Zahrada za cihlovou zídkou

Nemůžete se při výběru rostlin, nábytku nebo třeba altánu rozhodnout ze dvou či třech variant? Vězte, že někdo to má mnohem těžší. „Při navrhování své vlastní zahrady jsem si vymyslela asi milion verzí a nebyla jsem schopná se rozhodnout, jaká je nejlepší,“ říká architektka Lenka Vyhnálková. Kterou variantu nakonec vybrala?

Kamenná zídka nejen odděluje záhony od okrasné zahrady, zároveň slouží jako posezení u ohniště.

Rovinatý pozemkem o velikosti osm set metrů čtverečních má téměř ideální jihozápadní orientaci. Původně zde byla stará zahrada, největší stromy a keře ještě pocházejí z té doby. A také část trávníku, ačkoli jeho plocha se postupně zmenšuje a mění na odpočinkové zóny.

Zídka, nebo lavička?

„Od začátku jsem věděla, že chci zahradu jak okrasnou, tak užitkovou. Když jsem vytvořila asi miliontý návrh a stále se nemohla rozhodnout, svěřila jsem tento úkol kolegyni. Ta mi načrtla základní návrh, jakousi kostru, výběr rostlin a úpravy během realizace jsem si už dotáhla sama,“ vzpomíná Lenka Vyhnálková z ateliéru Living in green.

Relaxační část u domu je od užitkových záhonů oddělená kamennou zídkou, která působí nejen jako bariéra, ale slouží jako posezení při opékání na ohništi, které zde majitelka a architektka zároveň nechala nově postavit. Původně zde byly klasické záhony a kompost.

Zajímavá po celý rok

Rostliny jsou vybrané tak, aby bylo z oken domu na co koukat celý rok. V zimě zahradu zdobí svázaná stébla okrasných travin, stálezené bobkovišně a v přední části je umístěn štíhlý jalovec, který rodina na Vánoce zdobí světýlky. V létě zde převládají kvetoucí trvalky. Jsou vysazené nejen kolem houpací sítě, ale opakují se i na dalších záhonech. V přední části se nachází přesazený ibišek. Krásné je zde i jaro, kdy místa s ještě zazimovanými trvalkami rozkvetou snad všemi druhy jarních cibulovin. Během sezony místo zdobí i rostliny v nádobách. Velké terakotové květináče se nacházejí na chodníku spojujícím přední a zadní část pozemku a třeba muškáty jsou postavené na krásném stolku, který si sem majitelka postavila jako vzpomínku na babičku a dědečka.

Rostliny byly vybrané nejen podle toho, aby postupně kvetly celý rok, ale i náročnosti na pěstování. „Péče o zahradu je pro mě velká relaxace, ale možná je to proto, že příliš pozornosti nevyžaduje,“ říká Lenka Vyhnálková a dodává, že přibližně jednou za dva měsíce propleje záhony, pravidelně odstřihává odkvetle trvalky a jednou týdně sečou trávník. V místech, kde by bylo kosení náročné, ho majitelé zrušili. Proto například pod houpačkou se nachází štěrková plocha, o kterou není nutné se starat. Navíc je to přechodné řešení a časem by zde měl stát menší altán.

Plot vysadili sousedé

Užitková část zahrady se skrývá za kamennou zídkou, která také drží rovinu pro praktické vyvýšené záhony. V roku je založený kompost a příští rok by k němu měl přibýt i skleník. Součástí jsou také ovocné keře – rybízy, angrešty, borůvky a maliny – u plotu sousedů. Ti svým rozhodnutím vysadit si na svém pozemku řadu tújí značně zjednodušili majitelům život. „Ten živý plot tady byl už v době, kdy jsme se nastěhovali, což pro nás bylo výhodné, zajistili nám tak soukromí. Na naší zahradě pak stačilo mohutnou hradbu zeravů jen opticky rozbít několika vysazenými keři a trvalkami,“ vzpomíná Lenka Vyhnálková.

Předzahrádku vidí každý

Kromě hlavní zahrady za domem architektka řešila i prostor do ulice. Zajímavě zde vypadá už zpevněná plocha, kdy byly jak na parkovací stání, tak chodníky použité a zajímavě zkombinované žulové kostky s betonovou dlažbou Godelmann. Z rostlin předzahrádce dominuje do koule tvarovaný žlutolistý brslen, který doplňují nižší dřeviny a trvalky. A také krásné velké kameny z nedalekého lomu Mořina. Jeden z nich je provrtaný a protéká jím voda. „Tento prvek je krásnou okrasou vstupní části, a to i v noci, kdy je máme nasvícené,“ dodává majitelka.

Magdaléna Krajmerová, foto www.livingingreen.cz

Uložit

Zahrada za cihlovou zídkou