7 tipů pro výběr nejlepších interiérových i zahradních vánočních dekorací

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Milujete Vánoce a každý rok se těšíte, až vytáhnete své oblíbené, nebo nakoupíte nové vánoční dekorace a dáte průchod své kreativitě? Nebo vás naopak blížící se vánoční čas stresuje, protože vás nenapadá, jak byste mohli vyzdobit svůj domov a zahradu? Ať už je to jakkoli, na následujících řádcích můžete najít nejen inspiraci, ale také rady a tipy, které vám pomohou vytvořit z vašeho domova jednu kouzelnou vánoční pohádku. Pusťte se do objevování!

vánoční strom

Určete si rozpočet

Rozhodněte se, kolik chcete do výzdoby svého domova a zahrady investovat. Stanovený rozpočet vám pomůže snadněji se rozhodovat při výběru dekorací a také budete klidnější, protože budete vědět, že se nedostanete do zbytečné finanční tísně, když se rozpočtu budete držet.Jakmile si stanovíte rozpočet, bude pro vás už jediným omezením pouze to, kolik se vám toho do domu vejde a jedinou starostí bude dostupnost prodejen ve vašem okolí.

Vybírejte konkrétní dekorace pro konkrétní místa

Je rozdíl, zda si chcete vybrat malou dekoraci na stůl, nebo si ozdobit krb mohutnou girlandou, či nazdobit parapety oken. Pokud máte například jídelní stůl, u kterého spolu s rodinou a přáteli hodujete, pak byste mohli zvážit, zda jej nevyzdobit nějakými malými dekoracemi, jako jsou jmenovky nebo vlastní obaly na ubrousky. Možnosti jsou nekonečné! Při výzdobě stolu se můžete inspirovat například vánočními dekoracemi na stůl podle Vanocnisen.cz.

Popřemýšlejte nad velikostí obývaného prostoru

Při nákupu vánočních dekorací je důležité zvážit, kolik se vám toho domů nebo na zahradu vejde. V případě malých domácností nedoporučujeme pořizovat si příliš mnoho dekorací, které by mohly prostor ještě více zmenšit, nebo dokonce vytvořit pocit úzkosti z neustálého se vyhýbání a překračování věcí. Ať už je váš domov jakkoliv velký, vždy pamatujte na střídmost a hlavně na to, že Vánoce nejsou o věcech, ale o rodině a přátelích!

Zvolte téma výzdoby

Chcete, aby váš domov působil pohádkově, starobyle nebo spíše moderněji? Fantazii se meze nekladou. Obecně ale nedoporučujeme jednotlivé styly výzdoby míchat – v celku pak výzdoba působí neuspořádaně, strakatě a chaoticky. Zvolte si ústřední téma, do kterého chcete ladit své Vánoce a držte se ho. Usnadní a urychlí vám to výběr a nákup dekorací.

Vyzdobte domov věcmi, které pro vás mají význam

Vyráběli jste se svými dětmi například sněhové svícny? Použijte je! Dostali jste od někoho ze svých blízkých vánoční dekoraci jako dárek? Vyzdobte s ní svůj domov. Takové dekorace vám budou stále připomínat, že na světě existují lidé, kteří vás milují a kterým záleží na vašem štěstí. Přinesou vám také spoustu vzpomínek na příjemné chvíle, které jste s těmito lidmi zažili.

Nezapomeňte na zahradu

Sváteční výzdoba se nemusí omezovat jen na interiér. Nezapomínejte také na balkon a zahradu kolem vašeho domu. Že nevíte, jak vyzdobit zahradu na Vánoce? Umístěte před svůj domov například malý Betlém, svítící zvířátka, ozdobte své keře a stromky příjemnými světýlky dle vlastního vkusu, umístěte na okno osvětlený truhlík a v okolí domu rozmístěte malé repráčky, ze kterých mohou vycházet potichu znějící tóny vánočních písní. Fantazii se meze nekladou!

Myslete na bezpečnost u výběru osvětlení

U použití vánočních světýlek na zahradě pečlivě zkontrolujte, zda jsou světýlka určena do interiéru nebo naopak ven. V dnešní době se už většina osvětlení vyrábí pro obojí použití, ale v případě, že by tak tomu u vámi zakoupených světýlek nebylo, může dojít k jejich poškození nebo dokonce k vyhoření pojistek či ke vzniku požáru. U světýlek také dbejte na to, aby se k drátům a žárovkám nedostala domácí zvířata a malé děti.

Zdroje: bobsudc.com, vanocnisen.cz

7 tipů pro výběr nejlepších interiérových i zahradních vánočních dekorací