Návod, jak pěstovat letničky

Od letničkových záhonů každý očekává především spoustu květů a krásné barvy. Že jste se v minulých letech o něco podobného pokoušeli, rostliny měly spoustu poupat a nakonec uhynuly? Zřejmě jste se dopustili některé z obvyklých chyb. Zkuste letos dodržovat tato pravidla a výsledek bude určitě mnohem lepší!

leto1 Letničky patří k rostlinám, které vyžadují poměrně dost vaší péče a práce. Pokud nechcete být zklamáni výsledkem, je třeba jim dopřát vhodné místo, správné přihnojování, přiměřenou zálivku. A dál?

leto3Příprava záhonů

Není to žádná věda. Vycházejte z toho, že letničky jsou na místě jen pár měsíců a za tu dobu chcete, aby ze sebe vydaly to nejlepší. Proto jim připravte místo podle jejich požadavků. Obecně lze říci, že drtivá většina z této skupiny rostlin ocení dobře zpracovanou zahradní půdu s dostatkem živin. Pozor ale v tomto případě na přehnojení! Příliš mnoho dusíku na počátku růstu vede k tomu, že rostliny nasazují málo květů a také snadno poléhají a stávají se obětí chorob, nejčastěji různých plísní. Proto je potřeba věnovat se více než u jiných zahradních rostlin jejich postupnému přihnojování. Začínat s ním můžete přibližně v polovině července a pokračovat v dvoutýdenních intervalech až do září. Nejvhodnější je tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Kam se hodí

Letničky jsou poměrně náročné na vaši práci a péči. Začíná to pěstováním sadby, pokračuje přípravou záhonů a výsadbou, během sezony musíte dbát na přiměřenou zálivku, aby se všechno ujalo a později rozkvetlo. Svojí barevností a krásou vám to ale rostliny vrátí. Nejlépe vyniknou v takových zahradách, pro jejichž majitele je starost o rostliny celoživotním hobby. Existují však i méně náročné druhy pro ty, kteří pěstování berou pouze jako odpočinkovou činnost a relaxaci. Je naopak zbytečné je vysazovat na chalupy a chaty, kde je péče spíše nárazová, a tedy nedostačující. Tam je ale plnohodnotně nahradí odolné trvalky.

Způsob výsadby

Jinak se samozřejmě vysazují letničkové záhony v zahradách a jinak klasická rabata s ornamentálním vzorem v parcích. Na ta doma zapomeňte, nechcete přeci vzbudit dojem, že jste zabloudili do francouzského parku nebo lázní. Pro zahrady j vhodnější ostrůvková výsadba, kterou je třeba sladit podle nároků jednotlivých druhů. Jde o skupiny druhů řazených podle podobných nároků na stanoviště, výšky a typu růstu. Lépe vypadají místa vysazená z méně druhů, které ale tvoří početnější skupiny stejné barvy, potom je dojem nejsilnější.

Pozor na výjimky

Letničky mají rády úrodnou půdu, ovšem i mezi nimi najdete výjimky, kterým vyhovují zcela jiné podmínky. Jde především o druhy, které pocházejí z teplých oblastí a mají sukulentní charakter. V běžné zahradní půdě by vůbec nekvetly, je třeba jim do ní přidat vyšší podíl písku a téměř je nehnojit. Jde o oblíbenou šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora) a kosmatec chudobkokvětý (Dorotheanthus bellidiformis).Sázejí se proto spíše než do klasických záhonů na kraje skalek, podél cest a k zídkám, neboť jim nevadí ani sluneční úpal.

Do vícedruhových letničkových záhonů nevysazujte ani pnoucí rostliny. Těm vymezte místo po kraji nebo v pozadí, mezi ostatními rostlinami by nevynikly ani s oporou. To tedy platí pro thunbergii, hrachor, okrasný fazol, povíjnici nebo rhodochiton.


Letničky, nebo balkonovky?

