Hluchavky nejen léčivé

Hluchavka pitulník

Lamium galeobdolon

Tato hluchavka – setkat se můžete i s názvem pitulník žlutý, který dostala podle barvy květů – dorůstá do výšky asi třicet centimetrů. Velmi oblíbené jsou vyšlechtěné varianty se skvrnitými listy, které slouží i jako náhrada trávníku. Kultivary ´Florentinum´ a ´Silberteppich´ se tak rozrůstají, že mohou vytlačit i plevel.

Tipy pro pěstování: Rostlině se nejlépe daří pod stromy a keři, vyhovuje jí stín. Půda by neměla být příliš suchá.

 

Hluchavka skvrnitá

Lamium maculatum

Tento druh s nachovými květy běžně najdete v lese. Vyšlechtěné zahradní kultivary bývají hustší a mají výšku jen kolem dvaceti centimetrů. Bohatě kvetou, často je zdobí listy panašované nebo s kresbou. Například ´Anne Greenaway´ je má zelené se žlutým krajem, ´Beacon Silver´ stříbrné se zeleným lemem a ´Gold Crown´ žlutavé.

Tipy pro pěstování: Poroste i v těžších půdách a na více osluněných místech. Jen pozor, přímé slunce ji může popálit.

 

Hluchavka šalvějová

Lamium orvala

Méně známá hluchavka je vysoká až šedesát centimetrů a má jednoduché listy a velké tmavě růžovo- až červenofialové květy netradičního skvrnitého zbarvení. První se rozvíjejí v dubnu, poslední objevíte ještě nyní. Tato trvalka roste vzpřímeně a v trsech. Dobře doplní pod dřevinami nižší hajní druhy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje propustnou vlhčí zeminu a vyšší vzdušnou vlhkost, na zimu ji lehce přikryjte.

 

Hluchavka bílá

Lamium album

Známá planá trvalka s léčivými účinky dorůstá do výšky až padesát centimetrů a zdobí ji bílé až nažloutlé květy, které se objevují od jara do září. Jde o bylinu pomáhající při zánětech horních cest dýchacích, hojení ran i popálenin. Jde také o medonosnou rostlinu, která láká do zahrady včely a další užitečný hmyz.

Tipy pro pěstování: Nejlépe roste v kypré půdě na mírně zastíněných místech, často v okolí kompostů či na rumištích.

Dagmar Cvrčková, foto Shuttertock a profimedia.cz

Hluchavky nejen léčivé