Chcete zelenou oázu? Kombinujte pokojovky s důvtipem!

V zimě se v interiérech bytů a domů zdržujeme daleko více, proto také míváme větší očekávání od pokojové zeleně. Nejde přece o pouhou dekoraci, rostliny nám domů přináší kus živé přírody. Jak z nich ale vytvořit zátiší, které bude lahodit oku, a zároveň respektovat nároky jednotlivých druhů?

foto Shutterstock

Ať si z pokojových rostlin chcete poskládat bujnou džungli nebo spíš úhlednou výstavku, nechte se inspirovat kouty, které stvořila sama příroda. Na čerstvém vzduchu nám obvykle dělá největší radost zeleň, ze které sálá harmonie a bohatost – a podobného dojmu chceme docílit i v domácím prostředí. Prvním předpokladem úspěchu bude důkladná znalost nároků jednotlivých pokojovek – především tedy nároků na stanoviště. Jen ty rostliny, kterým vyčleníme správné místo, porostou bez problémů a budou vypadat trvale zdravě. Až poté přicházejí na řadu další výběrová kritéria: jmenovitě tvar a velikost rostliny. V zájmu estetické vyváženosti by v každé skupince pokojovek měly být zastoupeny rostliny vyšší, střední i košaté. Aby iluze zelené oázy působila co nejvěrněji, skupinu by měly doplnit i druhy, které alespoň trochu přepadávají. Seznamte se s osmnácti nenáročnými druhy, které jsme pro vás roztřídili do přehledných kategorií, z nichž si hravě poskládáte vyváženou skupinu.

 



Světlé stanoviště

 

Vysoké

 

foto Shutterstock

Fikovník lyrovitý

Ficus lyrata

Tento monumentální druh s bohatými listy miluje velmi světlé místo, ale ne úpal. Jeho krásný hustý vzhled zajišťují velké, krátce přisedlé listy téměř bez řapíků, mladé rostliny jsou kompaktní a nevětví se.

 

 

foto Shutterstock

Tenura

Sanseviera trifasciata

Opomíjený „tchýnin jazyk“ na slunném místě s dobrou výživou vyroste v krásnou a zajímavou pokojovku. Může měřit i metr a svým tvarem se výborně hodí do moderních bytů.

 

 

foto Shutterstock

Kroton

Codiaeum variegatum

Nápadný pestrolistý kroton roste vzpřímeně, větví se málo. Listy mají proměnlivou barvu, mladší s převahou žluté, starší s červenou. Světlé místo a stálá zálivka mu zajistí bohatou a kompaktní podobu.

 


Kompaktní střední

 

foto Shutterstock

Kolopejka

Kalanchoe blossfeldiana

Bohatě kvetoucí kultivary mají svěže zelené listy se sukulentním charakterem. Potřebují teplé a světlé stanoviště mimo úpal. Velmi si „potrpí” na rovnoměrnou zálivku. Po odkvětu byste rostlinu měli sestřihnout.

 

 

foto Shutterstock

Protažitka oranžová

Gynura aurantiaca

Nápadná barva se vyvine jen na slunném stanovišti. Oranžové květy se zakládají na vzrůstných vrcholech. Příliš dlouhé výhony se stříhají, aby zůstala kompaktní. Potřebuje propustný substrát.

 

 

foto Shutterstock

Irezína

Iresina herbstii

Neobvyklá rostlina nezapře příbuznost s laskavcem. Aby vás potěšila krásnými barvami, potřebuje velmi světlé až slunné místo. Mladší keříky se zaštipují, aby vyrostly pěkně košaté. Starší vytáhlé rostliny si namnožte, řízky snadno zakořeňují ve vodě.

 


Přepadávající

 

foto Shutterstock

Podeňka

Tradescantia sp.

Podeňky patří mezi velmi plastické druhy a považují se za naprosto nenáročné. Barevné kultivary ale vždy potřebují dostatek světla, aby se patřičně vybarvily. Dostatek vody jim poskytněte jako samozřejmost.

 

 

foto Shutterstock

Mȕhlenbeckie

Muehlenbeckia complexa

Světlomilná plazivá pokojová rostlina s drátovitými výhony a drobnými listy může dosahovat i půl metru na. Častěji se ale využívá jako doplněk vyšších druhů.

 

 

foto Shutterstock

Pepřinec

Peperomia prostrata

Pepřinců se pěstují desítky typů, tento tvoří krásné dlouhé výhony, jejichž drobné okrouhlé listy vynikají zajímavou kresbou. Má rád světlo a dost vody a výživy, v zimě se ale zálivka trochu omezuje.

 


Polostinné stanoviště

 

Vysoké

 

foto Shutterstock

Šeflera

Schefflera actinophylla, S. arboricola

Tyto rostliny mohou dorůst i do výšky postavy, silně tedy dominují prostor. Velké listy získají dost potřebného světla i v polostínu. Ale pozor, nemají rády kořeny v mokru, takže nepřelívat. Velké rostliny snesou i silnější ořezání.

 

 

foto Shutterstock

Mramornatka

Dieffenbachia bowmanii, D. seguinea

Tato pěkná rostlina se světle skvrnitými listy má špatnou pověst kvůli svojí jedovatosti – tou se ale vyznačuje celá řada pokojovek. Bohatě olistěný teplomilný druh s malými nároky na pěstování stojí určitě za pozornost, při dobré péči doroste i do metru.

