Jak si vychutnat léto
Se startem léta dozrávají na zahradách první plody. Představují zásobárnu cenných vitaminů a minerálů, ale především jsou podmanivě chutné. Jsou…
-
Čas třešní
Třešně patří mezi první ovoce sezony, ale jejich nových výsadeb je v zahrádkách jako šafránu. Příčinou většinou bývá častý problém…
-
Zelenina na uskladnění
Zelenina se většinou pěstuje jen pro přímou spotřebu. Vypěstovat jí dostatek i na uskladnění – to už je zahrádkářská maturita.…
-
Pečte v létě, pijte v zimě
Těší vás množství sklizeného ovoce, už vás ale nebaví zavařovat klasické kompoty a vyrábět stále stejné marmelády? Zkuste pečený čaj.…

-
Aromatické rostliny pomáhají
Mšice odrazují aromatické rostliny, jako saturejka, aksamitník, máta, tymián, levandule, bazalka či kopr. Pro zeleninu se hodí ty jednoleté, pro…
-
Květiny pro pergoly
Toužíte-li po květinové výzdobě u venkovního posezení i ve druhé polovině léta, vysejte sem letničky. Tradiční popínavé dřeviny, jako je…
-
Pozor na slunečnice
Třebaže jsou listy slunečnic pokryté drsnými chloupky, velmi přitahují slimáky. Malé rostliny proto na záhonu dobře chraňte, například je přiklopte…
-
Náušnice z korálků
V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si…
-
Víno z cibule a jiné léčivé nápoje
Byliny, ovoce a zelenina jsou zdravé nejen v době sklizně, ale po celý rok. Máte pocit, že jich konzumujte tolik,…
-
Elektrické sekery
Naštípejte si za půl dne dřevo na celou topnou sezonu. Nevíte-li, který štípač dřeva si vybrat, inspirujte se naší nabídkou.…