Zahrada s nejkrásnějším výhledem

Soukromý les, kaskáda jezírek, květinová louka i ovocný sad. To všechno se vešlo na zahradu o velikosti čtyři tisíce metrů čtverečních. A jako by to nestačilo, rostliny a terénní úpravy jsou navržené tak, že se zde majitelé dočkají během sezony mnohých krásných překvapení.

I přírodní zahrada může být pěkně udržovaná. Zvlášť péče o květnatou louku je jednodušší než o klasický trávník.

Zahrada by nikdy neměla fungovat jako uzavřený prostor a mikrosvět, což si uvědomovali i majitelé parcely v Lojovicích poblíž Velkých Popovic. Proto se z různých míst pozemku mohou kochat údolím, poli, která každý rok mění svou podobu, i okolními lesy. Už tak velká zahrada díky tomu působí jako mnohem větší. Při jejím zakládání bylo důležité myslet také na to, jak omezit u takové plochy údržbu.

Zákoutí a překvapení

Zahrada je rozčleněná do několika sekcí, které se liší nejen vzhledem, ale také využitím. Projekt architektů Karla Posoldy a Jana Kotláře zohlednil i to, že by nemělo být možné celý pozemek zhlédnout z jediného místa. Nejen na návštěvy, ale i majitele tak čekají různá překvapení. A také zákoutí nabízející soukromí. Zahradu zajímavě rozčlenily především terénní úpravy, které jen zvýraznily menší údolí i vyvýšeniny na už tak zvlněném pozemku. Nejvíce se terén měnil v okolí kaskády tří přírodních jezírek, na ně je nyní krásný výhled z oken domu. A každou sezonu jiný. Rok co rok tady něco nového přibude – ať to je vyvýšený záhon, vinná réva u fasády domu nebo třeba nový ovocný strom, který se začlení do budoucího sadu v květnaté louce.

Přírodní, ale pečlivě udržovaná

Přírodní charakter zahrady není určitě náhodný. Majitelé ho zvolili pro jednodušší údržbu i typickou proměnlivost. Tomuto stylu odpovídá především květnatá louka rozkládající se v centrální části. Ačkoli byla zakládána stejnou technologií jako okolní trávník, nebylo pro její výsev využito osivo obsahující kvetoucí rostliny. Ty se sem za několik let nastěhovaly z okolí, chtělo to jen trochu trpělivosti a citlivou seč, která ujmutí bylin podpořila. V letošním roce louka už krásně rozkvetla. Příští rok se dá očekávat, že bude vypadat zase trochu jinak a nejspíš se v ukážou třeba i jiné druhy rostlin a v létě si je oblíbí pestrobarevní motýli i další opylovači.

Ačkoli majitelé volili styl nenáročný na údržbu, během jara a podzimu si zvou na pomoc odbornou firmu, která obstará nutné řezy dřevin i další práce. Třeba dosazování stromů. Jak už to bývá téměř u každé zahrady, také tato se postupně vyvíjí. Práce tady sice začaly už v roce 2012 a byly dokončeny o dva roky později, ale i v posledních letech se sem tam dosazují ovocné dřeviny a upravují plochy určené pro pěstování zeleniny.

Procházka po zahradě

K domu se dostanete po zvlněné příjezdové cestě ze žulových kostek, která se zvoleným materiálem i barvou doplňuje s architekturou domu. Hned u vjezdové brány byl na vyvýšeném místě založený les, příjemný stín tu vytvářejí domácí druhy stromů. Rozhodně nevadí, že v budoucnu vytvoří širokou korunu, místa je tu na to dost. Kromě borovice lesní (Pinus sylvestris) tu roste také skupina tisů červených (Taxus baccata). A pod nimi převažují rostliny vyžadující právě stín i specifické mikroklima lesa. Okraje tvoří břízy bělokoré (Betula pendula), které jsou i v zimě zajímavé barvou své borky. V okolí roste habr obecný (Carpinus betulus), dub letní (Quercus robur) nebo třeba buk lesní (Fagus sylvatica). Jejich listy se na podzim barví do žlutých odstínů, a když pak opadají, vynikne i blízké vřesoviště a okrasné trávy, které se tu objevují v mnoha zajímavých druzích na větších plochách. Kromě kavylu péřovitého (Stipa tenuissima) jsou to také metlice trsnaté (Deschampsia caespitosa) nebo ostřice chocholatá (Carex comans). Kolem cesty rostou různé druhy jedlých rostlin. Jahodník měsíční (Fragaria vesca ´Rujana´), brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) nebo borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) se doplňují s vyššími dříny obecnými (Cornus mas).

