Trápí vás kašel? Naordinujte si bylinnou úlevu!

Kašlání postihne alespoň jednou za sezonu skoro každého – proto se vám může jevit jako banální onemocnění. Nenechte se ale zmást: aby se záchvaty kašle nerozvinuly v těžký zánět průdušek, nebo dokonce v zápal plic, je třeba zahájit léčbu. Vedle odpočinku vám pomůže i následující pětice bylinek.

foto Shutterstock

Skutečnost, že léčivé rostliny pomáhají při kašli, odhalili lékárníci už i dávno – proto také řada sirupů obsahuje bylinný základ. Některé sirupy (hlavně ten jitrocelový) si přes léto můžete vyrobit i doma, účinné bylinky si ale můžete také nasušit, a používat je během zimy. Vybírat si můžete z relativně dlouhého seznamu léčivých rostlin, na němž najdete řadu domácích druhů. Kromě již zmíněného jitrocele kopinatého patří k významným pomocníkům i všeobecně známá divizna, podběl, sléz. Nás dnes bude zajímat méně využívaná mateřídouška, prvosenka, konopice, hluchavka nebo lékořice.

Mateřídouška

foto Shutterstock

Možná ani netušíte, že tuto sympatickou, plazivou a stálezelenou rostlinu vlastně řadíme mezi polokeře (podobně jako levanduli nebo šalvěj). I když se pěstuje v mnoha okrasných formách, pro léčení se využívají jen botanické druhy, jež se mezi sebou často i kříží. V české přírodě narazíme nejčastěji na mateřídoušku vejčitou (Thymus pulegioides) a mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum). Běžně rostou na teplých stráňkách a mezích, často však osidlují i horské kamenné zídky na slunci. Mateřídouška se sbírá v době květu – tedy od června až do konce prázdnin. Má silně antiseptické a uklidňující účinky a používá se nejen při bakteriálních infekcích, ale také při aromaterapii. Jaké nejcennější látky obsahuje? Éterické oleje (thymol), hořčiny a flavonoidy, zejména serphyllin. Pro léčbu kašle se využívá čaj, odvar se, nicméně, dá rovněž inhalovat, pak pomáhá při čištění čelních dutin od rýmy.

Tip pro vás: Vždy byste měli kvetoucí třetinu výhonů odstřihovat nůžkami – tenké výhony vás mohou překvapit svou pevností, kvůli níž keřík snadno vytrhnete. Rostlina samotná se množí jen semenem, řízkování je obtížné.

 

Hluchavka

foto Shutterstock

Hojně se vyskytující druh (Lamium album) najdete na vlhkých půdách bohatých na živiny. Na zahradách se hluchavka bílá záměrně nepěstuje, jde o všeobecně rozšířenou bylinu. Pro farmaceutické účely se od konce května sbírají bílé pyskaté květy. Plně rozkvetlé se vytahují ze zelených číšek – tento postup není obtížný, jen předem počítejte, že získat sáček sušené byliny dá dost práce. Lehoučké květy se rychle suší ve stínu a skladují se v hermeticky uzavřené nádobě – snadno totiž nasávají vlhkost ze vzduchu i pachy z okolí. Můžete se setkat i s radou, ať sbíráte celé rozkvetlé vršky kopřivy, ale sušení potom probíhá daleko pomaleji. Hluchavka obsahuje slizové látky a katechinové třísloviny, a navíc i látky, které vnitřně pomáhají proti křečím a utišují záchvaty kašle.

Tip pro vás: Květy sbírejte velmi opatrně! Nesmí se pomačkat, jinak zhnědnou a budou nepoužitelné. Obsahují mnoho nektaru, proto se těší zájmu včel. Bývají i oblíbenou pochoutkou dětí – sladká šťáva se totiž dá vysát ze spodní části květů.

