Zdravá zahrada
-
Trápí vás kašel? Naordinujte si bylinnou úlevu!
Kašlání postihne alespoň jednou za sezonu skoro každého – proto se vám může jevit jako banální onemocnění. Nenechte se ale…
-
Mikrobiom rostlin aneb Čí společnost jim prospívá?
Chcete přirozeným způsobem podpořit růst, plodnost a zdraví svých rostlin? Svěřte je do péče přátelských bakterií a hub!
-
Proměňte vlastní zahradu na lázně!
Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým…
-
Umíte správně hnojit?
Období po sezoně zahradníci využívají především k doplnění živin. Sklizní je totiž z půdy odebíráte, a to často ve větší míře, než…
-
Jak ulevit trávení?
Přelom roku většině z nás přináší nemalou zdravotní zátěž. Zatímco psychika trpí stresem a spěchem všechno stihnout, na úrovni těla…
-
Bylinky na parapetu
I v zimě lze pokrmy ochutit čerstvým rozmarýnem a uvařit si čaj z právě natrhané máty. Stačí použít bylinky, které si vypěstujete…
-
Aby srdce pracovalo, jak má…
I ten, kdo se narodí se silným a zdravě fungujícím srdcem, by se o tento sval měl starat – zejména…
-
Chcete se obklopit stoprocentně přírodní zahradou?
Přírodní zahrady svědčí rostlinám, živočichům i lidem, a ještě díky svojí vysoké biodiverzitě pomáhají obnovovat životní prostředí. Jaká kritéria musí…
-
Teplo domova aneb Jak efektivně topit dřevem?
Rtuť teploměru klesá, ceny energií rostou, a vy přemýšlíte, jak hospodařit s palivovým dřevem co možná nejšetrněji? Kterak dřevo správně…
-
Domácí prostředky proti zánětům? Vyrazte do spíže!
Zánět obvykle mají na svědomí bakteriemi, které se v těle množí, zatímco se tělo jejich dalšímu pronikání brání. To se projevuje…
-
7 faktů o hmyzích domcích, které (možná) ještě neznáte
Pomáhají přírodní rovnováze na zahradě, a ještě pěkně vypadají. Obliba užitečných hotýlků pro hmyz svědčí o tom, že nám příroda…
-
Investujte do kompostu aneb Zimou to nekončí
Kompostování v zahradě je velmi důležité. Díky němu získáte dobrý materiál na jaro. Pokud máte bioodpadu přebytek, je lepší postavit další…
-
Nejkrásnější původní druhy dřevin pro zahrady
Chcete udělat něco konkrétního pro přírodu, vytvořit zázemí pro hmyz i ptactvo a významně přispět k udržení přírodního rázu naší krajiny?…
-
Bylinky na dobrou noc aneb Kozlíkové víno, chmelové mléko či lipová koupel?
Když se potýkáme s velkou fyzickou únavou, psychickým vypětím či dlouhodobým stresem, typicky toužíme rychle usnout a vyspat se do růžova.…
-
Proměňte šedou vodu na živou
Heslo „využijme každou kapku” se nemusí týkat jen dešťovky stékající ze střech. Jakkoli úsporně pracují moderní myčky a pračky, při…
-
Jaké výhody má pěstování na balících slámy?
Když vrcholí sklizeň obilovin na polích se objevují balíky slámy. Když si jich teď pár obstaráte u farmářů či zemědělských…
-
5 triků, jak chytře dávkovat vodu
Heslo zní jasně: zachytit, zadržet a pomalu přidělovat. Některé lety prověřené „vychytávky” už možná znáte, jiné vás mile překvapí. Využijte…
-
Malí velcí pomocníci nejen do eko zahrad
Nechcete své zahradní království zamořovat pesticidy? Úrodu naštěstí ochráníte i bez nich. Ekologové považují za jednu z účinných metod podporu přirozených…
-
Umíte zahradničit bez odpadu?
Posečená tráva, plevel vypletý ze záhonů, větve dřevin po jarním prořezu, spadané podzimní listí… Samý odpad, říkáte si? Naopak! Když…
-
Kompost nad zlato
Při správném postupu kompostování už nemusíte plnit popelnici na bioodpad ani kupovat komerční substráty. Vyrobíte si je zdarma sami. V malé…

-
8 tipů na netradiční osazení truhlíků
Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé…
-
Pěstování mrkve a petržele. Je to snadné, ale…
Pěstování mrkve a petržele je poměrně jednoduché, vystačíte si se správně založeným záhonem. Přesto čas od času nejsou zahradníci s…
-
Řez slivoní, třešní, meruněk a broskvoní
Mnozí zahrádkáři si nevědí rady s řezem slivoní, třešní, broskvoní a meruněk. Často při něm proto dochází k opakovaným chybám,…
-
10 nejkrásnějších letniček
Některé letničky lze sít již v dubnu, čas těch choulostivějších přichází v květnu. Pokud stále máte volnou předzahrádku či záhony, a…
-
Co dělat, aby pilatky nezničily celou úrodu švestek?
Pilatky jsou poměrně nový agresivní druh hmyzu, který dokáže napáchat v zahradách nemalou škodu. Na peckovinách škodí pilatka švestková a…
-
10 trvalek pro vaši zahradu
Trvalky neboli pereny by neměly chybět v žádné zahradě – malé ani velké. Rostou zde několik sezon, dlouho kvetou, jsou…