Hvozdíky – voní všude, kde rostou

Hvozdíky či zahradní karafiáty (Dianthus) jsou velmi širokou skupinou rostlin, do níž patří jak vysoké typy k řezu, vytrvalé skalničky, velmi oblíbené dvouletky, často se pěstují i jako balkonovky. Vlastní je jim typický tvar pětičetných květů a silná kořenitá vůně.

Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock

Na skalky

Nízké hvozdíky se hodí nejen na skalky, ale i na terasy, kamenité plochy, obruby či pro ozelenění střech. Nejčastěji se setkáte s druhy hvozdíku kropenatého (Dianthus deltoides), hvozdíku péřitého (D. plumarius) a stálelezeleným pěkně vonícím hvozdíkem sivým (D. Gratianopolitanus), který zdobí místo i mimo dobu květu. Třebaže tyto nízké rostliny vydrží ve váze velmi dlouho, kvůli nízké výšce se k řezu příliš nehodí. Nechte je raději v zahradě, kterou ozdobí záplavo květů.

 

Na záhony

V zahradách se velmi často pěstují hvozdíky bradaté, které rostou v našich podmínkách jako dvouletky. V posledních letech jsou k vidění stále častěji, a to díky jejich výraznému vzhledu, nenáročnému pěstování a stále oblíbenějšímu venkovskému stylu. V nižších polohách se květiny na zahradě udrží přeséváním i několik sezon, ale čas od času je ale třeba vypěstovat nebo zakoupit nové sazenice. Často se jako letničky k řezu pěstují i druhy hvozdíku čínského či hvozdíku karafiátu.

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017.

Hvozdíky – voní všude, kde rostou