Rostliny, které kvetou ještě v říjnu

Třapatka
Zlaté květy třapatky zářivé s vystouplým černým středem dorůstají do výšky od třiceti do sedmdesáti centimetrů, záleží na odrůdě. Oblíbené jsou i kultivary s hnědým úborem uvnitř.


Tavola
Odrůda tavoly ´Diablo´ patří k rostlinám s nejtmavšími listy. Ty dělají zahradu zajímavou nyní a na jaře navíc vytvářejí kontrast k bílým květům. Pěstovat můžete i světle zelený druh ´Luteus´. Jde o nenáročné keře, které dobře snášejí řez a tak je lze snadno udržet vysoké jen kolem dvou metrů.


Hvězdnice
Převážně fialové květy zdobí nižší hvězdnice chlumní (Aster amellus). Rozšířené jsou však i růžové nebo bílé astry novoanglické a novobelgické, které ovšem dorůstají do výšky až metr a půl. Pozor, tyto rostliny vyžadují místo na slunci, ve stínu trpí padlím.


Okecek
Okecek zaujme hlavně výškou – ta může být i dva metry – a okrouhlými srdčitými listy. Načervenalé květy se objevují ve druhé polovině léta, vydrží však mnohem déle. Tato trvalka se hodně rozrůstá, potřebuje kolem sebe prostor.


Magnólie
Magnolia grandiflora má neopadavé listy, díky tomu vypadá zajímavě po celý rok. Většinou se vysazuje jako solitéra, ale můžete ji umístit i do trvalkového záhonu. Vyžaduje teplé a chráněné místo, nestříhá se.


Jiřinky
Jiřinky dorůstají podle kultivaru do výšky od třiceti centimetrů do dvou metrů. Jde o letničky, které nesnášejí vysokou hladinu spodní vody.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Rostliny, které kvetou ještě v říjnu