Než si půjdete koupit meteostanici…

Rubrika: rss-feed, Technika

Je třeba přikrýt sazenice, aby je nepoškodily nízké teploty? Nechat skleník otevřený, nebo zavřený? Sklidit rychle zeleninu ze záhonů, aby nezmrzla? Situací, kdy potřebujete znát přesnou předpověď počasí na vaší zahradě, bývá hlavně zkraje a koncem sezony hodně. Pomůže vám domácí meteostanice.

Někomu stačí sledovat pouze teplotu v následujících několika dnech, aby se dobře postaral o svou zahradu, jiné ovšem meteorologie zaujme natolik, že vytvářejí vlastní předpovědi, naměřená data archivují a sdílejí s ostatními. A podle toho by si měli také vybrat meteostanici. Zatímco v prvním případě vám stačí přístroj, na jehož displeji se objeví ikony předpovědi počasí, atmosférického tlaku, případně zobrazení vnitřní a vnější teploty, v druhém oceníte graf vývoje tlaku, možnost přepočtu tlaku na hladinu moře, měření vnitřní či vnější vlhkosti a podobně. Poloprofesionální stanice dokážou měřit i směr a rychlost větru, dešťové srážky, hodnoty UV záření nebo solární radiaci a lze je propojit s počítačem, abyste mohli čísla pohodlně archivovat nebo sdílet. Nejen zahradníci určitě ocení možnost nastavit si různé druhy alarmů – třeba na mráz či nízké teploty, abyste zvládli zakrýt, uklidit či zachránit květiny i zeleninovou úrodu.

Pro správnou funkci předpovědi počasí je u všech domácích meteorologických stanic nutné použití čidla pro měření atmosférického tlaku. Pokud ho nemá, jde jen o předražený budík s teploměrem. Proto je velice vhodné u prodejce zjistit, zda přístroj tlakoměrné čidlo skutečně obsahuje.

Venkovní čidlo by mělo být umístěné tak, aby se v jeho okolí nenacházely žádné překážky, které by mohly zkreslit měření.

Bezdrátové převládají

Většina domácích meteorologických stanic se skládá z vnitřní jednotky a vnějšího čidla. Podíváte-li se do nabídek obchodů, zjistíte, že jen v menšině jsou propojené kabelem, většina funguje na bezdrátovém principu. Vzdálenost mezi oběma jednotkami by měla být minimálně třicet metrů, některé mají dosah i sto až sto padesát metrů. Proč tolik? Jde o vzdálenost ve volném prostoru, ovšem běžně se mezi oběma jednotkami nachází stěna domu, zábradlí, sklo, stromy a další překážky, která dosah snižují. Některé stanice mají možnost použití více bezdrátových čidel pro měření teploty, případně vlhkosti na několika místech. Počet čidel, která lze použít, je různý. Zpravidla jde o tři, ale některé typy jich mohou mít až deset.

Přesnost předpovědi však nezáleží ani tak na množství čidel jako na jejich správním umístění. Výrobci doporučují, že senzory by se měly nacházet ve výšce jeden až dva metry nad úrovní terénu a kolem mít volný prostor bez stromů, zahradních staveb a podobně. Nevhodné je také umístění ve strmém svahu či v dolině. A dokonce byste je neměli mít ani třeba přímo na domě nebo střeše, které akumulují a pak opět vydávají teplo. Snímač by měl být daleko od zdrojů tepla, mezi něž se řadí betonová terasa či zeď, která celý den absorbuje teplo a po západu slunce toto teplo uvolňuje. Pozor také na větrací otvory, například ze sklepa či komory. Naopak vhodné místo je nad trávníkem. Nejenže tady nic nezkreslí hodnoty, ale máte tu i dobrý přístup k zařízení při údržbě a servisu. Podle odborníků také nevadí umístění čidel na jižní straně, předpověď se tvoří nikoli podle aktuální teploty, ale hodnoty tlaku.

Co meteostanice měří?

Většina stanic měří a zobrazuje barometrický tlak, vnitřní a venkovní vlhkost a rosný bod, denní, týdenní či roční srážky, rychlost, směr a chlad větru i vnitřní a venkovní teplotu. Některé stanice poskytují možnost dokoupit další přídavná čidla pro měření venkovní teploty a vlhkosti, bazénového čidla či solárního napájení. Existují však i profesionální meteostanice, které umějí změřit navíc například množství srážek za posledních patnáct či šedesát minut i měsíc. Přečíst na nich můžete také doplňkové informace o větru – směr maximálního nárazu větru, desetiminutovou průměrnou rychlost i dominantní směry. Přídavné senzory pak monitorují solární radiaci a UV záření, které vás upozorní, jak dlouho byste měli zůstat na slunci. Dokonce existují i přídavné senzory pro využití nejen v zahradě – sledují výpar, vlhkost listů, vlhkost půdy – či univerzální nerezové sondy pro měření teploty půdy, vody, vzduchu a podobně.

Některé druhy meteostanic jsou vybavené alarmem, který upozorní na blížící se mráz či sněžení, a tedy nutnost sklidit poslední úrodu ze záhonů.

Abyste dobře viděli

Naměřené hodnoty a čísla se zobrazují na domácím displeji. Určitě každý bude rád, když je uvidí dobře a zdálky. Některé stanice je proto mají osvětlené, jiné tuto funkci nemají, ale často jde o stanice s velkými monitory, takže jsou i bez toho dobře čitelné. Osvětlení většinou zajišťují LED diody, dokonalejším systémem je takzvané EL backlite, tedy rovnoměrné osvětlení zelenou nebo modrou barvou.

Někdy může být velký displej nevhodný – pokud používáte stanici jako budík a ráno se díváte na velký displej ze vzdálenosti půl metru. Naopak pokud je stanice umístěna v místnosti na zdi, může být nepříjemné přecházet několik metrů, abyste údaje přečetli.
Součástí stanice jsou ve většině případů také hodiny s možností nastavení časového posunu s budíkem a zobrazením data. Hodiny jsou zpravidla řízeny rádiovým signálem z německého Frankfurtu nad Mohanem. Tento rádiový signál nastaví správný čas a datum a přenastaví hodiny také při přechodu na letní nebo středoevropský čas.

 


Co všechno můžete na meteostanicích sledovat?

  • aktuální teplotu doma i venku
  • ikony pro předpověď počasí
  • tlak vzduchu
  • vývoj změn teploty
  • vlhkost vzduchu
  • paměť maximálních a minimálních hodnot meteorologických jevů
  • rychlost a směr větru
  • množství srážek
  • hodnoty UV záření
  • přesný čas

 

Typy meteostanic podle zjišťování předpovědi počasí

• Meteostanice s měřením barometrického tlaku – s připojením k počítači či bez něj

• Přístroje s předpovědí počasí získanou z internetu

• Stanice systému Meteotime – přijímají kódovaná data Meteotime, která obsahují předpověď počasí. Data jsou vysílána spolu se signálem řízení hodin HBG (z vysílače ve Švýcarsku) a DCF-77 (z vysílače v Německu).

• Kombinace uvedených typů

 

redakce

Než si půjdete koupit meteostanici…