Lunární zahradničení

Je kapusta ve znamení Berana? Třebaže otázka zní zcela nesmyslně, „lunární“ zahradníci znají odpověď. A vědí také, proč. Zkuste to s nimi! 

Lunární zahradničení

Foto: Shutterstock

Siderický měsíc

Každý ví, že oběh Země kolem Slunce trvá planetě přesně jeden rok a každých zhruba 30 dní vstupuje do jiného souhvězdí, tedy znamení zvěrokruhu, kterých máme celkem dvanáct. I Měsíc vykonává podobný pohyb, ale jeho oběh trvá mnohem kratší dobu – celý zvířetník absolvuje za 27 dní, v jednotlivých znameních se tedy zdrží jen asi tři dny. A právě tomuto jevu se říká siderický oběh Měsíce neboli siderický měsíc. Ten ale nelze zaměňovat s oběhem kolem Země, který trvá delší dobu (28 dní). Co způsobuje rozdíl v době oběhu? Odlišné postavení Měsíce a Země ve sluneční soustavě. Lunární rok zabere o jedenáct dní méně než rok sluneční.

Země, voda, vzduch…

Každé znamení zvířetníku si spojujeme s určitým živlem. Toto rozřazení se promítá i do plodin, které jim svými užitkovými vlastnostmi odpovídají. A jak to tedy je? Země: Býk, Panna, Kozoroh = plodiny kořenové Voda: Ryby, Rak, Štír = plodiny listové Vzduch: Vodnář, Blíženci, Váhy = plodiny květové Oheň: Beran, Lev, Střelec = plodiny plodové.

Lunární zahradničení

Foto: Shutterstock

Rozřazení zeleniny do skupin

  • Plodiny kořenové
    Všechny, které se pěstují pro kořenovou část, tedy nejen kořeny, ale i cibule nebo hlízy. Konkrétně jde o: mrkev, karotku, petržel, ředkvičky, ředkve, salátovou řepu, bulvový celer, černý kořen, křen, brambory, topinambury, cibuli, šalotku, česnek.
  • Plodiny listové
    Druhy, které známe jako salátové, ale i všechno, co se sklízí a využívá v zeleném stavu: všechny druhy salátů včetně polníčku a čekanky, bílé a červené zelí, kapusta hlávková i růžičková, kadeřávek, květák, pekingské a čínské zelí, špenát, mangold, pór, fenykl sladký, chřest, řapíkatý celer, dále nepřekvapivě všechny kuchyňské bylinky. Pokud fokus rozšíříme na celou zahradu, lze sem zahrnout i všechny rostliny a dřeviny okrasné listem, namátkou třeba javory japonské, okrasné traviny, stálezelené listnáče, břečťan, barvínek, kopytník, podražec, tedy vesměs nekvetoucí nebo nenápadně kvetoucí druhy, ale i bohyšky.
  • Plodiny plodové
    Tato skupina zahrnuje všechno, co se sklízí nad zemí. Ze zeleniny jde o: rajčata, lilky, okurky, dýně, papriky, všechny luskoviny (hrách, bob, fazol), kukuřice a obiloviny. Dále sem spadá veškeré ovoce, a to sklízené ze stromů i keřů (borůvky, jahodníky), skořápkaté ovoce jako ořechy nebo neobvyklé bezinky či mochyně. Z okrasných rostlin sem patří nejen okrasné dýně, ale i okrasné jabloně, krásnoplodky nebo jeřáby.
  • Plodiny květové
    Ze zeleniny můžeme jmenovat jen pár druhů, a sice artyčok a brokolici. Zato skupina okrasných rostlin je zastoupena přebohatě, řadí se sem prakticky všechny trvalky, cibuloviny, hlíznaté rostliny a letničky. Z dřevin sem spadá prakticky celý sortiment kvetoucích okrasných dřevin, třeba vajgélie, šeřík, komule a další. Hojné zastoupení zde má i skupina léčivek, konkrétně divizna, měsíček, proskurník, heřmánek; tedy všechny druhy, které se sbírají pro květ.
Lunární zahradničení

Foto: Shutterstock

A co s tím po praktické stránce?

Pokyny pro lunární zahradničení vycházejí z předpokladu (prý spolehlivě ověřeného), že pokud se rostlinami zabýváme v době „jejich“ živlu, prospívají daleko lépe. To zahrnuje nejen výsev, ale i přesazování, vyštipování, hnojení nebo sklizeň. V různých pokynech se často můžete setkat s doporučení, že se ta a ta konkrétní činnost dělá v listových, plodových nebo kořenových dnech (a pro úplnost v květových dnech). Tyto se tedy vážou na průchod měsíce daným souhvězdím, jenž trvá právě jen dva, tři dny. Tato vhodná „okna“ se ale objevují za měsíc třikrát, takže alespoň jeden termín můžete vždy využít – třeba pro výsev mrkve nebo sklizeň cibule (kořenové dny), pro výsadbu salátu nebo okopávku kapusty (listové dny).

 

Lunární zahradničení

Foto: Shutterstock

Cvik a kalendář

Proto, abyste zjistili, jaký den právě z hlediska lunárního nastal, se z počátku musíte vyzbrojit lunárním kalendářem. Později získáte zajisté cvik, který vychází ze zažitého cyklu posloupnosti určitých znamení. Stejně jako nepřemýšlíte, jestli znamení Panny přichází před Blíženci, nebo až po nich, po čase budete bezpečně vědět, že třeba po „listových“ dnech vždy následují „plodové“ a poté „kořenové“ (Ryby se mění na znamení Berana, poté následuje Býk…). Papírový lunární kalendář uvádí nejen rozčlenění kalendářního měsíce na dny, ale i výčet činností, které budou velmi efektivní, když je provedete v této době. Některé působí trochu úsměvně nebo se už nedělají (například namáčení prádla, barvení látek), jiné vás ale mohou postrčit k výrazně lepším výsledkům (třeba roubování stromů, sklizeň léčivek nebo tvarování živých plotů). Další výhoda? Tištěné kalendáře zohledňují nejen to, kterými souhvězdími právě Měsíc prochází, ale i to, zda ubývá, dorůstá, nastává nov, nebo úplněk. A tento fakt rovněž ovlivňuje životní cyklus rostlin.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Lunární zahradničení