Aby vás pohyb nebolel

Kondice vašeho pohybového ústrojí ovlivňuje nejen vaše sportovní výkony, ale i radost ze života. Jak si ulevit od otoku při výronech, nebo při záchvatech bolesti kloubů, když to máte do lékárny daleko? Vyzkoušejte přírodní recepty!

Abyste byli úspěšní, ze všeho nejdřív se snažte rozlišit, z čeho vaše potíže s hybností pramení. Při zánětlivé artritidě potřebujete postižené místo ochladit a odvádět horkost, zatímco od chronické artrózy vám uleví prohřátí – a každý z těchto efektů vám logicky zařídí jiná rostlina. Zcela odlišný přístup potom funguje při akutních poraněních.

Proti bolesti i otokům

Obklady a zábaly bolavých kloubů představují to nejjednodušší řešení, které pomůže hlavně při náhlých potížích, kam spadá podvrtnutí, nebo dokonce výron. Mají za úkol pomoci vstřebat tekutinu z otoku, který vznikl při poškození kloubního pouzdra. Vážnější úraz prozradí i krevní sraženina – i tu můžete pomocí bylinek „přemluvit“, aby se zahojila lépe a rychleji než při pouhém přiložení studeného obkladu. Mezi obecně známé pomocníky na bolavé klouby patří i běžná zelenina české kuchyně – zelné listy a křen. Ale pozor, tyto druhy nemůžete vzájemně zaměňovat. Zatímco zelné listy naklepané paličkou pomáhají při otocích při podvrtnutí, pověstná křenová placka vybranou partii těla zahřívá, a pomáhá tak při záchvatu revmatitidy (a nikoli při úrazu).

Bolesti kloubů

Foto: Shutterstock

Kostival

Při jakémkoli poranění kostí – počínaje naraženinou a konče zlomeninou – byste měli sáhnout po kostivalu (Symphytum officinalis), který vám můžeme doporučit jako jednu z nejlepších rostlin pro zahradu i pro lidi. Její klad spočívá nejen ve snadném pěstování, ale jistě i v její univerzálnosti – pomáhá při úrazech, poslouží vám jako základ pro výborné hnojivo, a navíc zúrodňuje půdu. Vytahuje totiž živiny ze spodních vrstev, což ocení rostliny, které nekoření tak hluboko. Používání kostivalu v případech akutního poranění nemůže být jednodušší – listy se rozmačkají a kaše se nanese na plátno, kterým se končetina ováže. Ještě lépe účinkuje odvar z čerstvého kořene nebo kašička ze sušeného a namletého, kterou získáte smícháním s troškou vody. Pozor, kostival se nikdy nepoužívá vnitřně, obsahuje alkaloidy, které mohou mít nevyzpytatelný účinek na játra.

Tip pro vás: Pokud nepotřebujete žádný z vyjmenovaných účelů, k výsadbě vás může přesvědčit i fakt, že kostival pěkně kvete a přitahuje užitečný hmyz. Tak přispívá doslova k oživení zahrady, neboť s hmyzem přicházejí i další živočichové, jako jsou ptáci nebo i ještěrky. Kolem záhonu díky němu vznikne malý biotop. Na rozdíl od jiných „ekorostlin“ (kopřiva, brutnák, měsíček či aksamitník) jde o pohlednou trvalku, na místě tedy vydrží léta. Vyberte mu vlhčí slunné místo (snese i polostín) s kyprou, živnou půdou.

Prha arnika

Arnica montana Tato horská bylina u nás sice vzácně roste, ale spadá mezi chráněné druhy. Pokud ji chcete vyzkoušet, musíte se v zelené lékárně poohlédnout po již hotovém přípravku nebo po sušených květech z pěstované kultury. Pomůže při zhmožděninách, natažených svalech nebo poškozených kloubech, tedy při všech tupých poraněních. Arnika účinkuje i při bolestech zad, revmatitidě či artritidě. Nejčastěji se používá ve formě masti nebo olejového výluhu, postižené místo se jemně masíruje. Má velmi silné protizánětlivé účinky díky seskviterpenlaktonům, flavonoidům a polysacharidům – ty stojí za tvorbou hojivé granulační tkáně. Součástí výborného efektu je vedle analgetického působení také rychlé rozpouštění a vstřebávání otoků či krevních sraženin.

Tip pro vás: Obklad ze spařených arnikových květů (2 čajové lžičky na 150 ml vody, 10 minut louhovat) ještě překryjte teplým ručníkem a nechte působit maximálně půl hodiny.

Bolesti kloubů

Foto: Unsplash

Rozmarýn

Možná nemáte tuto pohlednou středomořskou bylinku zařazenou jako léčivo, ale vyvede vás z omylu. Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) má velmi silné léčivé schopnosti, nejen protizánětlivé, ale hlavně prokrvující. Toho se využívá zejména pro namožené klouby a svaly. Masáž rozmarýnovým olejem svaly prokrví, lépe jsou potom odváděny metabolity, například kyselina mléčná. Ostatně prohřátí svalů pomůže i před samotným sportovním výkonem.

Tip pro vás: Pozor, rozmarýnové oleje a esence se vyznačují velkou silou, pro masáž se tedy používá jen malé množství, které nakapete do základního oleje zvaného báze. Buď může jít o olej dětský, nebo můžete využít i obyčejné výživné tělové mléko bez parfemace. Velmi podobný účinek má i jalovec Juniperus communis, který také citelně pomáhá při namožených svalech a kloubech. Použití jalovcové esence se praktikuje stejně jako u rozmarýnu – kape se do bazálního oleje, nepoužívá se přímo.

Kalina

Běžný keř (Viburnum opulus), který se hojně pěstuje v různých kulturních formách i u nás, se překvapivě dá využívat i jako léčivka. Konkrétně to platí pro kůru: má totiž tak silné protikřečové účinky, že se odrazily i v jejím anglickém lidovém jménu (křečová kůra). Uvolňující účinek kaliny pomůže i při stresových bolestech zad při nervovém vypětí. Navíc umí odstranit křeče nejen u svalstva kosterního, ale i u hladkého, tedy třeba při syndromu dráždivého tračníku, a dalších, velmi těžko léčitelných problémech trávicího traktu. Pro masáž svalstva se používá olejový výluh z mladé kůry. Ta se sklízí v době květu z mladých větviček, tedy v květnu a červnu.

Tipy pro vás: Červené plody kaliny jsou za syrova mírně jedovaté (někdy se uvádí i „nejedlé“), východoevropské národy z nich přesto s oblibou vyrábějí sirupy a džemy. Vy ale raději neexperimentujte a využívejte pouze kůru nebo pupeny. Jako nejbezpečnější se v tomto případě jeví koupě hotového přípravku.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock, Unsplash

Aby vás pohyb nebolel