Jak pěstovat citrusy?

Zkušený citrusář své miláčky hýčká a rostliny pěstuje téměř na profesionální úrovni. Co ale dělat, máte-li doma jen jednu rostlinu pro potěšení? Několik užitečných rad vám péči usnadní.

Zkušený citrusář své miláčky hýčká a rostliny pěstuje téměř na profesionální úrovni.

Zkušený citrusář své miláčky hýčká
a rostliny pěstuje téměř na profesionální
úrovni.

Správné místo
Citrusy pocházejí z teplých oblastí, potřebují proto teplo, hodně světla a přiměřeně vlhkou půdu. To však neznamená, že porostou pouze za „tropických“ podmínek. Důležitý je vyrovnaný vztah mezi teplem a světlem. V čím teplejším prostředí citrusy pěstujete, tím více světla jim musíte poskytnout. Při vyšších teplotách a vydatné zálivce v málo osvětlené místnosti citrusy sice porostou, ale budou vytvářet nevyzrálé výhonky, na nichž se těžko dočkáte nějakých plodů. Kam tedy citrus nejlépe umístit? Nejvhodnější je jihovýchodní nebo jihozápadní okno, u nějž je během roku optimální teplota. V zimě ale pozor, rostlina nesmí při větrání trpět průvanem.

Přiměřená zálivka
Pro citrusy je důležitá i četnost a vydatnost zálivky, protože většina z nich je choulostivá na přemokření substrátu. K zalévání je nejvhodnější odstátá, dešťová či vychladlá převařená voda pokojové teploty. Citrusy rovněž citlivě reagují na přebytečnou vodu v misce pod květináčem, proto ji vždy raději vylijte. Množství ani frekvence zálivky nelze přesně stanovit, spolehlivým vodítkem je ale okolní teplota. Za slunečného a teplého počasí zalévejte víc, pokud je zataženo a chladněji, zálivku omezte. Rostliny zavlažujte nejlépe ráno a večer, kdy není prudké slunce. Při přezimování citrusů v chladné místnosti doplňujte vodu jen tak, aby půda neproschla, pokud jsou rostliny přes zimu v teplém bytě, zalévejte je méně než během teplé sezony. Citrusy také vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, než je v našich domovech běžné, pořiďte si proto rozprašovač. Sníženou vlhkostí vzduchu trpí zvláště rostliny v panelových bytech a na parapetech nad radiátory.

Pro citrusy je důležitá i četnost a vydatnost zálivky.

Pro citrusy je důležitá i četnost a vydatnost zálivky.

Hnojení a přesazení
Na půdu nejsou citrusy náročné. Vyhovuje jim směs zahradní zeminy, rašeliny, kompostu a písku či speciální substrát pro citrusy. Půdní reakce by měla být mírně kyselá až neutrální. Během vegetačního období je vhodné citrusy pravidelně hnojit. Poměr dusíku, fosforu a draslíku by měl být zhruba 1 : 0, 75 : 1. Speciální hnojiva pro citrusy mohou být drahá, použít můžete ale i běžné hnojivo pro zelené rostliny. Horší než nehnojit je však hnojit příliš. Pro optimální výživu stačí citrusy přihnojovat jednou za týden a občas přidat i hnojivo se stopovými prvky. S přesazováním citrusů nemusíte spěchat, postačí jim jednou za tři až čtyři roky. Správný čas poznáte podle příliš těsného květináče. Na dno nového květináče dejte drenážní vrstvu (štěrk či drobné úlomky hliněných květináčů) a na ni pak nasypte substrát. Po přesazení nevystavujte rostlinu přímému slunci. Nejvhodnějším obdobím k přesazení je jaro. Nikdy citrusy nepřesazujte v zimě, protože přesazení podpoří jejich růst a rostliny by se zbytečně vysilovaly.

Přezimování
Správné přezimování je pro amatérské pěstitele citrusů tvrdým oříškem. Obecně citrusy potřebují pro přezimování světlou místnost s teplotou kolem 10°C. Pokud takový prostor nemáte k dispozici, snažte se alespoň s rostlinami nehýbat, dopřát jim stálou teplotu a nezapomínat na občasnou zálivku. Jinak budou reagovat opadem listů nebo dokonce odumřením.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak pěstovat citrusy?

Jak pěstovat citrusy?