Sváteční čas s vánoční hvězdou

Vánoční hvězda neboli poinsettia se v českých domácnostech usídlila teprve nedávno. Je totiž spjata spíše s anglosaským a americkým světem. V našich krajích ale bez potíží doplnila tradiční tandem „barborky – jmelí“ a dnes už s těmito symboly českých Vánoc tvoří rovnocennou trojici. Na rozdíl od něžných barborek působí ale poinsettie nápadným až velkolepým dojmem a strhává na sebe pozornost celého okolí. Platí to zvláště pro klasické červené kultivary, růžové a smetanové vypadají elegantněji.

Vánoční hvězda neboli poinsettia

Vánoční hvězda neboli poinsettia

Pěstování
V domácích podmínkách se vánoční hvězda pěstuje poměrně obtížně. Není přitom těžké ji uchovat, ale přimět k opakovanému kvetení. Poinsettie je totiž krátkodenní rostlina, která nenasadí na květy ve dnech delších než 12 hodin. Aby ale rozkvetla na Vánoce, musí květy založit už v létě, kdy jsou u nás dny nejdelší. Profesionální zahradníci proto zatemňují celé skleníky, doma budete odkázáni na zakrytí rostliny třeba krabicí.

Nákup
Díky masové produkci jsou vánoční hvězdy k mání za přijatelné ceny, a to i větší exempláře. V době, kdy poinsettii kupujete, by ale nemělo mrznout, protože jde o teplomilnou rostlinu, která špatně snáší průvan a namrznutí a reaguje na ně nevratným opadem květů. Při nákupu se proto řiďte spíš teplotou než kalendářem. Pečlivé zabalení do silnějšího papíru a šetrný transport by měly být samozřejmostí.

FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

Sváteční čas s vánoční hvězdou

Sváteční čas s vánoční hvězdou