 

Největší z jezírek slouží majitelům ke koupání.

 

Soukromí zahradě dodávají keře poblíž oplocení, na ně navazují druhy s jedlými dřevinami – rybízy (Ribes), muchovníky (Amelanchier) i zimolezy kamčatské známé jako kamčatská borůvka (Lonicera kamtchatica). Doplňuje je několik odrůd jabloní.
Další stromy se nacházejí i v prostoru květnaté louky. Postupně se sem dosazují ovocné dřeviny, časem se postarají o stín i zdravou úrodu. Morušovník bílý (Morus alba), třešeň (Prunus avium) i roubovaný muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) patří mezi původní sortiment, který tu roste od roku 2014. Úplnou novinkou tu je ale broskvoň (Prunus persica) a naši (Prunus pyrifolia), asijská hrušeň, té se na zahradě obzvlášť daří a pravidelně plodí. Ve východní části se poblíž bazénu nachází skalka s nízkými druhy trvalek i vyvýšené zeleninové záhony s různými druhy zeleniny a bylinek.

V jezírku to žije

Kaskádu trojice jezírek bylo třeba připravit už při plánování zahrady. Nehledejte ji hned u domu, ale spíše v dohledu několika desítek metrů. Horní jezírko, z něhož vytéká voda do dvou dalších, zčásti obklopuje a skrývá terénní val. Kolemjdoucí tak netuší, co se za ním nachází. O pocit soukromí se tu starají různé druhy keřových vrb, které se jednou za několik let musí zmladit, aby se zbavily starého dřeva a vytvořily opět nové výhony. Horní jezírko slouží k pěstování vodních a bahenních rostlin, což oceňují i různí živočichové, kteří se sem nastěhovali. A nejsou to jen žáby, ale zalétají sem i vážky a ptáci, kteří tu hledají útočiště i potravu. A během léta sem zalétá pár divokých kachen užívajících si tady příjemný klid.

Prostřední jezírko je nejmenší a napájí vodopád, který okysličuje vodu ve spodním, největším, určeném i pro koupání.

Pro snadnější údržbu

Udržovat okraje trávníku na takové ploše by bylo téměř nemožné, proto sem nechali majitelé hned při zakládání nainstalovat hliníkové obrubníky. Díky nim jsou hranice mezi záhony a trávníkem pevně dané a kromě menších úprav se už o ně majitelé nemusí starat. Jako praktické řešení, které nevyžaduje moc péče, se osvědčila květnatá louka. Vystačí si jen s jedinou sečí i s menším přísunem vody v létě. Majitelka v ní navíc pravidelně dělá sekačkou cesty, takže se i tudy dá pohodlně chodit. S péčí o intenzivně pěstovaný krátký trávník kolem domu (majitelé to s péči o něj nepřehánějí, musí si poradit i s občasným suchem) pomáhá automatická sekačka.

Tip nejen pro ovocnou zahradu

V každé zahradě mají své místo ovocné dřeviny. Nemusí jít jen o tradiční jabloně a hrušně – jestliže to plocha umožňuje, doplňte je i těmi méně známými. Na podzim vás potěší například jedlé plody jeřábu obecného ´Edulis´ (Sorbus aucuparia), který během září obalí oranžově červené plody. Na tuto dříve běžnou dřevinu se mnohdy zapomíná, ale i tak našla své místo na zahradě v Lojovicích, kde je na ni výhled přímo z domu.

 

Lucie Peukertová, foto autorka a www.cembra.cz

Zahrada s nejkrásnějším výhledem