Zelenina na balkoně

Správnou kombinací okrasných a užitkových rostlin vytvoříte pěknou a jedlou minizahrádku i na tom nejmenším balkonku. Jen vědět jak na to.

Správnou kombinací okrasných a užitkových rostlin vytvoříte pěknou a jedlou minizahrádku.

Pěstování v nádobách má své výhody, ale přináší i řadu úskalí. Prvním předpokladem je dbát na rozdílné požadavky zelenin – některým vyhovuje plný úpal, jiné dávají přednost stínu, některé druhy je třeba zalévat i několikrát denně, jiným občasné vynechání nevadí. Podobně je to i s ochranou před deštěm, hnojením a sklizní. To vše ale začněte řešit, až když vybudujete rostlinám potřebné zázemí.

Od květináče po soudek

Pro pěstování zeleniny je možné použít nejen běžné květináče z pálené hlíny, ale i jiné druhy nádob. Misky a soudky z kameniny či glazované květináče, truhlíky a bedýnky z umělého kamene, dřeva, plastu, betonové tvarovky, plechovky, dřevěné soudky či košíky s vnitřní fólií včetně závěsných, ale samozřejmě i balkonové a samozavlažovací truhlíky. V každém případě je důležité, aby nadbytečná voda mohla odtéci z dolní části nádoby. Jinak hrozí zahnívání kořenů a postupné odumření rostlin. Pro zdravý vývoj a růst rostlin nejsou barevnost a tvar nádoby podstatné. Zdobným prvkem je totiž samotná výsadba, i když z estetického hlediska lépe působí nádoby ze stejného materiálu. Na osluněných balkonech se zelenině a bylinkám bude nejlépe dařit v plastových nádobách světlých barev. U nich nehrozí přehřívání substrátu, tedy ani poškozování kořenového systému. Plastové nádoby navíc déle udrží v půdě vlhkost.

Kaskáda plná chutí

Nevejde-li se vaše zeleninová nebo bylinková zahrádka na malou plochu balkonu, zvolte vertikální linii. Místo uspoří kaskádovité květináče, zavěšené police, závěsné nádoby či kapsy. Závěsné koše a květináče z plastu, pozinkovaného drátu či proutí musejí mít vždy speciální vložku, aby se substrát nevyplavoval a udržel potřebnou vlhkost. K dostání jsou v různých tvarech a velikostech. Pěknou sestavu tvoří koše zavěšené nad sebou. Do každého z nich můžete vysadit třeba jiný druh bylinky. V nejnižším patře se bude dařit kadeřavé petrželce, pažitce nebo kerblíku, ve střední části druhům, které mají raději polostín, například brutnáku, meduňce, koriandru nebo estragonu. Nejvíce osluněnou polohu snesou středomořské a suchomilné bylinky, jako majoránka, bazalka, oregano, tymián, rozmarýn nebo levandule. Pozor však na mátu, která hodně odnožuje a může utlačovat ostatní rostliny. Té raději poskytněte samostatnou nádobu.

Balkon jako dlaň

Horizontální plochu na balkoně zvětší schůdky, na něž se vejdou květináče s menšími rostlinami. Kdo je šikovný, může si vyrobit pyramidu z osázených bedýnek, která zabere pouhý metr čtvereční. Montáž je jednoduchá. Základnu tvoří devět (3 x 3) bedniček o straně 35 centimetrů. Na ni umístěte první patro z dalších čtyř bedýnek a na vrchol pyramidy ještě jednu. Pak stačí bedničky naplnit zeminou a osázet.

Na salát, grilovačku i mojito

Salát mělce koření, proto se mu daří nejen na záhonech, ale i v balkonových truhlících. Od dubna do podzimu lze přímo vysévat salát k řezání. Výhodou je, že úrodu můžete sklízet už za několik týdnů. Výbornou zeleninou do salátu je nenáročný a rychle rostoucí portulák neboli šrucha zelná (Portulaca oleracea), který je dokonce i ozdobný, protože kvete drobnými žlutými kvítky. Pro pěstování plodové zeleniny v nádobách volte druhy nižšího a kompaktního vzrůstu, tzv. miniodrůdy. Z oblíbených rajčat si můžete vybrat z nabídky koktejlových, třešňových či rybízových odrůd, které dorůstají maximálně do výšky půl metru. Patří k nim například balkonové keříčkové rajče ‘Micro Cherry’, třešňové ‘Heartbreaker Vita F1’, ‘Primabell’, ‘Evita’ a ‘Primagold’. V nádobách (nejlépe samozavlažovacích) je možné s úspěchem pěstovat i okurky. Speciálně vyšlechtěná miniokurka ‘Ministars F1’ s křupavými šťavnatými plody délky asi deset centimetrů je vhodná i na balkony nebo terasy. Hitem posledních let se staly nakládačky ‘Bimbostar F1’. Jsou velmi rané, začínají plodit velice brzy po vysazení a bez větších problémů snášejí i déšť, kolísání teplot a nemají sklon k přerůstání. V přiměřeně velké nádobě lze pěstovat i kompaktní odrůdy paprik ‘Redskin F1’, ‘Lubega’, ‘Mini Yellow’, oranžovočervenou ‘Pinokkio’ či žlutomasou ‘Yoshi’. A ještě nesmíte zapomenout na chilli papričky, které budou působit zajímavě, když vysadíte dvě nebo tři barevně odlišné odrůdy.

Jako doplněk i bioochrana

Oblíbeným trendem posledních let je pěstování různých druhů kvetoucích letniček a bylinek v jedné nádobě. Smíšená výsadba je nejen hezčí na pohled, ale má vliv i na vyšší produkci a mnohdy zlepšuje zdravotní stav rostlin. Rajčatům prospívá společnost bazalky, špenátu či jahod. Lichořeřišnice a máta odpuzují mravence a plže, vynikající účinek na růst okolních rostlin má bezesporu libeček. A když výsadbu zeleniny doplníte aksamitníkem, měsíčkem, stříbrolistou santolinou a pestrobarevnou africkou kopřivou Coleus, budete mít na balkoně či terase zahrádku pro radost i užitek.

FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

Zelenina na balkoně

Zelenina na balkoně