Udělejte si radost a vyzdobte si byt

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Všimněte se, že když jde v zahraničním filmu hlavní hrdinka, Američanka, Francouzka nebo Italka, na velký nákup, přinese si z obchodu kromě potravin i velkou kytici květin. A často i víc než jednu. Spojí příjemné s užitečným a nakoupí si nejen nezbytnosti, ale i něco pro potěchu oka a povznesení ducha. U nás to tak běžné není.

Vyžeňte pošmourný podzim jeho vlastními zbraněmi.

Květiny ve váze, ať už odborně uvázaná kytice z květinářství, na jaké si potrpí třeba v Holandsku, nebo vlastnoručně natrhané luční kvítí a trávy, přitom dokážou byt rozsvítit a zlepšit náladu svými krásnými tvary, pestrobarevnými květy, sytou zelení listů i jemnou či naopak výraznou vůní.

Zapojte fantazii

A nemusí jít pokaždé o klasickou vázu. Jedna známá televizní kuchařka, Angličanka, kdysi ve svém pořadu prozradila, jak zdobí byt, když čeká hosty. Schovává si pěkné různobarevné plechové krabičky a dózičky od čaje, kávy, sušenek a podobně, a pak je použije místo váziček – rozmístí je na viditelná místa a do každé vloží jednu jednobarevnou květinu s velkým květem, například zelenobílý květ hortenzie. Vtip je v tom, že v každé z těch různě velkých plechovek, z nichž každá je jinak tvarovaná a jinak barevná, je po jednom stejném květu, což je sjednocuje. Podobnou službu prokážou i vysoké sklenky, případně zajímavě tvarované skleněné láhve, ve kterých jednotlivé květy krásně vyniknou.

Proti splínu

Dekoraci z jednotlivých květů, několika jablek, trsů jeřabin nebo plodů hlohyně určitě zvládnete.

Na podzim příroda hýří barvami. Listí na stromech se zbarvuje odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé, zahradám, terasám a balkonům kralují chryzantémy – listopadky nejrůznějších odstínů, stromy a keře zdobí dozrálé sytě barevné plody. Zajímavě tvarované a pěkně vybarvené podzimní listí je možné využít do květinových vazeb a aranžmá stejně jako větvičky s šípky či jeřabinami, drobná ozdobná jablíčka a voňavé kdoule, ale i žaludy, kaštany, šišky a další zajímavé přírodniny. Rozsvítit krátké, pošmourné, studené a deštivé dny dokáže třeba i obyčejná skleněná mísa s jablky a hruškami na stole, stačí ji doplnit podzimně barevnými listy a lesklými kaštany.

Styly a trendy

I aranžování květin a úprava květinových vazeb podléhá módním trendům. Podle zahraničních floristů je dnes „out“ tradiční aranžmá ve tvaru trojúhelníku. K módním stylům patří například nostalgické kytice v novoviktoriánském duchu uvázané jako kornout. Do moderního interiéru se hodí čistá květinová aranžmá využívající pouze jeden druh květin, například dva tucty tulipánů ve skleněné váze. Je to jednoduché a odpovídá to duchu dnešní uspěchané doby. Efekt je přitom velký – taková kytice nezahlcuje přemírou dojmů, a vy můžete ocenit krásu právě té jedné květiny, tedy tulipánu, která se použitím stejných květů násobí. Zajímavé moderní vazby vzniknou také nezvyklou obměnou základního čistého aranžmá – třeba přidáním anturia k pivoňkám. K dalším stále oblíbeným stylům patří aranžování v odstínech drahokamů, které bylo velice módní v devadesátých letech minulého století. Do vazeb v tomto stylu se používají výrazné barvy – purpurová, oranžová, zlatá a sytě zelená, připomínající barvy ametystů, smaragdů a dalších drahých kamenů. V současných aranžmá nacházejí uplatnění i přírodniny jako dřevo, kůra, kameny a krystaly, často různě kreativně upravené, například nabarvené.

Péče o řezané květiny

  • Řezané květiny dávejte vždy do dokonale čistých nádob a váz zbavených choroboplodných zárodků a pečlivě vypláchnutých od zbytků saponátu.
  • Stonky před vložením do vody o kousek zkraťte.
  • Odstraňte listy z části stonků, která bude ve vodě – předejdete tak hnilobě.
  • Kytici vždy nechte svázanou. Zůstane tak déle pěkná a zachová si lépe svůj tvar, protože se kvetoucí rostliny i doplňková zeleň navzájem podpírají.

Oslavte podzim barevným věncem, ozdobeným košem nebo kyticí z živých i sušených květin či plodů.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Udělejte si radost a vyzdobte si byt

Udělejte si radost a vyzdobte si byt