Možná trochu tápete v terminologii, jestli jsou letničky balkonovky a zda balkonovky patří mezi letničky. Letničkami se označují zpravidla všechny jednoleté rostliny, balkonovky tedy mohou být jejich podskupinou, jejichž dalším výrazným společným rysem je nízká výška nebo převislý typ růstu. Letničkami zahradníci naopak téměř vždy označují jen rostliny, které se vysazují ven, na volné záhony.


Díky Symbivitu budou bylinky vonět až u sousedů

leto2Symbivit Bylinky je mykorhizní produkt vyvinutý speciálně pro bylinky a koření , který prokazatelně zvyšuje obsah jejich aromatických látek. Je certifikován pro organické pěstování. Symbivit Bylinky je založený na využití skvělých vlastností mykorhizních hub. Jde o granulovaný přípravek, který má snadné použití a vaše bylinky z něj budou moci čerpat to nejlepší pro jejich krásnou vůni, chuť, růst a odolnost. Mykorhizní houby se napojí na kořeny bylinek a budou růst, čerpat živiny z půdy a podporovat rostlinu po celý její život.

www.symbiom.cz


Velký přehled letniček

Letničky lze vybírat a dělit do skupin podle mnoha kriterií. Nejčastěji se rozlišují podle výšky, náročnosti a pěstování.

PODLE VÝŠKY

Dělení letniček podle výšky je důležité pro kompozici záhonu a zahrady. Dozadu se vysazují vysoké rostliny, ty se nikdy nedávají na kraj výsadby, protože nekryjí půdu a na pohled to nevypadá pěkně.

  • Nízké s výškou 20 až 30 centimetrů – gazánie, nestařec, šrucha, všelicha, drchnička, šrucha, kosmatec. Jsou vhodné i na obruby.

  • Střední s výškou kolem 40 centimetrů – hledíkovka, aksamitník, nevadlec, šalvěj zářivá, lokanka, sluncovka, pestrovka, kejklířka, sporýš, měsíček.

  • Vysoké 50 centimetrů a více – hledík, astra čínská, ostálka, krásenka, laskavec, zvonek prostřední, letní fiala, luštěnice, kokarda, okrasný tabák, slunečnice.

hledík

hledík

kosmatec

kosmatec

luštěnice

luštěnice

šalvěj

šalvěj

 

PODLE NÁROČNOSTI

Dělení letniček podle náročnosti rozhoduje o tom,zda je vysadíte na menší plochy, což ocení citlivé typy, nebo zda naopak těm odolným dopřejete více místa.

  • velmi odolné se na místě se přesévají nebo mohou vydržet i do dalšího roku a také dobře obrůstají – šrucha, aksamitník, hledík, ostálka, krásenka, měsíček, sléz

  • citlivé slabě kryjí půdu, poškodí je hlavně silné deště, jsou pěkné jen za krásného počasí – astra čínská, lokanka, ostruhatka, kejklířka, gazánie

astra

astra

ostalky

ostalky

šrucha

šrucha

krásenka

krásenka

PODLE BAREV

Dělení podle barev je u těchto rostlin naprosto primární, barva květů je to první, co zaujme. Daleko za tím zůstávají dojem z listů a jejich struktury. Ta se se daleko více uplatní u trvalek, jež mají různou i dobu květu. Velmi tak záleží na řazení barev a druhů. Vsaďte spíše na kontrasty, jemné odstíny se zde vedle sebe neuplatní. K modré nedávejte fialovou, ale žlutou, bílou či červenou. Růžová si říká o oranžovou, bílou nebo sytě modrou, s nebesky modrou bude vypadat jako zahrádka pro panenky. Kontrast je potřeba i pro tvar a velikost květů. Střapaté květy aster potřebují protiváhu, kterou přinesou třeba slunečnice, hledíky nebo laskavec, křehké ostruhatky krásně vyniknou s výraznými robustními terči gazánií. Záhonu prospějí i neutrální plochy, na které můžete vysadit třeba zelenokvětý mušlovník, letní cypřišek (bytel, Kochia) či bílý pryšec vroubený.

ostruhatka

ostruhatka

pestrovka

pestrovka

lokanka

lokanka

zvonek

zvonek

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Návod, jak pěstovat letničky