Barevné jsou nejen květy

Pampas

Pampas dvoudomý – část se mu říká i pampová tráva nebo kortaderie dvoudomá – má ohnuté šedozelené listy s ostrými okraji, které mohou dorůstat až do dvoumetrové délky. V mírných zimách zůstávají zelené. Jeho ozdobou jsou květenství, klasy nebo laty, které na konci sezony zezlátnou. Rostliny je třeba před zimou svázat a chránit listím před vlhkostí.

 


Bambus

Mrazuvzdorný listoklasec (Phyllostachys) – existuje až padesát kultivarů této rostliny – se řadí mezi bambusy. Dorůstá do výšky dva až dvacet metrů, dlouhá a dřevnatá stébla jsou přímá a dutá. Stálezelené listy příjemně šumí ve větru. Květů se dočkat nemusíte, objevují se v intervalu 30 až 120 let.

 

Turan

Bíle kvetoucí odrůda turanu ´Sommerneuschnee‘ zdobí záhon až do podzimu, může postupně měnit svůj odstín do růžova. Jde o jeden z dvou set druhů této rostliny, která může mít květy i namodralé, purpurové až růžové, vzácně také žluté. 

 

Svída

Nenáročná svída krvavá má výhony s tmavě červenohnědou kůru, listy se v chladných dnech vybarvují do červených tónů. Roste prakticky kdekoli.

 

Cesmína

Stálezelené listy cesmíny velkolisté nemají typické ostré špičky, jsou oválné. Pěstují se především žlutozelené kultivary ‘Golden King’ či ‘Belgium Aureum’. Červené plody mají jen samičí rostliny.

 

Tavolník

Tavolníky se řadí mezi okrasné keře, které bohatě kvetou – bíle nebo růžově. K tomu však
potřebují slunné místo a vlhčí půdu s dostatkem živin. Zajímavý je kultivar ‘Little Princess’, pokud ho včas o prázdninách zastřihnete, vykvete na podzim ještě jednou.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Barevné jsou nejen květy