Která lípa léčí?

Lípy patří vedle heřmánku k tradičním léčivkám pocházejícím z české krajiny. Ne všechny jsou však pro toto využití vhodné. Které květy se tedy vyplatí sbírat?

Jako léčivé lze používat pouze květy z domácích druhů, tedy lípy velkolisté (Tilia platyphyllos) a lípy srdčité (T. cordata). Najdete je obvykle na vesnicích, kde rostou celá desetiletí. Ve městech i v parcích se častěji vysazují druhy, jako lípa evropská či lípa stříbrná s bíle plstnatou spodní stranou listů, které mají především okrasnou funkci.

Kvetou až po dvaceti letech

Léčivé druhy lípy kvetou až zhruba dvacet let po vysazení, jako užitkovou rostlinu se je tedy pěstovat nevyplatí. Je to také zbytečné, protože všude kolem jich je spousta. Při sběru květu však pozor na stromy blízko silnic a také na správný termín – ten nastává jeden až tři dny po rozkvětu. U lípy velkolisté to je už v červnu, u srdčité přihází vhodná doba asi o čtrnáct dnů později, na přelomu června a července. Správný čas poznáte mimo jiné podle toho, že se o strom zajímají i včely. Z lípy se sklízejí květy s typickým podpůrným listenem, a to ideálně během slunečného dopoledne, kdy je obsah léčivých látek nejvyšší. Sušíte je co nejrychleji ve stínu, například na lněném nebo bavlněném prostěradle nebo velké plachtě. Několikrát květy obraťte a také kontrolujte, zda na nich neobjevíte černé sazovité povlaky z mikroskopických hub. Ty hned vyhoďte. Po usušení uchovávejte léčivku v uzavřených nádobách na tmavém místě.

Na pocení i imunitu

Lipové květy obsahují látku diaforetikum podporující pocení, proto se používají v čajích užívaných při nachlazení a snižování horečky. Rostlina totiž vyvolává intenzivní pocení i zmírňuje bolest. Podporuje také přirozenou lidskou imunitu, slizové látky pomáhají proti kašli. Lipový čaj celkově prohřívá organismus a odedávna se v lidovém léčitelství používá pro uklidnění a přispívá k bezproblémovému usínání a dobrému spánku. Koupele z odvaru pomáhají také při migréně.


Léčivé přípravky

Čaj pro pocení

Jednu polévkovou lžíci květů přelijte čtvrtlitrem horké, nikoli vařící vody, louhujte pět minut. Horký čaj pijte asi pětkrát denně a poté vždy odpočívejte.

Koupel nohou

Do nádoby s horkou vodou nalijte litr koncentrovaného lipového odvaru a nohy zde koupejte asi deset minut. Poté si oblečte silné ponožky a dopřejte klid na lůžku. Lázeň stimuluje prokrvení a stabilizuje krevní oběh. Doporučuje se provádět ráno a večer, je vhodná i pro děti.

Proti chřipce

Smíchejte třicet gramů květů černého bezu, dvacet gramů lipových a dvacet gramů hlohových květů. Přidejte ještě patnáct gramů meduňkových listů a hrst pomerančových květů. Směs přelijte vroucí vodou a nechte asi osm minut vylouhovat. Pijte třikrát denně jeden šálek, a to po celou dobu chřipkové epidemie. Čaj vyvolává pocení, posiluje srdce a zajistí hluboký spánek.

Lipový likér

Čtyřicet gramů sušených lipových květů smíchejte s deseti gramy růžových plátků, dvěma gramy kosatcového kořene, kouskem pravé vanilky, jedním gramem muškátového oříšku a hrstí čerstvých kdoulových slupek – to vše zalijte půl litrem ginu a nechte deset dní louhovat. Poté směs přeceďte a nechte několik měsíců dozrávat. Získáte hustý likér, který pomáhá při potížích se žaludkem.

Nápoj pro letní osvěžení

Vychlazený lipový čas ochuťte citronem a medem, nejlépe opět lipovým. Můžete přidat i led.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Která lípa léčí?