Letní kytice plná dobré nálady

Snad nejkrásnějším obdobím v roce je pro většinu z nás léto. V srpnu můžete popustit uzdu své fantazii a vydat se na sběr planých rostlin, které se stanou základem pestré kytice. Nebojte se kombinovat divoké a typicky zahradní květiny v zářivých tónech. Připravili jsme pro vás dva návrhy kytic, které prozáří dobrou náladou i jinak monotónní interiér.

Pokud na zahradě nepěstujete rostliny vhodné k řezu, vydejte se na jejich sběr do přírody.

Při tvorbě venkovského typu kytice nejste vázáni žádnými striktními pravidly. Stačí pouze nasbírat zdravé a dobře nakvetlé květiny. Snažte se vybírat druhy s pevnějšími stonky, které vydrží v dobré kondici delší dobu. Již dávno neplatí, že plané květiny do floristiky nepatří, současnost návratu těchto divokých krásek přeje. Kompozice v pestrých barvách vnáší do domácnosti pohodu, energii a pocit domova. Venkovské kytice jsou malou připomínkou starých dobrých časů, kdy čas běžel tak trochu pomaleji a klidněji.

1. Planá krása vs. záhony

Do letní kytice pestrých barev zakomponujte kromě vytrvalých rostlin také letničky a větvičky dřevin. Výhony s plody ostružin nebo malin do kytice vnesou úžasnou náladu, ale také poutavou vůni, která vyloženě láká k ochutnání. Z jednoletých rostlin použijte dominantní květ slunečnice, nebesky modrou ostrožku a pestrolistý pryšec vroubený. Planá ostrožka se dříve běžně vyskytovala na okrajích polí, jako plevel se ovšem znelíbila zemědělcům. V současné době ji v přírodě opět najdete v hojném zastoupení. V kytici mají své místo také traviny a velice efektní laty kukuřice, které jí propůjčí vzdušnost a lehkost. Z vytrvalých planých květin lze použít vratič obecný, mírně expanzivní zlatobýl kanadský a temně rudý krvavec toten. Pokud je vám vůně vratiče nepříjemná, zkuste ho nahradit třeba vonným heřmánkem pravým, který najdete na okraji pole nebo u cesty. Venkovskou kytici doplňte zahradními trvalkami vhodnými k řezu. Mezi takové určitě patří záplevák podzimní, kyprej vrbice, kterou seženete i ve volné přírodě v blízkosti vody, nebo oblíbená levandule. Stonky svažte režným provázkem nebo lýkem.

Další vhodné druhy

Pokud některé z uvedených rostlin na zahradě nebo ve svém okolí nemáte, můžete sáhnout třeba po běžném řebříčku obecném, třezalce tečkované nebo lehkých bílých květech všudypřítomné mrkve obecné. Svěže zelené tóny doplní kokoška pastuší tobolka. Z letniček ostudu neudělají krásenky, pakmín větší a pestré ostálky.

2. nádhera v kontrastu

Do letní kytice pestrých barev zakomponujte kromě vytrvalých rostlin také letničky a větvičky dřevin.

Barvy květin předurčují působivost vazby a její využití. Volit můžete buď rostliny v podobných, nebo zcela kontrastních tónech. V druhé ukázkové letní kytici jsou zkombinovány ostře žluté druhy s ledově modrými. Zatímco žlutá barva hýří veselou náladou, odstíny modré barvy navozují klid a pohodu. Celou kompozici doplňuje hliněný džbán, který umocňuje venkovský styl. Pokud podobnou nádobu nevlastníte, použijte čiré nebo barvené sklo. Opět se nebojte míchat plané a zahradní druhy, stejně tak letničky, trvalky, obiloviny či okrasné traviny. Všechny druhy odvedou ve venkovské kytici dobrou práci, navíc je máte vždy po ruce. V kytici jsou dominantní žluté květy starčku přímětník Starček běžně roste na okrajích cest a polí, jeho nevýhodou je obsah jedovatých látek. Příjemnou zelenožlutou barvu dodávají kytici pryšce. Použít můžete druhy ze zahrady i ty, které najdete v přírodě. Do kytice zakomponujte také modré zvonkovité plaménky celolisté, jemně fialové květenství jitrocele prostředního nebo bílé květy jetele plazivého. Důležitým doplňkem jsou okrasné trávy. Lehkým a vzdušným dojmem působí třeba kavyl péřovitý nebo květenství ozdobnice čínské. Srpen je na rostliny v kontrastních barvách velice bohatý, proto zkuste některé druhy nahradit dalšími dostupnými květinami.

Další vhodné druhy

Bojíte-li se použít jedovatý starček přímětník, zvolte vratič obecný. Stejně dobrou alternativou jsou zahradní trvalky, jako například třapatka zářivá, třapatkovka zvláštní nebo záplevák podzimní. Všechny uvedené druhy disponují jasně žlutými květy, které ve vazbě dlouho vydrží v dobré kondici. Z modrých květů použijte vytrvalý bělotrn modrý, který se pěstuje na zahradě, ale najdete ho i podél cest ve volné přírodě. Pozornost věnujte očištění jeho stonků, celá rostlina je silně trnitá. Z letniček ve studené barvě můžete vyzkoušet také starou a generacemi našich babiček prověřenou fialu sivou. Zahradní druhy okrasných trav snadno nahradí dozrávající obiloviny nebo traviny z luk a pastvin.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Letní kytice plná dobré nálady

Letní kytice plná dobré nálady