 

 

foto Shutterstock

Dračinec vroubený

Dracaena marginata

Pod tímto názvem najdete dva základní typy: buď se širšími, světle zelenými listy s podélnými světlými pruhy, nebo druhý, s tmavými úzkými listy s červeným tenkým proužkem po stranách. Právě ten snáší stinné kouty velmi dobře.

 


Kompaktní střední

 

foto Shutterstock

Modlivka, maranta

Maranta leuconera

Vzpřímená, široce rozvětvená rostlina pochází z podrostu jihoamerických pralesů, má tudíž ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Váš interiér ozdobí výraznými skvrnitými listy. Dobře se množí z vrcholových řízků.

 

 

foto Shutterstock

Monstera

Monstera adansonii

Druh s menšími listy zaujme jejich netypickým perforováním. Z hlediska nároků se dá pokládat za přizpůsobivý, snese i poměrně dost stínu. Pěstuje se tedy relativně snadno, ve své domovině však roste jako pralesní podrost, proto nikdy nesmí vyschnout.

 

 

foto Shutterstock

Lopatkovec

Spatiphyllum floribundum

Snese i stín, tam ale méně kvete. Listy mají dlouhé řapíky a rostlina vypadá velmi pěkně, vzdušně a bohatě. Silné rostliny vytvoří i deset čistě bílých květů. Preferuje teplejší prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí.

 


Přepadávající

 

foto Shutterstock

Fíkovník šplhavý

Ficus pumila

Velmi nečekaná podoba fíkovníku tvoří tenké výhony s drobnými lístky, někdy i bíle lemovanými. Může růst i na opoře, jemná textura jej předurčuje jako doplněk výraznějších pokojovek. Výborně obstojí i v závěsných nádobách.

 

 

foto Shutterstock

Knoflíkovka okrouhlolistá

Pellaea rotundifolia

Půvabná kapradina tvoří obloukovité listy se střídavými drobnějšími lístky. Jako většina kapradin vyžaduje stále vlhký kořenový bal, ale pokud jej má, snese i suchý vzduch v bytech. Dobře kryje půdu, působí bohatě a zdravě.

 

 

foto Shutterstock

Fitónie

Fittonia albivenis

Tato nízká rozvětvená rostlina miluje stín a každého si získá krásnou bílou nebo růžovou kresbou na tmavých listech. Podobně jako maranta dávám přednost vlhčímu vzduchu, daří se jí ve společnosti podobných rostlin. Vyhovují jí mělké misky.



Jak seskupovat pokojové rostliny, aby krásně ladily v jeden celek?

 

foto Shutterstock

1. Nebojte se zkombinovat rostliny, které se vyznačují odlišnou strukturou listů – výslednému dojmu z celé skupiny to naopak prospěje. Podobně smýšlejte také o různých odstínech zelené: netrapte se hledáním pokojovek s co nejpodobnější barvou, naopak ukažte, s jak pestrou paletou příroda pracuje.

 

 

foto Shutterstock

2. Když zvolíte květináče z jedné designérské kolekce, tedy vyrobené ze stejného materiálu a v témže odstínu, celou skupinu rostlin tím opticky sjednotíte. Velmi efektně působí, když použijete nádoby rozličných velikostí, a vytvoříte z nich jakousi sladěnou „rodinu”.

 

 

foto Shutterstock

3. Možná vás to překvapí, ale i rozestupy mezi jednotlivými nádobami hrají roli v tom, jestli na nás pokojové rostliny působí sourodým a příjemným dojmem. Dejte si tedy záležet, ať mezery, které od sebe dělí rostliny na policích, vypadají souměrně.

 

 

foto Shutterstock

4. Přejete si přenést do svého bytu kus džungle, ale válčíte s nedostatkem místa? Pomozte si stojanem! Ušetříte nějaký ten metr, a navíc kumulováním rostlin na jedno jediné místo vyvoláte dojem bujné, bohaté vegetace. A mimochodem: rostlinný kout můžete směle oživit i cestovatelskými doplňky, dodá to zeleni dobrodružný nádech exotiky.

 

 

foto Shutterstock

5. Neklaďte meze své nápaditosti – i pestrobarevné květináče mohou působit decentně, když je připevníte symetrickým, a přitom originálním způsobem. Další možnost? Pokud se vám doma sešlo mnoho květináčů různých barev, seřaďte je podle duhového spektra, ať jejich rozrůzněnost působí jako záměr.

 

foto Shutterstock

6. Abyste ještě umocnili uklidňující účinek, jaký má živá zeleň na naši mysl, volte obaly a polici z neopracovaných přírodních materiálů. Jejich surovost ve spojení s příjemně neutrálními tóny umocní kýženou iluzi, že doma máte kus opravdové divočiny.

 

 

foto Shutterstock

7. Takto raději ne…
Zmatečný mix různých barev a typů květináčů nezachrání ani fakt, že jde o pěkné a zdravé rostliny.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

 

 

Chcete zelenou oázu? Kombinujte pokojovky s důvtipem!