Rostliny do koupelny

Máte plný byt kytek s jedinou výjimkou, a to je koupelna? Pokud si myslíte, že v nevelké místnosti s malým oknem nebo dokonce bez něj žádné pokojovky neporostou, mýlíte se. Existuje řada druhů, kterým se tady daří.

foto Shutterstock

Koupelny jsou specifický prostor, zpravidla s vysokou vzdušnou vlhkostí i vyšší teplotou. Toto prostředí některým skupinám rostlin vyhovuje, jiným ne. Do první patří většinou druhy pocházející z tropických oblastí, kde žijí buď pod vyššími stromy, které je zastiňují, nebo jako ovíjivé liány. Daří se tady i epifytům, tedy druhům, které žijí přímo na stromech, a kapradinám. Zcela bez světla nemůže ale růst žádná rostlina.

 

Parožnatka

foto Shutterstock

Nedostatek světla kompenzuje nápadná parožnatka (Platycerium) velkou plochou listů. Daří se jí právě na teplých místech, kde dosahuje teplota 20 až 24 stupňů. Prospívá jí denní rosení měkkou vodou. Je sice velmi přizpůsobivá, ale více světla také ocení. Má dva druhy listů – první šupinovité ploché chrání kořeny, druhé směřují nahoru, jsou vlnaté parožnaté a laločnaté. Pozor, neotírají se houbičkou, ztratily by svůj specifický povrch.

 

Lopatkovec

foto Shutterstock

Nenáročná pokojovka (Spathiphyllum) pochází z jihoamerických tropických oblastí, kde žije ve stínu velkých stromů, umí se tedy na nedostatek světla aklimatizovat. Husté trsy tvoří jednotlivé listy na dlouhém, asi čtvrtmetrovém řapíku. Lopatkovec se dobře vyrovnává s vysokou vlhkostí, je také nenáročný na péči. Pokud ho nepřesadíte a nepřihnojíte, dojdou mu živiny a málo pokvete. To by byla škoda, protože tvoří pěkné květy s čistě bílým listenem a výrazným žlutým protáhlým středem.

 

Kořenokvětka

foto Shutterstock

Jednou z výhod kořenokvětky (Aspidistra) je její přizpůsobivost, díky níž poroste i v horších podmínkách, vždyť se jí také lidové říká ševcovská palma. Největší ozdobou jsou dlouhé úzké listy, květy má malé, hnědočervené a najdete je těsně nad půdou – proto kořenokvětka. Existuje i bíle pruhovaná odrůda ´Variegata´, ta ale potřebuje více světla, aby se kresba dostatečně vybarvila. Rostlinu zalévejte pravidelně malým množstvím vody a dopřejte jí lehčí humózní substrát.

 

Šplhavnice

foto Shutterstock

Šplhavnici (Epipremnum) můžete znát také pod pojmem potos. Řadí se k nejodolnějším rostlinám, tvoří dlouhé liánovité výhony, díky kterým se dostane co nejblíže světlu. Listy jsou srdčité, nepravidelné, mohou být podle odrůdy světle či tmavě zelené, často se zlatými skvrnami. Pochází z tropických podmínek, nesnáší chlad a průvan, proto se hodí do místností bez oken. Nesvědčí jí přemokřený substrát, a tak potřebuje dobrou drenáž. Do květináče vysazujete vždy několik rostlin, málo se větví, a jedna by nevypadal dobře.

 

Šeflera

foto Shutterstock

Vyšší šeflera (Shefflera arboricola) se hodí do větších koupelen, může mít totiž i více než metr. Tvoří vzpřímený, málo větvený stromek. Dělené listy byly původně tmavě zelené, ale u nových druhů jsou panašované, tedy vícebarevné. Květina hůř snáší velké teplo, stačí jí maximálně 21 stupňů. Dobře se jí daří v rovnoměrně vlhké půdě, je třeba se vyvarovat zamokření. Jestliže vám příliš vytáhne, nebojte se ji zastřihnout, opět hustě obroste.

 


Tip redakce:
Máte-li opravdu tmavou koupelnu, kde se nedaří ani těm nejodolnějším květinám, ustřihněte dva tři výhony nebo listy rychle rostoucích pokojovek, které pěstujete v jiných místnostech a dejte je do vody. Vydrží vám tady pěkné i několik týdnů.

foto Shutterstock


Rostliny do koupelny s oknem

Horská palma

foto Shutterstock

Takzvaná horská palma neboli oštěpuška (Chamaedorea elegans) patří k nejkrásnějším rostlinám, které můžete v koupelně mít. Tvoří jen krátký kmínek, listy jsou pěkně vzpřímené a dlouhé. Je nenáročná na péči, stačí jí pravidelně zalévat, ale pozor na přemokření. Tomu se vyhnete dobrou drenáží i vláknitým substrátem. Dobře snáší i vyšší vzdušnou vlhkost, naopak v suchém vzduchu ji napadají svilušky.

 

Ledviník

foto Shutterstock

Nápadná a oblíbená kapradina ledviník (Nephrolepis) je velmi náročná na vyšší vzdušnou vlhkost. Proto se ji bude více dařit v koupelně než obývacím pokoji. Její zvláštní laločnaté listy jsou totiž uzpůsobené k využívání a jímání vlhkosti ze vzduchu. Ledviník je také poměrně náročný na světelné podmínky, nesvědčí mu extrémy, tedy ani tmavé kouty, ani přímé slunce. Jde o poměrně velkou rostlinu, listy splývají i metr dolů, proto ji můžete umístit na zrcadlovou skříňku nebo zavěsit.

 

Orchideje

foto Shutterstock

Některé orchideje mají rády teplé a vlhké klima, jiné potřebují chladnější podmínky. Do první skupiny patří z tropických oblastí pocházející rody Vanda, Oncidium, Miltonia, střevíčníkovec (Paphiopedilum) a také nejčastěji prodávaný můrovec (Phalaenopsis), kterému v době kvetu vyhovují teploty až kolem 25 stupňů. Místo bez přímého slunce je podpoří v bohatším kvetení. Pozor na zalévání, hodně vody vyžadují jen v době květu.

 

Dračinec

foto Shutterstock

Z odolných dračinců se pro koupelny hodí ten nejmenší – dračinec Sandnerův (Dracaena sanderiana). Je vysoký do půl metrů, pruhované, trochu stočené úzké dlouhé listy zakončuje výrazná špička. Ta na suchém vzduchu zasychá. Rostlina působí trochu neurovnaně. Zalévejte ji malým množstvím vody, ale pravidelně, nesnáší vyschnutí kořenového balu. Optimální teplota po její pěstování se pohybuje kolem 22 stupňů.

 

Guzmánie

foto Shutterstock

Postavíte-li guzmánii (Guzmania lingulata) s nápadně červenými listeny a bílým středem na umyvadlo, růžice tady pěkně vynikne. Doširoka rozložené tmavě zelené listy se pěkně lesknou. Pochází z Mexika, kde roste pod stromy v deštném pralese. Proto i substrát by měla mít vláknitý, hrubý, s kyselou půdní reakcí. Zalévat ji můžete i do středu, ale pozor, voda nesmí obsahovat vápník, proto si pro ni nasbírejte dešťovku nebo kohoutkovku nechte alespoň odstát.

 

redakce, foto Shutterstock

Rostliny do koupelny