 

Prvosenka

foto Shutterstock

Tuto bylinku (Primula veris) rádi doporučují dětští lékaři, když se totiž přidává do koupele, pomáhá proti dětským ekzémům. Cenné slizové látky (saponiny), jež obsahuje, ale výborně účinkují i při vnitřním používání. Pomáhají totiž tišit dráždivý kašel, umožňují odkašlání a chrání podrážděné sliznice. Sbírají se květy (včetně kalichů) a kořeny – ty se ale vyrývají jen u starších, nejméně tříletých rostlin. I když roste volně ve světlých hájích, patří mezi chráněné byliny, proto se nesmí vyrývat. Vyplatí se, když si prvosenku vysadíte na vlastní zahradu – jde o nenáročnou trvalku, a kromě přiměřeně vlhké půdy pod keři nemá zvláštní nároky.

Tip pro vás: Při sběru se doporučuje nechat v okolíku aspoň dva květy, aby se rostlina mohla vysemenit. Lépe učinkují kořeny, neboť obsahují více saponinů, které rozpouštějí hleny. Pro děti se ale hodí spíše květy, jelikož mají příjemnou chuť a nikdy nezpůsobují podráždění žaludku.

 

Konopice

foto Shutterstock

Vysoká a statná konopice (Galeopsis) se řadí mezi hluchavkovité, které prozradí typická čtyřhranná lodyha a pyskaté květy. (V závislosti na druhu můžete narazit na květy růžové, bělavé i žluté.) Všechny druhy spadají mezi jednoleté, zemědělci je považují za plevel, farmaceuti ale oponují, neboť jde o domácí druh s velkým, dosud málo využitým potenciálem. Jde téměř metr vysoké rostliny, které mají zvýšený obsah kyseliny křemičité, a proto se hodí pro posílení plicní tkáně (zejména u starších lidí), ať už po dlouhodobých infekcích nebo při chronickém kašli. Abyste se konopicí nepředávkovali, nepřekračujte u tohoto tohoto účinného léčiva doporučenou denní dávku, která činí 5 až 6 gramů sušené nati.

Tip pro vás: Konopice často rostou na krajích polí, tam je ale raději nesbírejte – mohly by obsahovat příliš hnojiv i zbytky z postřiků. Pokud vás tato léčivka zaujala, vypěstujte si ji na zahradě ze semen. Ta se vysévají zjara do lehčí půdy, zapravená asi tři centimetry pod povrch. Osivo získáte sebráním z dozrálých rostlin, obchodní síť je nenabízí, na rozdíl od sušené natě (tu prodává například bylinkářství Grešík).

 

Lékořice

foto Shutterstock

Lékořicovou příchuť si většinou spojujeme s cukrovinkami, lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) má ale významnou pozici i mezi léčivkami. Řadí se do čeledi bobovitých, jejím plodenstvím je tedy lusk. Dříve se pěstovala v teplé oblasti Jižní Moravy, jako trvalku ji ale můžete vysazovat i v jiných koutech republiky. Využívají se oddenky, které se na podzim musí pečlivě očistit, před upotřebením se ale neloupají. Rostliny se nevyrývají celé, ale opatrně se odhrabou a odříznou se dlouhé postranní kořeny. Hlavní oddenek musí zůstat, sklízí se v tříletých intervalech. Získané sušené kořeny utišují křečové stavy při bronchitidě, chrání sliznici a podporují její čištění. Kořeny se mají před použitím nakrájet či nadrtit a zalit studenou vodou, teprve po hodině se zahřejí k varu a nechají zchladnout. Dávka se pohybuje kolem deseti gramů kořene denně.

Tip pro vás: Pravidelná konzumace slabého odvaru z lékořice napomáhá odbourávání tuku, navíc jeho nasládlá chuť zpříjemní konzumaci nejrůznějších hořkých odvarů a čajů. Pomůže i při přecitlivělosti žaludku na kyselý aspirin.

 


Na silný kašel ještě silnější recept
Chcete vytěžit to nejlepší z každé bylinky? Smíchejte 40 gramů nati konopice, a po 20 gramech kořene prvosenky, natě mateřídoušky a listů jitrocele kopinatého. Směs přelijte horkou vodou a nechte 10 minut vylouhovat. Poté pijte třikrát denně šálek, nejlépe po dobu dvou až tří týdnů.


 

 

Dagmar Cvrčková

foto Shutterstock

Trápí vás kašel? Naordinujte si bylinnou úlevu!