Léčivý i jedovatý břečťan

Břečťan mají zahradníci rádi, pomáhá jim zakrýt nepěkné zdi. Odedávna se však využívá i jako léčivá rostlina proti kašli a má silné protizánětlivé účinky.

Jako magickou rostlinu břečťan (Hedera helix) spolu se jmelím uctívali již Keltové, kteří jej spojovali s bohem zimy. Díky obsahu saponinů – jsou to chemické sloučeniny obsažené asi ve stovce rostlin, které při protřepání s vodou silně pění – se používal i jako prostředek na praní vlny a hedvábí.

Na kašel i celulitidu
Břečťanové listy obsahují také flavonoidy, které mají kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy, a steroly. To jsou zase přírodní látky působící proti cholesterolu. Břečťan také pomáhá mírnit bolest, uvolňuje křeče a uklidňuje.

Nejčastěji se s ním asi setkáte v sirupech proti kašli, které jsou určené jak pro dospělé, tak děti. Rostlina všeobecně pozitivně působí na dýchací cesty, odstraňuje totiž potíže s jejich křečovitým stažením při chronických onemocněních, jako jsou vleklé bronchitidy, astma, černý nebo křečovitý kašel. Pomáhá hlavně tam, kde nemoc způsobují vleklé záněty v těle a snížená imunita člověka. Je to díky saponinům obsaženým v břečťanových listech, které rozpouštějí tuhý usazený hlen a tak usnadňují odkašlávání.

Břečťan je také součástí masážních gelů proti celulitidě, kdy pozitivně ovlivňuje prokrvení kůže a odtok mízní tekutiny, potlačuje i hromadění vody v podkožObklady na kuří okaí.

Listy trhejte na jaře
Budete-li si sbírat listy břečťanu například na výrobu oleje proti celulitidě, trhejte je pouze na rostlině, která nekvete, a to jen ze spodní části. Vhodným obdobím je tedy jaro nebo naopak podzim. Pozor, doma byste si měli připravovat jen přípravky pro vnější užívání, tedy třeba obklady či oleje. Rozhodně z břečťanu nevařte čaj a nepijte ho. Nezapomeňte, že jde o jedovatou rostlinu. Sirupy a kapky proto vždy kupujte pouze v lékárně.

Břečťan v zahradě
Kolem domu se často pěstují zahradní kultivary břečťanu s listy panašovanými po krajích nebo se světlou kresbou, jako je třeba ´Goldherz´. Odrůda ´Wingertsberg´ se zase v zimě barví dočervena. Méně se pěstuje břečťan kavkazský a irský s většími listy na dlouhých řapících. Všechny tyto dřeviny potřebují polostinné stanoviště s humózní a kyprou půdou.
Břečťaň ale můžete mít i v květináč doma. I zde bude tvořit dlouhé ovíjivé výhony, které se často tvarují na dekorativních obručích. Jde o nenáročnou rostlinuObklady na kuří oka, v porovnání se zahradními kultivary jsou její listy jemnější a menší, ale stále si zachovávají pro ně typický šípovitý tvar, často se světlou kresbou.


PŘÍPRAVKY Z BŘEČŤANU

Masážní olej proti celulitidě
Připravte si hrst čerstvých břečťanových listů, 30 gramů listů rozmarýnu, 30 gramů mladých jalovcových šištic, kůru za třech nevymačkaných citronů, 30 gramů semen fenyklu a malý oddenek zázvoru. Vše nasekejte nadrobno a nasypte do větší sklenice. Zalijte 1,5 litrem slunečnicového nebo ještě lépe olivového oleje lisovaného zastudena a postavte za okno na teplé místo. Obsah sklenice průběžně protřepávejte a po třech týdnech slijte do tmavých lahviček. Připravený olej používejte k masážím kůže. Olej uložený v chladu si udrží léčivé vlastnosti tři až šest měsíců.Obklady na kuří oka

Obklady na kuří oka
Čerstvé listy břečťanu naložte na tři dny do octa. Nasáklé listy přiložte na postižené místo, zavažte a nechte působit přes celou noc. Druhý den použijte nový list a v obkladech pokračujte, dokud se místo nezahojí.

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Léčivý i jedovatý břečťan