Kytice babího léta

Září je pro amatérské aranžéry hotový ráj. Na záhonech je pro jejich pokusy k dispozici doslova záplava květů – ať už to jsou trvalky, letničky nebo první chryzantémy. Své výrazně barevné květy nabízejí i jiřinky a gladioly, jako doplňkový materiál jsou v plné kráse také traviny a nejrůznější plody.

Žluté květy chryzantém – mohou to být i aksamitníky, janeby či řebříčky – jsou zasunuty do nižších sklenek a doplněny plody brslenu evropského.

 

Zářivý kontrast

Moderní floristika se snaží vnímat květiny komplexně. Tento trend odráží i používání čirých váz, díky kterým vidíte nejen květy, ale také stonky nebo dokonce cibulky či kořeny. Všimněte si, jak pěkně vypadá kontrast výrazných barevných květů a světlem prozářené vázy s vodou a jemnými stonky. Tento dojem můžete ještě posílit dekorativními skleněnými valounky na dně vázy.

Červené sklo

Máte-li podobnou krásně barevnou vázu, snažte se, aby co nejvíce vynikla.

Máte-li podobnou krásně barevnou vázu, snažte se, aby co nejvíce vynikla. Nejméně vhodným řešením je neuspořádaná směs barev a tvarů, která je právě pro neformální letní kytice typická. Daleko lepší variantou je buď zvolit kytici kontrastní barvy, nebo naopak „tón v tónu“ jako na obrázku. Zajímavosti aranžmá pomůže i asymetrické seskupení květů.

Do vyšších pater

Patrově vázané kytice jsou mezi profesionálními floristy doslova hitem. Právě v září, kdy je na zahradě hodně květů, a nemusíte se tedy bát finanční náročnosti vazby, si podobný trend můžete také vyzkoušet. Manžetu ze stříbřitých listů vytvoříte třeba z čistce, šalvěje nebo listů kohoutku věncového, prostřední patro je z plně rozvitých květů měsíčku, které můžete nahradit například drobnými jiřinkami, zápleváky nebo krásnoočky. Poslední patro je vytvořeno ze speciální odrůdy chryzantém, výborně ale budou vypadat i kulovitá květenství bělotrnu, kraspédie, krvavce totenu nebo štětky barvířské.

Působivá je také kombinace květů a plodů.

Květy a plody

Působivá je také kombinace květů a plodů. Drobné plody jsou samozřejmě vhodnější, protože nepotřebují zvláštní fixaci. Větvičky s těžkými plody typu kaštany, klasy kukuřice či tykvičky je nutné ještě před aranžováním navázat na tyčky nebo připevnit drátkem. Typické květy babího léta – rudbekie – jsou zkombinovány s plody tohoto ročního období – drobnými dekorativními tykvičkami. Kostru kytice tvoří drobnolisté hebe, dobře ho ale nahradí třeba zimostráz nebo skalník. Na pevné větévky jsou tykvičky připevněny drátkem. Další rostlina, která doplní a odlehčí tuto poměrně robustní kytici, je šater neboli nevěstin závoj. Pokud ho nemáte, můžete ho šikovně nahradit zlatobýlem nebo planou mrkví, které jsou plné meze.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Kytice babího léta

Kytice babího léta