Živý oheň

Kromě elektrického a solárního osvětlení může být zdrojem světla v zahradě i oheň. Dokáže vytvořit nenapodobitelnou atmosféru, plápolající světlo přitáhne pozornost vašich hostů, a navíc vyvolává pocit luxusu a pohody.

Venkovní gelový svícen Fuoco

Zahradní osvětlení pomocí loučí či luceren uplatníte při poklidném posezení i pořádání zahradní party. Oheň je však, jak je známo, dobrým sluhou, ale špatným pánem, proto je nutné ho mít stále pod kontrolou. Ať už si tedy zvolíte za zahradní světla louče, kahany nebo svíčky, nikdy je nenechávejte bez dozoru.

Druhy osvětlení

Abyste udrželi v zahradě styl a harmonii a vyhnuli se pouťovému vzhledu, zvolte vždy raději svítidla jednoho typu a designu. Z čeho můžete vybírat?

  • Louče či pochodně Nejznámější a nejprodávanější jsou bambusové louče. Plní se lampovým olejem, který podle velikosti louče vydrží hořet několik hodin. Louč můžete zapíchnout do země buď přímo, nebo ji vložit do ozdobného kovového stojanu s bodcem. Louče či pochodně ale mohou být vyrobeny i z kvalitní oceli, doplněné případně dřevem. Jako palivo se do podobných loučí používá hořlavý gel. Ke zhášení plamene se využívá nerezové zhášedlo, které se dodává společně s loučí a lze ho zavěsit pod hlavici louče. Louč můžete opět podle potřeby zapíchnout do země, pro místa, na nichž není vhodné podloží, třeba na terase, je možné dokoupit stabilní kovový stojan s čtvercovou základnou. Je-li pochodeň trvale ponechána na volném nezastřešeném prostranství, je praktické k ní objednat krytky, které chrání knot před deštěm.
  • Olejové lampy a svícny Nerezová ocel je odolný, trvanlivý a elegantní materiál, proto se využívá také k výrobě olejových lamp či svícnů. V nabídce trhu se setkáte ale i s jinými materiály. Lampy se plní olejem, který může být i vonný či působit proti hmyzu, nebo gelem. Stačí je postavit či pro lepší efekt zavěsit. Lampy mají snadnou regulaci plamínku a poslouží i jako nouzové světlo při výpadku elektřiny.
  • Lucerny Proti svícnům mají lucerny tu přednost, že je za prosklenými stěnami svíčka chráněna před větrem. Jsou proto i bezpečnější. Vyrábějí se z různých materiálů, v různých velikostech, tvarech i dekorech. Podle velikosti se do nich vkládají čajové nebo klasické svíčky, opravdu veliké lucerny pojmou až dvě vysoké silné svíce.
  • Svíčky Svíčky představují nejlevnější variantu zahradního osvětlení, ty nejjednodušší pořídíte za pár korun. Kromě zahradních květin vám mohou podvečer provonět i vonné svíčky, které bývají oproti klasickým o něco dražší.

Kam s nimi

Venkovní osvětlení zahrady připravíte během několika minut. Nejdříve si ale promyslete, na jaká místa a detaily zahrady chcete ve tmě upozornit. Svíčky, lucerny nebo louče je vhodné rozmístit například podél chodníčků, kolem bazénu, na zídku či terasu. S ohledem na riziko požáru jednotlivá svítidla postavte ale vždy jen na místa, v jejichž blízkosti se nevyskytují hořlavé věci. Umístění vybírejte i podle intenzity světla a jeho rozptylu, nemělo by totiž narušovat okolí domu a svítit například sousedům do oken. Zdroje světla zároveň zajistěte proti větru tak, aby se nepřevrátily.

FOTO: ARCHIV FIREM KULINA A BELLA ROSE

Živý oheň

Živý oheň