Pokojovky pro celý byt – 2. část Obývák

Rubrika: Pokojové

Obývací pokoj by měl být nejpříjemnější částí bytu. Tady se všichni scházejí, odpočívají, povídají si, dívají se na televizi nebo poslouchají hudbu a sedávají tu oficiální i neoficiální návštěvy. Nejde o parádní pokoj podobný salonům z minulosti, měl by ale dobře vypadat. Je svým způsobem naší vizitkou a jeho vzhled záleží i na vybraných pokojových rostlinách.

Pokojovky pro celý byt

Obecné zásady

Strelície (Strelitzia)

V obývacím pokoji se odehrávají poměrně statické činnosti. Místnosti obvykle dominuje sedací souprava, televize, hifi zařízení nebo domácí kino. Častý bývá pracovní stolek s počítačem, případně zákoutí na domácí muzicírování. Tomu, co rodina ve volných chvílích ráda dělá, by měl odpovídat i výběr a umístění rostlin. Pokojové rostliny by měly vždy umožňovat volný průchod do jednotlivých zón, nestavte je proto nikdy poblíž často používaných cest. Dobře si rozmyslete i květinový režim u francouzského okna. Pokud jím procházíte na zahradu, děláte to s výjimkou tří zimních měsíců prakticky celoročně, rostliny ale můžete umístit ven jen přes léto. Z toho plyne, že několik měsíců zjara a na podzim tu budou prostě překážet. U často otevíraného okna navíc nejspíš „chytí průvan“, jak uváděly starší příručky, a shodí listy. I když to tak nevypadá, není to pro rostliny dobré místo. Rostliny v obývacím pokoji by měly být krásné a výrazné. Ve velkém prostoru nevypadají dobře titěrné miniatury rozmístěné porůznu na poličkách. Tady je to pravé místo pro rozměrné monstery, fíkusy, krásně vypadá i pokojová lípěnka, hodí se sem třeba dracéna nebo palma, zamiokulkas či nolina. Z kvetoucích rostlin tu mohou být falenopsis, medinila, toulitka, kala nebo řemenatka. S počtem rostlin to není třeba přehánět, stačí klidně jenom dvě tři. Výborně vypadají i dvě rostliny stejného druhu umístěné poblíž sebe. V menším prostoru postačí i jediná, ale výrazná. Nemáte-li podmínky nebo trpělivost pro vypěstování takové rostliny z domácích zdrojů, kupte si ji už vzrostlou a nešetřete na ní. Rostliny v obýváku by měly být skutečnou ozdobou, opelichanou chudinku v rekonvalescenci po nájezdu domácí kočky přemístěte jinam.

Nároky rostlin

Monstera (Monstera)

Obývací pokoj mívá dobré světelné podmínky, bývá orientován na jih či jihozápad. Problém bývá spíše s vyšší teplotou v místnosti. Ta pro celoroční pobyt nevyhovuje třeba orchidejím, které mají specifické tepelné a světelné nároky v různých částech vegetačního cyklu. Vyšší teplotu lze částečně vyrovnat pravidelným rosením. Velké rostliny potřebují dost živin – pravidelné hnojení jim dopomůže k tomu, aby vypadaly dobře. Zapomínat na výživu se nevyplácí, velké rostliny se totiž už tak často nepřesazují a nemohou si tak živiny načerpat z čerstvého substrátu. Do obývacích pokojů se výborně hodí i hydroponické pěstování rostlin ve speciálních květináčích. Tento typ pěstování je vhodný zejména pro rodiny s kočkami a psy, kteří rádi půdu z květináčů stojících na zemi vyhrabávají.

Výběr redakce

OKRASNÉ LISTEM

  • Mramornatka (Dieffenbachie)
  • Dračinec (Dracaena marginata, D. deremensis, D. fragrans)
  • Prodara (Fatsia)
  • Kencie (Howea)
  • Šeflera (Schefflera)
  • Lípěnka (Sparmannia)
  • Monstera (Monstera)
  • Datlovník (Phoenix)

KVETOUCÍ

  • Medinila (Medinilla)
  • Řemenatka (Clivia)
  • Toulitka (Anthurium)
  • Košatka (Calathea)
  • Strelície (Strelitzia)

FOTO: SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ

Uložit

Pokojovky pro celý byt – 2. část Obývák